Kto rozhodne o víťazoch?

Esenciálnou súčasťou každého Art Film Festu sú aj dve súťažné sekcie filmov, v ktorých sa uvedené snímky uchádzajú o prestížne ocenenie Modrý anjel. O najlepšom filme v Medzinárodnej súťaži hraných filmov, najlepšom ženskom a mužskom hereckom výkone a najlepšej réžii rozhodne päťčlenná medzinárodná porota zložená z významných európskych osobností pôsobiacich vo filmovom umení.

Členkou hlavnej poroty je maďarská režisérka Ágnes Kocsis, ktorá sa úspešne presadila svojou krátkometrážnou aj dlhometrážnou tvorbou. Jej filmy Svieži vzduch a Adrienn Pál boli súčasťou programového výberu festivalu Cannes, pričom za prvý z nich si odniesla Tretiu cena Cinéfondation a za druhý cenu FIPRESCI v sekcii Un certain regard.

Z Česka prišla Art Film Fest podporiť režisérka Beata Parkanová. Celovečerné filmy nakrúca od roku 2018 a za každý z nich bola v rodnom Česku aj ocenená významnými cenami. Jej historická snímka Slovo z roku 2022 je v aktuálnom ročníku Art Film Fest zaradená do sekcie Slovenská sezóna.

V hlavnej porote festivalu o filmoch rozhoduje aj turecký režisér, scenárista a producent Kaan Müjdeci. Svojim filmom Sivas v roku 2014 bodoval u poroty na filmovom festivale v Benátkach, ktorá mu venovala Zvláštnu cenu. O rok neskôr bol film nominovaný v kategórii Najlepší zahraničný film na 88. ročníku udeľovania Oscarov.

Významný kameraman Adam Sikora pracoval na filmoch, ako Ja, Olga Hepnarová, Štyri noci s Annou či českom filme V tieni, v ktorom hlavnú úlohu hral Ivan Trojan. Poľský kameraman, scenárista a režisér získal za svoju prácu mnohé uznania v rodnej krajine, ale aj inde v Európe. Cenu si dokonca odniesol aj z Art Film Festu a tento rok bude rozhodovať o ďalších ocenených.

Hlavnú porotu Art Film Festu uzatvára slovenský filmový producent, režisér a scenárista hraných a dokumentárnych filmov Ivan Ostrochovský. Je autorom historickej drámy Služobníci, ktorá získala hneď tri ocenenia Slnko v sieti a spoluautorom scenára k filmu Cenzorka režiséra Petra Kerekesa.

O najlepšom krátkom filme v Medzinárodnej súťaži krátkych filmov aktuálneho ročníka AFF bude rozhodovať trojica umelcov a filmových vedcov z troch rôznych krajín. Sú nimi filmová a divadelná herečka Elizaveta Maximová, ktorá stvárnila postavy v mnohých českých filmoch a minisériách, filmová vedkyňa Lea Pagáčová, ktorá pôsobí v Slovenskom filmovom ústave a spolupracuje s CEE Animation a Asociáciou producentov animovaného filmu, a Radu Sticlea –rumunský iniciátor, umelecký riaditeľ a umelec pôsobiaci v Portugalsku, kde založil Festival stredoeurópskeho a východoeurópskeho filmu BEAST.

Ako jednotlivé poroty rozhodnú a ktoré filmy si z tohtoročného Art Film Fest odnesú Modrého anjela sa dozvieme počas záverečného ceremoniálu vo štvrtok 22. júna 2023.


Organizátor: ART FILM FEST s.r.o.;

Spoluorganizátori: Mesto Košice, K13 – Košické kultúrne centrá, ART FILM FEST, n.o., LGM, s.r.o.;

Festival finančne podporili: Audiovizuálny fond a Nadácia SPP;
Festival je spolufinancovaný Košickým samosprávnym krajom z programu Terra Incognita;

Hlavní reklamní partneri: CODES Brand House, FORLIVE, pramenitá voda Lucka;

Oficiálne autá: Auto Gábriel; Oficiálny hotel: Hotel Yasmin;

Reklamní partneri: stavebná spoločnosť Adifex, Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s., Oxyworld, U. S. Steel Košice, ANTIK Telecom, BARZZUZ, Kino Úsmev, Aupark Košice, Fors-stav, R-media, Okno mé lásky;

Oficiálni dodávatelia: NOV, ZEBRA, Best Press, SLOVNAFT, Stredoeurópska nadácia, Spoločnosť pre skladovanie, DKC Veritas, Kaviareň Slávia, Tabačka Kulturfabrik, Ohnisko – Fire Dining & Brew Bar, Pub u Kohúta, El Nacional, Café de Paris, Maiko Sushi, DOMOS Slovakia, Pilsner Urquell, Macarons; Oficiálne víno: Kubbo Select a Ostrožovič;

Hlavní mediálni partneri: TV JOJ, zregionu.sk, Pravda, Eurotelevízia;
Mediálni partneri: Rozhlas a televízia Slovenska, Kinosála, JOJ 24, Film Europe, TV spolok LOToS, Rádio KOŠICE, Korzár, Slovenka, Forbes, SITA, TASR, BigMedia, HomeMedia Production, Film.sk, Košice City Guide, aktuality.sk, čsfd.cz, Visit Košice, Košice v Skratke;
Partneri: JOJ Cinema, Millor – Váš partner v oblasti energetiky, Letisko Košice, Autocont, TelekomCLOUD, ECO Technologies, DELTA OnLine, MIHYRING, KAIFER advokátska kancelária, Taper, Brother, GROTTO, CELIMED autorizované zastúpenie OMRON, NR-holding, CPK Slovakia, Casa Trade – Casablanca cafe, easylog transport&logistic, Kvety Victor, Slovenský filmový ústav, Filozofická fakulta UPJŠ, Fakulta elektrotechniky a informatiky TUKE, Súkromná škola umeleckého priemyslu filmová v Košiciach, Dopravný podnik mesta Košice, Tesco Stores SK, DEMI šport, CANON, SPI International, Arténaaudiovizuálna dielňa od RTVS, Kreatívna Európa, KPK Reklama, HAIR FACTORY Košice

Festivalové reštaurácie a bary: JAZZ Club Café Restaurant, Pivovar Hostinec, Kaviareň Papa, Reštaurácia Camelot, Kaviareň Veritas