Čo sa udialo na MFF Art Film v nedeľu?

Mesto Košice bude hostiť Medzinárodný filmový festival Art Film ďalších desať rokov 

V nedeľu 23. júna sa v doobedných hodinách udiala významná udalosť pre Medzinárodný filmový festival Art Film a pre mesto Košice. V priestoroch Press Centra Kulturparku sa uskutočnila tlačová konferencia na ktorej sa primátor mesta Košice, Jaroslav Polaček, stretol s producentom MFF Art Film, Jánom Kováčikom, aby spoločne podpísali memorandum o spolupráci medzi MFF Art Film a mestom Košice na nasledujúcich desať rokov.

Prešli sme Slovensko krížom-krážom a nenašli sme lepšie podmienky a vhodnejšie prostredie pre filmový festival ako v Košiciach. Predchádzajúce obdobie nás utvrdilo v tom, že toto rozhodnutie bolo správne. Chcel by som sa poďakovať pánovi primátorovi, s ktorým vždy a všetko, na čom sme sa dohodli, sa aj uskutočnilo. Značná časť času, odkedy je festival v Košiciach, bola veľmi zložitým obdobím, avšak napriek tomu sme vždy našli cestu, ako festival zorganizovať a urobiť ho najlepšie, ako nám daná situácia umožňovala. Som veľmi rád, že ďalších desať rokov sa bude festival konať v tomto úžasnom meste,” objasnil motiváciu predĺžiť spoluprácu MFF Art Film v metropole východu, producent festivalu Ján Kováčik.

Medzinárodný filmový festival Art Film v roku 2016, po vyše dvadsiatich troch rokoch, zmenil miesto konania a presťahoval sa z Trenčianskych Teplíc do druhého najväčšieho mesta na Slovensku, Košíc. Festival si na novom mieste, počas rokov, upevnil svoju pozíciu najväčšieho a najvýznamnejšieho festivalu na Slovensku a každoročne láka množstvo festivalových divákov zo zahraničia aj z celej krajiny, rozširuje svoju pôsobnosť do nových priestorov a kín a ponúka festivalovému publiku čoraz výnimočnejšie zážitky. Košice ponúkajú skvelú infraštruktúru pre konanie takého podujatia, ktoré každý deň počas trvania festivalu, obsiahne okolo tridsiatky filmových projekcií ako aj ďalších sprievodných akcií. Filmy sa premietajú na ôsmich rôznych miestach, pričom neopakovateľnú atmosféru festivalu sprevádza aj fakt, že všetky sú v dosahu niekoľkých minút pešej chôdze v rámci alebo najbližšom okolí nádherného mestského historického centra.

Prešiel som krížom-krážom celý svet a nezažil som lepší festival. Keď sme s pánom Kováčikom zistili, že končí memorandum, rýchlo sme sa rozhodli, že je potrebné podpísať nové. Obdobie desiatich rokov považujeme s pánom Kováčikom za ideálne, keďže ide o obdobie, ktoré vieme realisticky vidieť a predvídať. Mám za to, že tento festival má svoj domov práve v Košiciach, a chcem poďakovať tým, ktorí nám veria, a fanúšikom, ktorí chodia na tento festival, lebo oni sú naša vizitka,“ uviedol k podpisu memoranda primátor mesta Košice, Jaroslav Polaček.

                                                                    Joga v Kulturparku

Art Film v nedeľu ráno nebol iba o filmoch. Festivaloví diváci mali jedinečnú šancu zacvičiť si jogu v príjemnom prostredí parku kultúrneho centra Kulturpark s medzinárodne uznávanou lektorkou jogy Jaiwanti, ktorá pochádza z New Delhi v Indii. Jaiwanti študovala na Uttarakhand Sanskrit University jogu a holistiku a potom jogu a vedu na MDNIY. Je známa na národnej aj medzinárodnej úrovni ako lektorka jogy, ajurvédy a holistického zdravia. Má jedinečný štýl vzdelávania ľudí o joge, ajurvéde a holistickom zdraví. Inšpirovala tisíce ľudí svojím životným štýlom a učením. Joga a meditácia sú súčasťou jej každodenného životného štýlu od detstva. Odvtedy žije svoj život jogínskym spôsobom, pričom chápe, že moderné aj tradičné hodnoty sú rovnako dôležité pre vedenie holistického prístupu. Realizované vďaka Veľvyslanectvu Indickej Republiky na Slovensku.

