Art Film Fest prinesie ocenené snímky z Benátok, Berlína či Locarna

Tohtoročný Art Film Fest ponúkne dve súťažné sekcie. Medzinárodná súťaž hraných filmov predstaví vo festivalových kinách diela talentovaných filmárov. „Mladí tvorcovia a nádejní filmoví autori sú snáď najvyhľadávanejšou a najcennejšou devízou každého filmového festivalu. Ani Art Film Fest nechce stáť bokom. Naopak, v pripravovanom 17. ročníku sme sa rozhodli rozšíriť dominantnú sekciu festivalového programu a ešte viac akcentovať rôznorodý kinematografický talent filmových tvorcov,“ hovorí programový riaditeľ a zostavovateľ Súťaže hraných filmov Peter Nágel.

O vzácnu trofej festivalu – Modrého anjela sa v súťaži budú konfrontovať tvorcovia, ktorí zanechali podpis pod svojim prvým, druhým alebo tretím filmom. Vo výbere sa objavia aj ocenené snímky z najprestížnejších filmových podujatí z Benátok, Berlína či Locarna. „Som presvedčený, že nádeje sveta filmu upozornia na seba aj na našom festivale,“ hovorí Nágel. Celovečerné filmy bude opäť hodnotiť medzinárodná porota, o zložení ktorej sa rokuje v týchto dňoch.

Druhou súťažnou sekciou je Medzinárodná súťaž krátkych filmov, ktorá patrí k divácky obľúbeným súčastiam festivalu. Podobu sekcie aj tento rok určuje základný parameter – dĺžka filmu do 30 minút. Atraktívnosť sekcie spočíva v rozmanitosti zostavy, ktorá ponúkne viac ako 40 noviniek od Islandu, Nového Zélandu až po Čile alebo Filipíny.

Okrem súťažných sekcií festivalový program tvoria aj sekcie informatívne. Práve tie sa predstavia tento rok v novom šate. Bude ich totiž dvakrát viac ako po minulé ročníky. A už len ich názvy lákajú do kina. Zabudnúť na starosti a naozaj sa kvalitne zabaviť ponúkne sekcia Americké tanečné filmy 80. rokov, ktoré k nám prichádzajú z Ameriky. „Budú to snímky, ktoré sa už viac ako 20 rokov pripomínajú niekoľkým generáciám nezabudnuteľnými tanečnými číslami, citátmi či známymi hudobnými hitmi,“ hovorí zostavovateľka Magdaléna Macejková.
Diváci sa teda na plátne môžu tešiť na geniálnych tanečníkov, ktorí predvedú disco tanec, step, latino aj balet. Z filmov sa premietnu napríklad Fame režiséra Alana Parkera alebo All That Jazz režiséra Boba Fosseho. Každý jeden tanečný film návštevníkom osobne uvedie známy slovenský tanečník a choreograf Ján Ďurovčík.

Zábavu pripravil pre návštevníkov aj prezident festivalu, herec a humorista Milan Lasica. Zostavil pre nich sekciu To najlepšie z komédie. „Zaspomínal som si na staré i novšie filmy, z ktorých zopár som videl ešte ako chlapec, milovník filmu, jeho veľký fanúšik,“ hovorí Milan Lasica, ktorý do výberu zaradil napríklad Krásky noci s legendárnou Ginou Lollobrigidou. Milan Lasica bude každý film uvádzať osobne.

Po prvý raz sa v programe Art Film Festu objavuje sekcia Okolo sveta, ktorá bude obsahovať skutočné bonbóniky svetovej kinematografie. Potvrdený je už aj víťaz posledného festivalu v Benátkach a na Oscara nominovaný The Wrestler režiséra Darrena Aronofského, s ktorým sa na herecký piedestál navrátil Mickey Rourke. Z ázijskej scény zavíta najnovší film nepriehliadnuteľného Kim Ki-duka Bi-mong. „A takých lákadiel bude určite viac,“ sľubuje Nágel.

Európske zákutia ponúknu filmy zo starého kontinentu, ktoré si vo svete získavajú čoraz väčšiu pozornosť. „Zvolili sme selektívnu vzorku snímok, o ktorých sme presvedčení, že v poslednom období najviac rezonovali v spoločnom európskom priestore. Mená ich tvorcov ako napríklad Annette K. Olesen, François Ozon, Lukas Moodysson, Alexej Balabanov alebo Götz Spielmann sú toho nesporne zárukou,“ hovorí Peter Nágel a dodáva, že na festivalové plátna sa možno dostane aj najnovšia legenda o krvavej grófke Alžbete Báthoryovej, ktorú vytvorila a spodobnila známa francúzska herečka a režisérka Julie Delpy vo filme Grófka (The Countess). Film mal svetovú premiéru na nedávnom prestížnom festivale v Berlíne. 

