29. ročník si pripomenul pamiatku Milana Lasicu

Mesto Košice / 16. – 23. jún 2023 / 8 dní / 12 sekcií / 42 krajín / 118 filmov / 148 projekcií

Okrem tradičného a osvedčeného festivalového programu sa niesol 29. ročník v znamení pocty jedinému prezidentovi festivalu v jeho histórii. Čestné ocenenie Hercova misia si prevzala Magda Vášáryová spolu s vnučkami a Milanovi Lasicovi bol venovaný aj samostatný hudobný večer. Výnimočným bolo aj uvedenie vôbec najdlhšieho filmu v doterajšej histórii festivalu – viac ako sedemhodinového opusu Satanské tango svetoznámeho maďarského režiséra Bélu Tarra. Držiteľ ocenenia Zlatá kamera ho osobne uviedol na záver svojho päťdňového pobytu v Košiciach.

Záverečná tlačová správa

So záverom 29. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest prišiel aj moment, na ktorý sme všetci čakali – vyhlásenie víťazov v medzinárodných súťažiach a udelenie piatich cien Modrý anjel a tiež ocenenia Hercova misia a Zlatá kamera.

V uplynulých dňoch porota v zložení maďarskej režisérky Agnés Kocsis, tureckého producenta Kaana Müjdeciho, českej režisérky Beaty Parkanovej, poľského kameramana Adama Sikoru a slovenského režiséra a producenta Ivana Ostrochovského, pozorne sledovala programový výber deviatich súťažných dlhometrážnych filmov z celého sveta. Sekcii súťažných filmov, ktorú zostavil umelecký riaditeľ festivalu Martin Palúch, tento rok dominovali snímky venujúce sa problematike narušených rodinných vzťahov a opustenia. Päť z nich sa sústreďuje na tínedžerky v hlavnej úlohe a práve spomedzi týchto snímok vzišla aj tá víťazná v kategórii Najlepší film. Stal sa ním belgicko-francúzsky film Dalva režisérky Emmanuelle Nicot. K udeleniu Modrého anjela v hlavnej kategórii sa vyjadrila aj samotná porota: „Režisérka nám originálnym a hlbokým spôsobom úspešne ukazuje nejednoznačnosť pocitov dievčaťa, ktorému sa v mysli mieša seriózne zneužívanie a láska zároveň.

Svedkyňou podobne násilného činu bola aj hlavná hrdinka austrálskeho filmu Blaze, ktorú stvárnila Julia Savage. Za svoje herectvo v štylisticky pestrej snímke o vyrovnaní sa s traumatickým zážitkom jej porota udelila Modrého anjela za najlepší ženský herecký výkon. Ocenená Julia Savage vo svojom príhovore spomenula, že je to jej vôbec prvé medzinárodné ocenenie.

Rovnakú cenu v mužskej kategórii získal Juraj Lerotić, za hlavnú rolu v chorvátskom filme Bezpečné miesto, ktorý si aj sám napísal a režíroval podľa vlastnej životnej skúsenosti. Porota ocenila jeho všestranný prístup a vernosť, akú sa mu podarilo v dráme o samovražednom pokuse dosiahnuť: „Vytvoril pravdivú, autentickú postavu, ktorá bola konfrontovaná s vážnou duševnou chorobou“.

V kategórii Najlepšia réžia získala cenu Modrý anjel režisérka z Kostariky Valentina Maurel za svoj film Mám elektrické sny. „Zachytenie drobných detailov zložitého vzťahu otca s dcérou, so silnými scénami a jedinečnou atmosférou,” očarilo tohtoročnú porotu aj mnohých divákov, a to aj napriek tomu, že ide o debut mladej režisérky.

„Za citlivé vyváženie tajomstva a reality, ktorá spochybňuje zmysel života,” porota udelila zvláštnu cenu výnimočnému mysterióznemu filmu Domingo a hmla o mužovi, ktorý sa odmieta vzdať svojej pôdy a domova, hoci je pod tlakom zločineckej skupiny.

V Medzinárodnej súťaži krátkych filmov udelila trojčlenná porota Modrého anjela iránskej snímke 48 hodín, v ktorej má hlavný hrdina, väzeň Nader iba presne vymedzený čas na to, aby mohol zaujať rolu otca svojej malej dcéry. „Dojal nás tento silný príbeh rozbitej rodiny. Tento film vrhá svetlo na hlboký dopad opresívneho systému a prostredníctvom intímneho pozorovania skúma emocionálny zmätok a túžbu,“ poznamenala porota, ktorú tvorili, herečka Elizaveta Maximová, filmová vedkyňa Lea Pagáčová a umelec Radu Sticlea.

Zvláštne uznanie si medzi krátkymi filmami vyslúžili snímky Chlieb náš každodenný slovenskej režisérky Alici Bednárikovej a Fairplay režiséra Zoela Aeschbachera.

Televízia JOJ, hlavný mediálny partner festivalu, vyhlásila divácku súťaž o najlepší dlhometrážny film. Diváci festivalu ho mohli určiť prostredníctvom internetového hlasovania v rezervačnom systéme Cinepass. Víťaza na záverečnom ceremoniáli vyhlásil herec a moderátor Dušan Ambróš. Divácku cenu získal írsky film Tiché dievčatko režiséra Colma Bairéada.