                            TV JOJKO uvádza: Koncert malinyJAM pre najmenších divákov

V prostredí parku kultúrneho centra Kulturpark sa okrem ranného cvičenia jógy konal aj pestrý program pre tých najmenších festivalových divákov. Program bol venovaný detským návštevníkom, ktorí sa spolu s Miňom a Paťom vydali do ríše zvierat a pozreli sa na chladničkové strašidlo. Nechýbali ani najobľúbenejšie piesne o netopieroch a deti čakal aj veselý a veľký malinovýDžúr, na ktorom sa zabavili dokonca aj dospeláci.


                            Andalúzský hudobný skladateľ Diego Barronal v Záhradnom kine 

V Záhradnom kine sa v nedeľu večer konal unikátny koncert andalúzskeho hudobného skladateľa Diega Barronala. Hudobník predstavil festivalovému publiku svoj audiovizuálny experimentálny projekt Die! Goldstein, definovaný ako „audiovizuálny zážitok, ktorý večne kráča v hluku emócií“. Barronalovo hudobné vystúpenie spojilo elektronické a ambientné prvky, inšpirované naratívnou štruktúrou post-rocku.
Vo vystúpení bol cítiť vplyv kapiel ako Godspeed You! Black Emperor, Sigur Ros či Tim Hecker. Koncert pritiahol množstvo divákov z festivalového publika, ktorí boli ohromení nekonvenčným prístupom a výnimočnými zvukovými a vizuálnymi zážitkami, ktoré Diego Barronal v Záhradnom kine ponúkol. Realizované vďaka Carmeuse Slovakia, s.r.o.

Viac na aff.cinepass.sk


Jubilejný 30. ročník MFF Art Film sa uskutoční vďaka podpore:

Organizátor: ART FILM FEST s.r.o.;

Spoluorganizátori: Mesto Košice, K13 – Košické kultúrne centrá, ART FILM FEST, n.o., LGM, s.r.o., FORLIVE;

Festival finančne podporil: Audiovizuálny fond
Festival je spolufinancovaný Košickým samosprávnym krajom z programu Terra Incognita;

Generálny reklamný partner: Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s.;

Hlavní partneri: Národná lotériová spoločnosť TIPOS, Východoslovenská energetika, EUK-Force, SPP, CODES Brand House;

Automotive partner: PORSCHE; Oficiálny hotel: Hotel Yasmin;

Hlavní mediálni partneri: TV JOJ, Pravda, Eurotelevízia;

Reklamní partneri: stavebná spoločnosť Adifex, AVA-stav, Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s., Best Press, U. S. Steel Košice, Betpres, Transpetrol, SLOVAKIA TRAVEL, ANTIK Telecom, Kino Úsmev, CORE LABS, pramenitá voda Lucka;

Technologickí partneri: NOV, ZEBRA, DELTA OnLine, ARICOMA, BigON;

Oficiálni dodávatelia: DKC Veritas, Východoslovenské múzeum v Košiciach, Krušovice BOHÉM, BARZZUZ, DOMOS SLOVAKIA, Reštaurácia Contessa, Kaviareň Slávia; Oficiálne víno: Kubbo Select a Ostrožovič;

Mediálni partneri: JOJ PLAY, JOJ 24, Film Europe, Rádio KOŠICE, aktuality.sk, Forbes, Korzár, Slovenka, SITA, TASR, See & Go, BigMedia, Košice City Guide, Film.sk, Visit Košice, diva.sk, zenskyweb.sk, MOJAkultúra;

Partneri: Východoslovenská vodárenská spoločnosť, Nadácia CEF, Slovnaft, AUPARK Košice, Carmeuse Slovakia, JOJ Cinema, cestovná kancelária Hydrotour, Taper, YumEarth, KAIFER advokátska kancelária, Deva, WITKOWITZ SLOVAKIA, Letisko Košice, ECO Technologies, CPK Slovakia, Casa Trade – Casablanca cafe, DC MEDICAL, KPK Reklama, Kvitok, HAIR Factory Košice, Kvety Garomi, Air Taxi, Tesco Store SK;

Partneri finančných cien: CANON, Filmarina;

Gastronomickí partneri: Ohnisko –Fire Dining & Brew Bar, Pub u kohúta, El Nacional, Maiko Sushi, Café de Paris, Tabačka Kulturfabrik, BISTRO Blanc, Andiamo GROUP, BENZE, Red Velvet Cake Bar, Tahiti, Kaviareň Veritas