Sekcia Kultové filmy zase ponúkne snímky, ktoré tvorili históriu filmu. Vo výbere sa objaví vojnový film, muzikál, horor aj sci-fi. „Ale majú spoločné vlastnosti: bezprostredne sa s nimi identifikuje vždy nová generácia a presahujú do okolia či už ovplyvňovaním módy alebo citáciami v iných filmoch,“ vysvetľuje zostavovateľ sekcie Martin Ciel.  Sekcia s atraktívnym názvom Láska a anarchia mapuje najsúčasnejšie trendy nezávislého európskeho, amerického aj ázijského filmu.  Špeciálna sekcia Nočná prehliadka prináša opäť výber šokujúcich a unikátnych filmových diel. „Late Night Show bude nielen divoká, krvavá, brutálna, nebezpečná, extravagantná, akčná, hlučná, ale predovšetkým zábavná,“ sľubuje zostavovateľka Ivana Petríková.  Art Film Fest vzdá poctu českému režisérovi, libretistovi a dramaturgovi Petrovi Weiglovi. „Vyznačoval sa odvážnym hľadaním nekonvenčného, svojbytného prístupu k rôznym adaptáciám predovšetkým operných diel,“ vysvetľuje zostavovateľka sekcie Magda Vášáryová. Pod vedením Weigla vznikli napríklad filmové diela Rusalka, Romeo a Julia, Eugen Onegin či Werther. V mnohých jeho filmoch sa predstavili aj slovenskí herci ako Milan Kňažko, Božidara Turzonovová, Juraj Kukura či operný spevák Peter Dvorský.

Festival aj tento rok udelí osobité festivalové ocenenie Hercova misia, ktoré už vlastnia hviezdy ako Omar Sharif, Geraldine Chaplin, Jean-Paul Belmondo či Ornella Muti. Ich bronzová tabuľka svieti na Moste slávy v Trenčianskych Tepliciach. Rovnako Art Film Fest udelí aj cenu Zlatá kamera za mimoriadny prínos filmovému umeniu.
Festivalové projekcie  sa uskutočnia v 5 premietacích priestoroch: Trenčín – Kultúrne a metodické centrum Ozbrojených síl Slovenskej republiky ODA (kapacita 550 miest), ArtKino Metro (kapacita 148 miest) a Bažant kinematograf pod holým nebom na Štúrovom námestí. Trenčianske Teplice – kino Prameň (200 miest) a kinostan Tatra banka cinema (200 miest) v Kúpeľnom parku. 
Aj tento rok budú mať študenti do 26 rokov možnosť navštíviť Art Film Fest zdarma. Plnohodnotný celofestivalový cinepass získajú prostredníctvom vyplnenia registračného formuláru na stránke artfilmfest.sk, ktorá bude na stránke k dispozícii od 1. 5. do 18. 6. 2009. Všetkým zaregistrovaným študentom bude cinepass vydaný na registračnom mieste festivalu. Na registračnom mieste sa musia preukázať študentským dokladom (index, žiacka knižka, potvrdenie o návšteve školy, študentská karta ISIC a podobne). Od 19. 6. bude študentský cinepass v predaji v pokladniach festivalu za cenu 5 eur. Zlacnený cinepass môžu získať držitelia Teplickej karty, preukazu člena filmového klubu ASFK na rok 2009, karty EURO 26, ITIC-u a ZŤP v predpredaji v sieti Ticketportal od 1. 4. do 19. 6. za 10 euro a na mieste festivalu za 15 eur.  Štandardnú 8-dňovú permanentku si možno do konca mája zakúpiť za zvýhodnenú cenu v sieti Ticketportal za 16 eur, a od 1. 6. do 19. 6. v predpredaji za 23 eur, na mieste bude stáť 30 eur.  Účastníci nad 62 rokov zaplatia za cinepass na mieste 5 eur a návštevníci nad 62 rokov s trvalým pobytom v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne 2 eurá.  Trojdňový cinepass stojí 10 eur, jednodňový 5 eur a jednorazová vstupenka do festivalového kina 2 eurá.   
Požiadať o akreditáciu Press je možné prostredníctvom registračného formuláru, ktorý bude k dispozícii na stránke artfilmfest.sk od 10. 5. do 10. 6. 2009. Ak organizátori obdržia žiadosť o akreditáciu Press do 10. 6. 2009, bude novinárovi akreditácia vydaná zdarma. Po 10. 6. 2009 bude akreditácia Press spoplatnená sumou 10 eur.  Viac informácií bude k dispozícii na webovej stránke festivalu artfilmfest.sk začiatkom mája.

 

Organizátori: ART FILM, n.o., Produkčný dom FORZA
Spoluorganizátori: Mesto Trenčianske Teplice, Mesto Trenčín, Kúpele Trenčianske Teplice

Hlavní mediálni partneri: Slovenská televízia, Slovenský rozhlas, Pravda, Zoznam.sk
Mediálni partneri: televízia Markíza, FilmBox, Televízia Central, Rádio Okey, Rádio FM, Rádio Regina, Rádio GO Dee Jay, Rádio Hit FM, týždenník Markíza, Žurnál, Pardon, Trenčianske Echo, Kam do mesta, port.sk, superobed.sk, SITA, ISPA, Q-EX