Začína sa Art Film Fest Košice 2023

Ako začať svoju festivalovú púť?

Ponúkame tipy na filmy a sprievodné podujatia, ktoré by ste určite nemali zmeškať v prvý deň 29. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest.

Mnohostranný priestor

Festival vo svojom programe ponúkne mnohostranný priestor pre prezentáciu diel najnovšej svetovej kinematografie, stretnutia s filmovými tvorcami, masterclassy, autogramiádu, koncerty a mnoho ďalšieho. Pozrite si tipy na filmy a sprievodné podujatia, ktoré by ste si ste určite nemali nechať ujsť v prvý deň festivalu.

Začnite festival prezentáciou venovanou filmo- vým lokalitám v Košickom a Prešovskom kraji. Prezentáciou sprevádza Mgr. Tomáš Galierik, špecialista na filmový turizmus a ponúka zaujímavý prehľad obcí, miest a objektov, ktoré boli v minulosti využité pri nakrúcaní filmov a seriálov slovenskej a zahraničnej produkcie. Divákov sprevádza lokalitami, kultúrnymi pamiatkami aj miestami, ktoré filmárom poskytli exteriéry a interiéry, a tým sa stali vizuálnou súčasťou rôznorodých žánrov – od rozprávok až po filmy a seriály nabité akciou. Prezentácia Filmové miesta na východnom Slovensku sa uskutoční o 14:00 v Kulturparku Galérií Alfa.

Ak práve nemáte chuť na prezentáciu o filmových miestach, svoju festivalovú púť, môžete započať aj legendárnym filmom Annie Hall amerického režiséra Woodyho Allena. Chceme si tým symbolicky uctiť pamiatku Milana Lasicu, pre ktorého bol práve tento umelec jeho najobľúbenejším. Úplne prvá filmová projekcia tohto ročníka sa uskutoční o 14:00 v kinosále Veritas na Dominikánskom námestí 8. Annie Hall je jedným z Allenových najlepších diel. S hlavným hrdinom filmu – úspešným newyorským televíznym komikom Alvym Singerom – vstúpila na plátna kín postava, ktorá sa stala typickou pre väčšinu jeho ďalších filmov: mestský neurotik. V postave čudáckeho zakomplexovaného intelektuála uprostred manhattanskej džungle našiel Allen konečne sám seba.

Špeciálna cena pre Milana Lasicu

Na Milana Lasicu sa bude spomínať aj na otváracom ceremoniáli prevezme špeciálnu cenu pre neho jeho manželka Magda Vášáryová, ktorá prezradila, že ju na pódiu určite nebude preberať sama.

V akom stave je slovenské a české filmové školstvo? Akým výzvam v súčasnom vzdelávacom prostredí čelia vysoké filmové školy a aká je ich budúcnosť? Odpovede na tieto otázky sa pokúsia zodpovedať zástupcovia troch najprestížnejších vysokých filmových škôl na Slovensku a v Česku – slovenské prostredie predstaví Darina Smržová dekanka Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v Bratislave, Peter Neveďal, pedagóg Akadémie umení v Banskej Bystrici a pražskú Filmovú a televíznu fakultu AMU odprezentuje prodekan pre zahraničie Dávid Čeněk. Prezentácia Filmové vysoké školstvo na Slovensku a v Česku – prezentácia FTF VŠMU, Akadémie umení a FAMU sa bude konať v rámci Industry programu o 16:00 v Kulturparku Galérií Alfa.
Ukončiť festivalový piatok môžete hneď niekoľkými spôsobmi.

Letnú atmosféru piatkového večera dotvorí film Aftersun ktorý v exkluzívnej predpremiére uvedie MFF Art Film Fest v kine Úsmev o 20:30. Debut Charlotte Wells patril k najpríjemnejším prekvapeniam minuloročného festivalu v Cannes. Má nádych spomienky z detstva a na vystihnutie neopísateľných intenzívnych životných pocitov nepotrebuje žiadne okázalé gestá. Hlavnú rolu stvárnil írsky herec Paul Mescal a bol nominovaný na Oscara, cenu BAFTA a na Európsku filmovú cenu pre najlepšieho herca.

