24. ročník AFF
Prvý krát v Košiciach

24. Art Film Fest sa konal po prvý krát v metropole východu – Košiciach. Počas deväťdňového filmového maratónu uviedol 160 filmov z päťdesiatich siedmych krajín. Program bol rozdelený do 15 sekcií vrátane pôct oceneným osobnostiam.

Copyright Art Film Fest, autori fotografií: Ctibor Bachratý, Peter Stas, Peter Reefe, Ján Vlk (Dreamwolf).

9

dní

225

kinoprojekcií

160

filmov

57

zastúpených krajín

Modrý anjel za najlepší film
STANICA 48

Modrý anjel za najlepší ženský herecký výkon
MICHALINE OLSZAŃSKEJ (Ja, Olga Hepnarová)

Modrý anjel za najlepší mužský herecký výkon
TAMER NAFAR (Stanica 48)

Modrý anjel za najlepšiu réžiu
EMIROVI BAJGAZINOVI( RANENÝ ANJEL)

Modrý anjel za najlepší krátky film
SYMBOLICKÉ HROZBY

Ocenenie Hercova misia za mimoriadny prínos hereckému umeniu
Karel Roden
Lazar Ristovski

Ocenenie Zlatá kamera za výrazný prínos do oblasti kinematografie
Sir Alan Parker
Stephen Daldry

Porota krátkych filmov:

  • Simon Ellis – britský režisér krátkych filmov, držiteľ viacerých festivalových ocenení.
  • Carmen Gray – novozélandská novinárka, píšuca pre významné britské periodiká.
  • Pavel Horáček – programový riaditeľ medzinárodného festivalu ANIFILM v Českej republike.

Porota hraných filmov:

  • Kati Outinen – fínska herečka, laureátka Palmy za herecký výkon z festivalu v Cannes a dvorná múza najslávnejšieho fínskeho filmára Akiho Kaurismäkiho.
  • Petr Kolečko – český filmový, divadelný a televízny autor a scenárista, výrazný talent českej kinematografie.
  • Vica Kerekes – slovenská herečka maďarskej národnosti, ktorá sa dokázala presadiť v slovenskom, českom i maďarskom audiovizuálnom prostredí.
  • Lorenzo Vigas  – venezuelský režisér a scenárista, ktorý sa stal v minulom roku prvým tvorcom z juhoamerického kontinentu, ktorý získal Zlatého leva, najvyššie ocenenie prestížneho benátskeho festivalu
  • Steven Gaydos (predseda poroty ) – viceprezident a zodpovedný redaktor najrenomovanejšieho filmového periodika na svete Variety a gestor novej programovej sekcie Art Film Festu “Variety Select Art Films”

V košickej Kunsthalle sa v sobotu 25. júna ukončil 24. Medzinárodný filmový festival ART FILM FEST. Slávnostným večerom sa skončil bohatý filmový program, ktorý v tomto roku priniesol veľmi zaujímavé čísla. Festivalový program zahŕňal 15 programových sekcií, kde sa uviedlo 160 filmov z 57 krajín celého sveta, ktoré sa odpremietali v 225 kinoprojekciách. Silný program sa podarilo získať a uviesť premiérovo v novom geografickom priestore v metropole východného Slovenska – v Košiciach. V priebehu večera boli udelené štatutárne ceny festivalu i nové festivalové ocenenie.

Novinkou je divácka cena, zameraná na európske filmy, ktorú prezentoval Ján Mečiar, moderátor TV JOJ. Ocenením je originálna soška z dielne Jozefa Tomka s příznačným názvom Nádej. Víťazným filmom v gescii televízie Joj Cinema sa stala francúzsko-belgická snímka Saint Amour, režisérskej dvojice Benoit Delepine a Gustave Kervern, uvedení na Art Film Feste v sekcii Európske zákutia.

V medzinárodnej súťaži krátkych filmov rozhodovala trojčlenná porota a udelila dve zvláštne uznania:
Prvé ocenenie za silné herecké obsadenie a sebaistú réžiu s veľmi presvedčivými výkonmi získal poľský film AMERYKA režisérky Aleksandry Terpińskej.

Druhé zvláštne uznanie bolo udelené za skvelý scenár s krásnym stupňovaním drámy ľahko okorenenej humorom, ktorá ukazuje politiku cez optiku domáceho prostredia. Cenu za zručné využitie krátkeho formátu a sebaistý cit pre filmovú reč získala rumunská snímka OSTREĽOVAČSKÉ HNIEZDO 0068 režiséra Radu Bărbulescu.