Počas slávnostného záverečného ceremoniálu, ktorý je už tradičným vyvrcholením osemdňového filmového sviatku, bolo udelené aj ďalšie čestné ocenenie Hercova misia za celoživotné dielo, tentoraz českej filmovej a divadelnej herečke Eve Holubovej. Ocenenie jej odovzdala slovenská herečka Kristína Svarinská. „Mám ďalší dôvod, prečo Košice milujem. Ďakujem za toto ocenenie. Cítila som na tomto festivale neuveriteľnú ľudskú pospolitosť, vieru, nádej a lásku k životu,“ dodala v príhovore laureátka Eva Holubová.

Čestnú cenu Zlatá kamera za celoživotný prínos filmu si z Košíc odnáša maďarský režisér Béla Tarr, ktorý na festivale strávil niekoľko dní a poctil návštevníkov viacerými odbornými diskusiami či prednáškami. Cenu mu odovzdal jeho dlhoročný spolupracovník, herec Mihály Kormos. „Keď začínate nakrúcať film, idete na filmový pľac, v tom momente si nedokážete predstaviť, že niekto ocení túto vašu prácu. Máte len pocit, že chcete niečo zdieľať, niečo rozdať. Som poctený a hovorím vďaka!“ dodal vo svojom príhovore ocenený maďarský režisér Béla Tarr.

Na 29. ročníku MFF Art Film Fest, ktorý sa koná od 16. júna 2023 do 23. júna 2023 pripravili organizátori spolu 146 filmových projekcií 82 dlhometrážnych a 37 krátkych filmov zo štyroch svetadielov. Okrem toho mohli návštevníci festivalu spoznať osobnosti slovenského aj svetového filmu, zúčastniť sa rozmanitých odborných masterclassov, autogramiád či hudobných predstavení.

Organizátori ďakujú partnerovi festivalu Nadácii SPP za finančnú podporu, zachovávanie kultúrnych hodnôt, podporu umenia a mladých umelcov a rozvoj regionálnej kultúry v Košickom kraji. „Festival ani tento rok nesklamal. Okrem iného priniesol aj dôležité témy, ktoré odrážajú dianie v spoločnosti. Aj my ako jeho partner máme záujem na tom, aby sa veci pomenovávali, témy otvárali a aby sme my ľudia, aj vďaka filmovému umeniu na sebe neustále pracovali a stávali sa lepšími,“ uviedla Eva Guliková, správkyňa Nadácie SPP.

Festival finišuje v piatok 23. júna, kedy je ešte naplánovaných trinásť filmových projekcií, vrátane viac ako sedemhodinového filmu Satanské tango oceneného režiséra Bélu Tara (s dvoma plánovanými prestávkami), ako aj film Odpočítavanie – posledný film Ivana Palúcha, ktorý o svojom otcovi nakrútil a z ukážok jeho filmov zostrihal umelecký riaditeľ festivalu Martin Palúch. Ten tento film aj osobne uvedie. Záverečným filmom bude snímka Hrdinovia robotníckej triedy, ktorý budú môcť vidieť diváci v Amfiteátri U. S. Steel Košice.

Novinky a tlačové správy

Odišiel dvorný fotograf Art Film Festu

Odišiel dvorný fotograf Art Film Festu

V nedeľu 27.8.2023 prišla smutná správa, že do fotografického neba […]

Červené fitlopty Art Film Fest neostanú nevyužité

Červené fitlopty Art Film Fest neostanú nevyužité

Počas konania Art Film Fest skrášľovali červené fitlopty všetky kinosály […]

Víťazi Diváckych cien Art Film Fest 2023

Víťazi Diváckych cien Art Film Fest 2023

Vyžrebovanou víťazkou spomedzi divákov, ktorí počas 29.ročníka AFF hlasovali za […]

Najlepším hraným filmom 29. ročníka MFF Art Film Fest sa stala snímka Dalva, najlepším krátkym filmom 48 hodín

Najlepším hraným filmom 29. ročníka MFF Art Film Fest sa stala snímka Dalva, najlepším krátkym filmom 48 hodín

So záverom 29. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest […]

Béla Tarr: „Odvtedy sú všetky farby pre mňa akési falošné“

Béla Tarr: „Odvtedy sú všetky farby pre mňa akési falošné“

Dostali ste už množstvo čestných cien na rôznych miestach po […]

Využite predposledný deň festivalu naplno

Využite predposledný deň festivalu naplno

Už včera na Art Film Fest dorazila ctená laureátka ceny […]

Festivalové denníky

Titulka-dennik-1-2023
Titulka-dennik-2-2023
Titulka-dennik-3-2023
Titulka-dennik-4-2023
Titulka-dennik-5-2023
Titulka-dennik-6-2023
Titulka-dennik-7-2023
Titulka-dennik-8-2023

Festivalová televízia

ART FILM FEST 2023
Aftermovie

ART FILM FEST 2023
prvý deň

ART FILM FEST 2023
druhý deň

ART FILM FEST 2023
tretí deň

ART FILM FEST 2023
štvrtý deň

ART FILM FEST 2023
piaty deň

ART FILM FEST 2023
šiesty deň

ART FILM FEST 2023
siedmy deň

ART FILM FEST 2023
ôsmy deň

Art Film Fest 2023 – TV spot

Art Film Fest 2023 – Úvodná tlačová konferencia

Rozhovory a reportáže

Tlačová konferencia – Eva Holubová

Tlačová konferencia – Béla Tarr

Tlačová konferencia –  Zdena Studenková

Rozhovor – Zdena Studenková