Art Film Fest prinesie to najlepšie zo súčasnej svetovej kinematografie v sekcii Panoráma

29. ročník Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest ktorý sa uskutoční 16. – 23. júna 2023 v Košiciach. Nesúťažná programová sekcia Panoráma ponúkne vyše 23 filmov, rôznych žánrov i krajín vzniku, medzi nimi aj snímky ktoré rezonovali na prestížnych filmových festivaloch po celom svete. Panoráma je tak prehliadkou toho najlepšieho zo svetovej kinematografie z rokov 2022 až 2023.

V distribučnej predpremiére Art Film Fest v nej uvedie film Aftersun škótskej režisérky Charlotte Wells, ktorá získala cenu BAFTA za najlepší debut. Rozvedeného otca stvárnil írsky herec Paul Mescal a bol nominovaný na Oscara, cenu BAFTA a na Európsku filmovú cenu pre najlepšieho herca.

Legendárna rocková kapela Foo Fighters sa vo filme Štúdio 666 presťahuje do sídla v Encine, opradeného hrôzostrašnou rokenrolovou históriou, aby nahrala svoj očakávaný desiaty album. Americkú hororovú komédiu nakrútil BJ McDonnell, vo filme vystupuje bývalý bubeník Nirvany a terajší frontman Foo Fighters Dave Grohl spoločne so svojimi spoluhráčmi.

Víťazný film tohtoročného MFF v Berlíne Na lodi Adamant, ocenený Zlatým medveďom Berlinale, hovorí o jedinečnom centre pre duševne chorých. Režisér Nicolas Philibert pozýva divákov na palubu, aby sa stretli s pacientmi i ošetrovateľmi, ktorí deň po dni kreujú život v nevšednej liečebni.

Mnohými zbožňovaná a nenapodobiteľná Penélope Cruz ovládne filmové plátno vo filme Nesmiernosť. V úlohe osamelej manželky Clary sa prenesie do 70. rokov 20. storočia do Talianska kde zažíva manželskú krízu. Manželia sa už nemilujú, ale nedokážu sa rozísť, a Clara tak nachádza útočisko pred osamelosťou v zvláštnych vzťahoch so svojimi tromi deťmi.

Panoráma ponúka aj pohľad na súčasnú dokumentárnu tvorbu. Pre ukrajinského režiséra bieloruského pôvodu Sergeja Loznicu je príznačná práca s archívnymi filmovými materiálmi z ktorých pomocou strihu vytvára nové filmové veľdiela. Obyčajné dejiny ničenia, najsymfonickejší strihový film Loznicu je inšpirovaný rovnomennou zbierkou esejí od W. G. Sebalda, ktorá kritizuje nedostatok pozornosti venovanej civilným obetiam masového bombardovania nemeckých miest Spojencami počas druhej svetovej vojny.

Dokumentaristi Axel Danielson a Maximilien Van Aertryck nasmerovali kamery priamo na spoločnosť s cieľom preskúmať, vysvetliť a odhaliť, ako naša nekontrolovaná posadnutosť obrazom prerástla do zmeny ľudského správania. Tvorcovia vo filme Zázračný aparát, nastoľujú otázku spoločenských dôsledkov vyplývajúcich z obrazového výstupu 45 miliárd kamier na internete, ktoré prispejú k 500 hodinám obrazu nahratého každú minútu na internet. Film získal Zvláštnu cenu poroty za svetový dokumentárny film na filmovom festivale Sundance 2023.

Otcovia sociálnej drámy, bratia Dardennovci, prichádzajú s novým filmom Tori a Lokita a rozoberajú tému prisťahovalcov z Afriky. Chlapec a dospievajúce dievča z Afriky, konfrontujú svoje nepremožiteľné priateľstvo s ťažkými podmienkami exilu v dnešnom Belgicku.