Hlavné  ocenenie Modrý Anjel za najlepší krátky film získala nemecká snímka SYMBOLICKÉ HROZBY trojice tvorcov Mischa Leinkauf, Lutz Henke a Matthias Wermke. Podľa hodnotenia poroty je snímka odvážnym, náročným a predsa hravým  filmom pre našu dobu, ktorý núti k zamysleniu.

Medzinárodnú súťaž hraných filmov hodnotila päťčlenná porota:
Porota hraných filmov sa rozhodla udeliť zvláštne uznanie filmu, ktorý je novým dynamickým hlasom kinematografie s originálnym rozprávačským prístupom.

Je ním španielsko-francúzsko-marocko-katarská snímka MIMÓZY režiséra Olivera Laxe. Laureátom ocenenia Modrý anjel za mužský herecký výkon sa stal hlavný predstaviteľ, ale aj spoluscenárista izraelsko-americko-nemeckej snímky Stanica 48 režiséra Udiho Aloni – charizmatický TAMER NAFAR.

Modrého anjela za najlepší ženský herecký výkon porota udelila herečke MICHALINE OLSZAŃSKEJ, ktorá dominovala česko-slovensko-poľsko-francúzskemu filmu Ja, Olga Hepnarová dvojice režisérov Tomáš Weinreb a Petr Kazda. K získaniu ocenenia jej dopomohla i úloha v ďalšej súťažnej snímke – v poľskom filme Vábenie sirén.

Cenu Modrý anjel za najlepšiu réžiu porota udelila EMIROVI BAJGAZINOVI za kazašsko-francúzsko-nemecký film RANENÝ ANJEL a ocenila jeho originálny režijný prístup a odvahu riskovať.

Modrého anjela za najlepší film uviedol predseda poroty Steven Gaydos slovami: „Tento film je posolstvom o tom, ako umenie a ľudská kreativita môžu byť spôsobom, ako čeliť ťažkej realite. Porota považuje za príznačné, že Art Film Fest Košice vyhral film práve s touto tematikou. Modrého anjela za najlepší film získal izraelsko-americko-nemecký film STANICA 48 režiséra Udiho Aloniho.“

Vyvrcholením slávnostného večera sa stalo vyhlásenie prestížneho ocenenia Zlatá kamera. Za výnimočný umelecký prínos v kinematografii bol dekorovaný britský režisér Sir Alan Parker – mimoriadna osobnosť svetovej kinematografie, tvorca nezabudnuteľných filmov a držiteľ mnohých festivalových a filmových cien.

Tesne pred odovzdaním ocenenia pripravili organizátori festivalu dve veľké prekvapenia. Prvým bolo živé vystúpenie detského speváckeho zboru ProMusica – Magnolia pod vedením Viery Dzogaňovej, ktorý zaspieval kultovú pieseň We Don´t Need No Education od Pink Floyd (Alan Parker je tvorcom unikátného filmu Pink Floyd: The Wall). Druhé prekvapenie doputovalo do Košíc z britských ostrovov – osobný list od Parkerovho scenáristu Lee Halla, kterého laudatio prečítal generálny manažér festivalu Rudolf Biermann. Lee Hall označil Sira Alana Parkera nielen ako svojho osobného hrdinu, ale aj ako hrdinu a vzor filmárskych generácií. Režiséra označil za osobnosť, ktorá svojou tvorbou priviedla britskú kinematografiu späť k životu. Dojatý Sir Alan Parker sa v ďakovnej reči neubránil zmiešaným pocitom z diania, ktoré v deň jeho príletu do Košíc nastali v jeho rodnej krajine. „Musím povedať, že som veľmi sklamaný, smutný a zhrozený. Prišiel som na tento festival, aby som sa hneď na druhý deň dozvedel, že moja krajina urobila hrozné rozhodnutie o vystúpení z Európskej únie. Preto som naozaj veľmi rád, že Slováci ocenili na tomto festivale hneď dvoch britských režisérov, teda okrem mňa aj Stephena Daldryho.“

