Festivalový denník Špeciál: Umelecký riaditeľ Peter Nágel o blížiacom sa AFF

Metropola východu sa v polovici júna opäť stane uzlom, v ktorom sa pretnú desiatky filmových príbehov. Medzinárodný filmový festival Art Film Fest prinesie návštevníkom pestrú paletu umeleckých diel, ktoré do Košíc poputujú z najprestížnejších podujatí a z rôznych kútov sveta.

,,Filmov, ktoré vyhľadávajú artoví  diváci alebo diváckejších snímok, ktoré preferujú cinefilovia bude, jednoducho povedané, dosť. Nateraz môžem prezradiť, že uvedieme väčšinu ocenených filmov z Berlína, ale aj z ďalších festivalov, ktoré sú dôležité pre náš výber. Na druhej strane ponúkneme filmy, ktoré uspokoja diváka vyhľadávajúceho napríklad žánrové tituly,” povedal umelecký riaditeľ festivalu Peter Nágel pre Festivalový denník Špeciál, ktorý vyšiel v rámci akcie Cassovia Classic – Zraz veteránov v Košiciach (konal sa od 23. do 26.5.) .

Vo filmoch, ktoré vznikli v súčasnosti, nájdu diváci reflexiu tém, ktoré hýbu súčasným svetom, ale festival sa v programe ohliadne aj do našej minulosti. Na Art Film Fest ako jediný slovenský festival zavíta aj pamätný kočovný kinematograf bratov Čadíkovcov, ktorý ponúkne lákavú divácku snímku. Nádych nostalgie a akýsi retro výlet do preddigitálnych čias prinesie špecialita programu, ktorou bude obnovenie kočovnej atrakcie s názvom “Celorepubliková Tour. Tá bude premietať film na pôvodnom 35 mm páse z originálnych veľkých premietačiek.

Deväť festivalových dní sľubuje intenzívne filmové zážitky, návštevu zahraničných a domácich hostí aj odborný program. “V rámci pripravovaného Art Film Festu by som paradoxne vyzdvihol redukciu programu. Minulý ročník mal 20 programových sekcií, v ktorých sme dovedna uviedli 206 filmov v 268 projekciách. Aj keď festival trvá deväť dní, tieto čísla boli predsa len limitné. Preto sme sa teraz nesnažili pridávať ďalšie sekcie, ale ponechali sme programovú kostru, ktorú festivalový divák nielen pozná, ale aj vyhľadáva. V 27. ročníku ponúkneme 14 sekcií plus Hercovu misiu a Zlatú kameru. Samozrejme, návštevník sa nemusí obávať – opäť pripravujeme veľké množstvo filmov, ktoré budú klásť nároky na výber, čas a rozhodovanie,” menuje Peter Nágel a zdôraznil, že v nadchádzajúci ročník venuje osobitnú pozornosť aj na sprievodný program, predovšetkým ten, ktorý je určený pre profesionálov, ako napríklad TV Industry Day, Inspirational Days a VFX Day. “Počas festivalu sa po prvý raz bude konať Tvorivá dielňa pre vybraných študentov, ktorí sa pod vedením profesionálov budú snažiť vytvoriť krátke filmy na zvolenú tému. Zároveň chceme pokračovať aj s prednáškami filmového vzdelávania pre študentov a pedagógov stredných škôl,” dodal pred blížiacim sa 27. ročníkom AFF umelecký riaditeľ.

Pre Festivalový denník Špeciál: Zuzana Sotáková