V košickom Amfiteátri U.S. STEEL Košice, ktorý sa už niekoľko rokov radí medzi najobľúbenejšie filmové lokality festivalu, sa v rámci programovej sekcie Slovenská sezóna premietne čierna komédia Invalid, režiséra Jonáša Karáska. Snímka sa vďaka svojej divácky atraktívnej forme stala najúspešnejším domácim filmom a jedným z najnavštevovanejších filmov v tomto roku v slovenských kinách vôbec. V piatok o 21:30 film môžete zažiť pod holým nebom za osobnej účasti tvorcov filmu, ktorý dorazili na MFF Art Film Fest snímku osobne uviesť. Uvedie ho producent Maroš Hečko.


Organizátor: ART FILM FEST s.r.o.;

Spoluorganizátori: Mesto Košice, K13 – Košické kultúrne centrá, ART FILM FEST, n.o., LGM, s.r.o.;

Festival finančne podporili: Audiovizuálny fond a Nadácia SPP;
Festival je spolufinancovaný Košickým samosprávnym krajom z programu Terra Incognita;

Hlavní reklamní partneri: CODES Brand House, FORLIVE, pramenitá voda Lucka;

Oficiálne autá: Auto Gábriel; Oficiálny hotel: Hotel Yasmin;

Reklamní partneri: stavebná spoločnosť Adifex, Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s., Oxyworld, U. S. Steel Košice, ANTIK Telecom, BARZZUZ, Kino Úsmev, Aupark Košice, Fors-stav, R-media, Okno mé lásky;

Oficiálni dodávatelia: NOV, ZEBRA, Best Press, SLOVNAFT, Stredoeurópska nadácia, Spoločnosť pre skladovanie, DKC Veritas, Kaviareň Slávia, Tabačka Kulturfabrik, Ohnisko – Fire Dining & Brew Bar, Pub u Kohúta, El Nacional, Café de Paris, Maiko Sushi, DOMOS Slovakia, Pilsner Urquell, Macarons; Oficiálne víno: Kubbo Select a Ostrožovič;

Hlavní mediálni partneri: TV JOJ, zregionu.sk, Pravda, Eurotelevízia;
Mediálni partneri: Rozhlas a televízia Slovenska, Kinosála, JOJ 24, Film Europe, TV spolok LOToS, Rádio KOŠICE, Korzár, Slovenka, Forbes, SITA, TASR, BigMedia, HomeMedia Production, Film.sk, Košice City Guide, aktuality.sk, čsfd.cz, Visit Košice, Košice v Skratke;
Partneri: JOJ Cinema, Millor – Váš partner v oblasti energetiky, Letisko Košice, Autocont, TelekomCLOUD, ECO Technologies, DELTA OnLine, MIHYRING, KAIFER advokátska kancelária, Taper, Brother, GROTTO, CELIMED autorizované zastúpenie OMRON, NR-holding, CPK Slovakia, Casa Trade – Casablanca cafe, easylog transport&logistic, Kvety Victor, Slovenský filmový ústav, Filozofická fakulta UPJŠ, Fakulta elektrotechniky a informatiky TUKE, Súkromná školaumeleckého priemyslu filmová v Košiciach, Dopravný podnik mesta Košice, Tesco Stores SK, DEMI šport, CANON, SPI International, Arténaaudiovizuálna dielňa od RTVS, Kreatívna Európa, KPK Reklama, HAIR FACTORY Košice

Festivalové reštaurácie a bary: JAZZ Club Café Restaurant, Pivovar Hostinec, Kaviareň Papa, Reštaurácia Camelot, Kaviareň Veritas