Tipy na štvrtý festivalový deň – pondelok, 19. júna 2023

Diváci pred premietaním filmu počas 29. ročníka MFF Art Film Fest Košice 2023.

Režiséri Rumunskej novej vlny sú známi mimoriadnou úspešnosťou svojich diel na svetových festivaloch. Patrí medzi nich aj radikálny tvorca Cristi Puiu. Ku každému svojmu filmu pristupuje objavným spôsobom a výnimkou nie ani konverzačná historická dráma Malmkrog, ktorú môžete vidieť už o 13:00 v kinosále JOJ Cinema 1 v Kulturparku. 

Ekologické nakrúcanie filmov je na Slovensku čoraz populárnejšie. Júlia Tordai a Zsófia Szemerédy – zakladateľky spoločnosti GreenEyes Production, v rámci Industry programu Greenfilming odprezentujú praktické rady a návrhy opatrení, vďaka ktorým môže byť produkovanie filmov naozaj udržateľné. Podujatie sa uskutoční v Galérii Alfa o 14:00. 

Aj v pondelok má Art Film Fest v ponuke nálož rozmanitých krátkych filmov, ktoré mimo festivalovej sekcie zrejme nikde inde neuvidíte. Pásmo s názvom Krátke filmy V začína o 16:30 v kinosále JOJ Cinema 2 a zahŕňa snímky, ktoré sa venujú väzňom,  ruskej okupácii na Ukrajine či pandémii koronavírusu. 

Ak sa chystáte na masterclass, ktorý v rámci Art Film Fest bude viesť maďarský režisér Béla Tarr vo štvrtok 22. júna, odporúčame sa vopred pripraviť projekciou brilantného filmu Werckmeisterove harmónie od tohto svetoznámeho tvorcu. Film možno vidieť o 17:00 v JOJ Cinema 1. 

Kino Úsmev ponúkne o 17:30 mimoriadne úspešnú slovenskú snímku Piargy, ktorá tento rok získala 11 cien Slnko v sieti a desiatky ďalších medzinárodných ocenení. Film Iva Trajkova reaguje na problém postavenia žien v minulej spoločnosti, ako aj dnes. To všetko zahalil do závoja temnej až hororovej dedinskej drámy. 

Obrazy slovenského folklóru, autentického dedinského života a našej národnej minulosti vyhľadával legendárny dokumentarista Karel Plicka. Jeho nemý film Po horách, po dolách jedinečne ozvučí živý improvizovaný hudobný sprievod Davida Kollara a Tomáša Mutinu v Kine Veritas o 19:00.

Dalva vystupuje v rovnomennom filme ako dospelá žena, hoci má len 12 rokov. Po tom ako ju úrady umiestnia do sociálneho centra, sa dievča musí vyrovnať s odlúčením od otca a následne si uvedomiť, že sa z jeho strany stala obeťou závažného činu. Citlivý debut režiséra Emmanuella Nicota môžete vidieť v kinosále JOJ Cinema 2 o 19:30. 

Americká dráma Bežec režisérky Marian Mathias rozpráva jemný príbeh o odlúčení mladých ľudí od ich rodín. Tínedžerka Haas prišla o otca, no pri plnení jeho posledného želania stretáva iného muža – Willa, s ktorým si postupne vytvára vzácne puto. 

Pondelkový program ukončí o 21:30 projekcia maďarskej historickej kostýmovej snímky Hadik z programovej sekcie K susedom na Amfiteátri U.S. STEEL Košice.