Tipy na druhý festivalový deň – sobota, 17. júna 2023

Čo nezmeškať na MFF Art Film Fest v sobotu?

Druhý festivalový deň sa oplatí začať historickou drámou Slovo českej režisérky a členky tohtoročnej festivalovej poroty Beaty Parkanovej, ktorá film osobne uvedie v sobotu o 10:00 v Kine Veritas. Ak vás zaujíma, čo dokáže udalosť, akou bola okupácia v roku 1968, urobiť s takmer neochvejným manželským vzťahom a či môže naštrbiť sľub o nekonečnej vzájomnej podpore, príďte sa pozrieť na oceňovanú snímku už v sobotné dopoludnie.

MFF Art Film Fest okrem kvalitnej kinematografie prináša divákom aj unikátnu možnosť osobne stretnúť filmových tvorcov, herečky a hercov. V sobotu pri Dolnej Bráne budete mať jedinečnú príležitosť stretnúť hneď niekoľko hereckých legiend slovenskej kinematografie. TV JOJ pripravila pre návštevníkov príležitosť stretnúť sa s ich obľúbenými hercami z najpopulárnejších seriálov z jej produkcie ako sú Michaela Čobejová, Branislav Deák, Jevgenij Libezňuk a mnoho ďalších. Autogramiáda TV JOJ sa uskutoční v Košiciach pri Dolnej bráne o 14:30.

Hneď po autogramiáde divákov festivalu čaká ďalšia možnosť osobné sa stretnúť s hereckou legendou slovenského filmu. Art Film Fest od roku 1995 každoročne udeľuje svetovým a domácim hereckým osobnostiam cenu Hercova misia. V sobotu o 16:00 si ju za účasti verejnosti pri Dolnej bráne prevezme Zdena Studenková, herečka, ktorá je symbolom elegancie, talentu a dlhoročnej úspešnej kariére v divadle, televízii a filme.

V dokumentárnej strihovej snímke Československý rozprávkový príbeh budete mať možnosť spoznať významné filmové diela najvýznamnejšieho obdobia českého a slovenského filmu – Československej novej vlny 60. rokov, ktoré svetu prinieslo dovtedy nevídané obrazové prostriedky. Filmy bravúrnym spôsobom reagovali na zvrátenosť doby, bez toho, aby si cenzúra vôbec niečo všimla. Projekciu, ktorá sa uskutoční o 14:30 v kine Úsmev svojou návštevou poctí aj samotný režisér dokumentu Christian Paigneau a spolu s ním budete môcť pokračovať v sobotňajšej téme okupácie z trochu iného pohľadu.

Podvečer ponúkne program Kina Úsmev snímku zo sekcie K susedom s názvom Pohania. Pôjde o slovenskú predpremiéru českého filmu o pravoslávnej ukrajinskej rodine, ktorú trápi vzdorovitá dcéra. Ide o adaptáciu divadelnej inscenácie od mimoriadne talentovanej autorky Anny Jablonskej, ktorá tragicky zahynula pri teroristickom útoku. Inscenácia mala veľký úspech na Slovensku a v rámci Art Film Festu máte teraz príležitosť vidieť, ako sa s ťaživou látkou náboženského fanatizmu a nepochopenia vo vnútri rodiny popasovala česká režisérka Olga Dabrowská. Aj tento film bude v sobotu uvedený za prítomnosti českej delegácie autorov.

V kine Úsmev o 17:30 uvedie v exkluzívnej predpremiére režisérka Paula Maľárová s delegáciou tvorcov, dokumentárny debut Územie fantázie. Film skúma zobrazenie vojny na území dlhodobého mieru. Na pozadí masových podujatí, ktoré slúžia predovšetkým ako nevyhnutná pripomienka histórie, ale vyzerajú skôr ako bizarné oslavy vojny, hrá film s divákom pomyselnú hru na telefón, kde sa pojem vojny mení s variáciami naprieč generáciami. Film bol uvedený na prestížnom festivale dokumentárnych filmov Beldocs v Belehrade.

 

Snímku Umelohmotné nebo v predpremiére uvedú režiséri filmu Tibor Banóczki a Sarolta Szabó o 17:30 v Kunsthalle. Dystopické animované sci-fi je taktiež zaradené do Medzinárodnej súťaže hraných filmov. V súťažnej sekcií tak zabojuje o cenu Modrého Anjela za najlepší film.

V historickej radnici na Hlavnej 59 sa v sobotu o 19:30 uskutoční sprievodné podujatie Večer Milana Lasicu. Prezidentom Art Film Festu sa Milan Lasica stal v roku 2005 a s eleganciou, nonšalanciou a aj svojím povestným nadhľadom sa nenapodobiteľným spôsobom zhostil tejto funkcie. Jeho bohaté skúsenosti a znalosť kinematografie umožnili to, že sa MFF Art Film Fest stal dôležitým podujatím pre filmových nadšencov a profesionálov. Aj keď nás Milan Lasica pred nedávnom nečakane opustil, odkaz výnimočnej osobnosti ostáva navždy s nami. Organizátori festivalu sa rozhodli pripomenúť si jeho výraznú osobnosť podujatím Večer Milana Lasicu. Na podujatí zaznejú piesne s jeho textami v podaní známych osobností s excelentnou kapelou, ktorú zostavil Martin Valihora. Nebudú chýbať ani osobné spomienky, čítačky a príbehy spojené so životom a tvorbou tohto velikána. Svoju účasť prisľúbili Ady Hajdu, Dorota Nvotová, Natália Puklušová, Peter Lipa a originálne duo Dominika Kavaschová a Andrea Bučko, ktoré pripravujú dokonca špeciálne verzie piesní na texty Milana Lasicu. Určite sa v programe objavia ešte ďalší hostia a nebude sa iba spievať, ale aj s humorom spomínať.