V sekcii Panoráma sa môžete tiež tešiť aj na ďalšie výrazné snímky

 • Asteroid City (svetovú premiéru mal na MFF v Cannes 2023 v hlavnej súťaži, účinkujú v ňom herecké hviezdy ako T. Hanks, S. Johanson, E. Norton, J. Schwartzman, J. Wright, T. Swindon)
 • Blackbird Blackbird Blackberry (svetovú premiéru mal na MFF v Cannes 2023 v sekcii Directors‘ Fortnight)
 • Československý rozprávkový príbeh (režisér Ch. Paigneau film osobne uvedie na festivale)
 • Dcéry
 • Exodus
 • Goldmanov prípad (otvárací film sekcie Directors‘ Fortnight na MFF v Cannes 2023)
 • Hrdinovia robotníckej triedy
 • Keď vlny ustúpia
 • Mohli by sme byť aj mŕtvi
 • On sa bojí (v hlavnej úlohe Joaquin Phoenix)
 • Svetlá budúcnosť (svetovú premiéru mal v hlavnej súťaže MFF Cannes 2023, vo vedľajšej úlohe sa predstavila slovenská herečka Barbora Bobuľová)
 • Tiché dvojčatá
 • Viac než kedykoľvek predtým
 • Zabudnutá zem
 • Zaťažení
 • 13 vyháňaní diabla

Viac informácií o filmoch, programe festivalu, možnostiach rezervácie a zakúpenia cinepassov prípade vstupeniek na jednotlivé projekcie a podujatia aff.cinepass.sk a www.artfilmfest.sk


Organizátor: ART FILM FEST s.r.o.;

Spoluorganizátori: Mesto Košice, K13 – Košické kultúrne centrá, ART FILM FEST, n.o., LGM, s.r.o.;

Festival finančne podporili: Audiovizuálny fond a Nadácia SPP;
Festival je spolufinancovaný Košickým samosprávnym krajom z programu Terra Incognita;

Hlavní reklamní partneri: CODES Brand House, FORLIVE, pramenitá voda Lucka;
Oficiálne autá: Auto Gábriel; Oficiálny hotel: Hotel Yasmin;
Reklamní partneri: stavebná spoločnosť Adifex, Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s., Oxyworld, U. S. Steel Košice, ANTIK Telecom, BARZZUZ, Kino Úsmev, Aupark Košice, Fors-stav, R-media, Okno mé lásky;
Oficiálni dodávatelia: NOV, ZEBRA, Best Press, SLOVNAFT, Stredoeurópska nadácia, Spoločnosť pre skladovanie, DKC Veritas, Kaviareň Slávia, Tabačka Kulturfabrik, Ohnisko – Fire Dining & Brew Bar, Pub u Kohúta, El Nacional, Café de Paris, Maiko Sushi, DOMOS Slovakia, Pilsner Urquell, Macarons; Oficiálne víno: Kubbo Select a Ostrožovič;
Hlavní mediálni partneri: TV JOJ, zregionu.sk, Pravda, Eurotelevízia;
Mediálni partneri: Rozhlas a televízia Slovenska, Kinosála, JOJ 24, Film Europe, TV spolok LOToS, Rádio KOŠICE, Korzár, Slovenka, Forbes, SITA, TASR, BigMedia, HomeMedia Production, Film.sk, Košice City Guide, aktuality.sk, čsfd.cz, Visit Košice, Košice v Skratke;
Partneri: JOJ Cinema, Millor – Váš partner v oblasti energetiky, Letisko Košice, Autocont, TelekomCLOUD, ECO Technologies, DELTA OnLine, MIHYRING, KAIFER advokátska kancelária, Taper, Brother, GROTTO, CELIMED autorizované zastúpenie OMRON, NR-holding, CPK Slovakia, Casa Trade – Casablanca cafe, easylog transport&logistic, Kvety Victor, Slovenský filmový ústav, Filozofická fakulta UPJŠ, Fakulta elektrotechniky a informatiky TUKE, Súkromná škola umeleckého priemyslu filmová v Košiciach, Dopravný podnik mesta Košice, Tesco Stores SK, DEMI šport, CANON, SPI International, Arténa audiovizuálna dielňa od RTVS, Kreatívna Európa, KPK Reklama
Festivalové reštaurácie a bary: JAZZ Club Café Restaurant, Pivovar Hostinec, Kaviareň Papa, Reštaurácia Camelot, Kaviareň Veritas