Ocenenie Zlatá kamera režisérovi odovzdal čerstvý laureát ceny Hercova misia Karel Roden. Ten si svoju plaketu Hercovej misie prevzal len deň před tým, 24. júna z rúk svojho brata Mariána Rodena, prezidenta Art Film Festu Milana Lasicu a trojice slovenských herečiek, s ktorými sa stretol v troch rôznych filmoch: Danice Jurčovej (Bestiář), Lucie Siposovej (Hlídač č. 47) a Diany Mórovej (Kuře melancholik). Prekvapením pre slávneho českého herca sa stal videopozdrav hereckej kolegyne Anny Friel, ktorá po jeho boku vytvorila titulnú rolu vo filme Bathory: https://www.youtube.com/watch?v=T6l5LudPdrk

Okrem Sira Alana Parkera a Karla Rodena boli v priebehu 24. ročníka Art Film Festu dekorovaní štatutárnymi oceneniami dve ďalšie výnimočné osobnosti. Zlatú kameru si prevzal v úvode festivalu v sobotu 18. júna z rúk svojich kolegov a dlhoročných priateľov, herca Davida Krossa a producenta Mikea Downeyho, uznávaný britský režisér Stephen Daldry. Historicky prvú Hercovu misiu si prevzal v stredu 22. Júna srbský herec Lazar Ristovski z rúk svojej kolegyne Mirjany Karanovič, ktorá toto ocenenie získala v roku 2007.

Okrem oceňovania osobností štatutárnymi cenami priniesol uplynulý ročník Art Film Festu niekoľko ďalších nezabudnuteľných okamihov.

Osobnou návštevou poctil divákov festivalu britský stand-up komik Dave Johns, hlavný protagonista víťaznej snímky režiséra Kena Loacha Ja, Daniel Blake, ocenená Zlatou palmou na tohtoročnom festivale v Cannes.

Highlightom domácej programovej sekcie Slovenská sezóna sa stala obnovená digitálna premiéra prvého nezávislého slovenského filmu Všetko, čo mám rád, ktorá sa po 25-ich rokoch vracia na plátna kín.

Program 24. ročníku festivalu priniesol dve významné novinky  – sekciu Be2Can Starter, ktorá sa v spolupráci so spoločnosťou Film Europe zameriava na pozoruhodné snímky z troch najprestížnejších filmových festivalov sveta – Cannes, Berlinale a Benátky. Do programového portfólia pribudla aj sekcia Variety Select Art Films, ktorej zostavovateľom a gestorom sa stal najprestížnejší filmový, televízny a divadelný magazín sveta VARIETY!

Pierce Brosnan v celosvetovej premiére na Art Film Feste
Ako vôbec posledné z celého radu prekvapení, ktoré sa udiali počas 24. Art Film Festu, si nechali organizátori úplne nakoniec. Štýlovo jednu minútu pred polnocou v sobotu 25. júna sa v Kunsthalle začala premietať SVETOVÁ PREMIÉRA(!) psychologického trileru I. T. v hlavnej úlohe s hviezdnym Piercom Brosnanom. Ide o írsko-francúzsku snímku v réžii skúseného Johna Moorea (napríklad Za nepriateľskou líniou, Omen, Max Payne), v ktorej úspešného biznismana a jeho rodinu smrteľne ohrozuje rafinovaný IT-expert, predtým podnikateľov zamestnanec. Vďaka láskavému povoleniu produkčnej firmy Voltage Pictures a distribučnej spoločnosti Big Bang Media Slovensko mali priaznivci Art Film Festu mimoriadnu príležitosť vidieť tento film už tri mesiace pred plánovanou americkou premiérou. Na slovenskom území očakávanú novinku premiérovo odvysiela Joj Cinema. V napínavej snímke so sugestívnou a atraktívnou atmosférou a prostredím si vychutnali okrem Piercea Brosnana, aj známu anglickú herečku Annu Friel v úlohe jeho manželky, americkú hereckú nádej Stefanie Scott v postave ich tinedžerskej dcéry, a tiež austrálskeho herca Jamesa Frechevilleho v postave nebezpečného experta. Touto mimoriadnou projekciou sa tak v noci z 25. na 26. júna zavŕšil úspešný 24. Art Film Fest, ktorý sa premiérovo konal v Košiciach.

Záverečná bodka 24. Art Film Festu patrila prezidentovi festivalu Milanovi Lasicovi, ktorý symbolicky uzavrel aktuálny ročník, aby vzápätí pozval hostí a priaznivcov na nadchádzajúci jubilejný 25. ročník, ktorý sa v Košiciach uskutoční v termíne 16. – 24. júna 2017.