V piatok začne Art Film Fest, láka svetovými premiérami aj filmárskymi osobnosťami

26. ročník Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest začne v Košiciach už v piatok 15. júna a vďaka svojmu lákavému programu sa stane deväťdňovým sviatkom pre všetkých milovníkov filmu. Uvedie snímky oceňované na zahraničných festivaloch, viaceré výrazné divácke hity, ale aj diela, ktoré čaká na košických plátnach svetová premiéra.

„Festival sa nám utešene rozrastá. Aktuálny ročník okrem domovských Košíc zavíta štyrmi kinopredstaveniami aj do Spišskej Novej Vsi, čo bude pre organizátorov testovacia vzorka pre prípadné ďalšie rozširovanie aj do iných miest východoslovenského regiónu. Art Film Fest je najväčší a najdiváckejší filmový festival na Slovensku s unikátnou ponukou najnovšej svetovej i slovenskej kinematografie,“ hovorí umelecký riaditeľ podujatia, Peter Nágel.

Jeho slová o najnovších prírastkoch kinematografie potvrdzuje aj skupina filmov, ktoré Art Film Fest premietne premiérovo a pôjde o ich celkom prvé uvedenie. Jedným z takých je Posledný autoportrét (2017), ktorý nakrútil slovenský režisér Marek Kuboš ako svojskú spoveď o vlastnom živote, balansujúcu medzi dokumentom a fikciou. Jeho film bude súťažiť o Modrého anjela v Medzinárodnej súťaži hraných filmov.

V Medzinárodnej súťaži krátkych filmov čaká premiéra slovensko-portugalskú snímku Boj (2018). Režisérka Eva Križková sleduje zápas Andrey a Joaa, dvojice, pri ktorej sa zápas zdá byť jedinou formou intímnej blízkosti. Načúva ich myšlienkam o vzťahoch a samote, a pýta sa, či všetci bojujeme proti sebe, alebo spolu.

Autogramiáda tvorcov bude predchádzať premiére slovensko-českého thrilleru Dôverný nepriateľ (2018) režiséra Karla Janáka, ktorý Art Film Fest uvedie v sekcii Slovenská sezóna. Umelou inteligenciou vybavený dom začne vo filme ohrozovať životy mladých manželov, stvárnených Vojtechom Dykom a Gabrielou Marcinkovou.

Na život kontroverzného horolezca Pavla Pochylého sa sústreďuje dokument Pavúk (2018), rovnako zo sekcie slovenských filmov. Režisér Ľubomír Slivka v ňom zachytáva rub aj líce zložitej povahy muža, ktorý zdolal všetky najvýznamnejšie výzvy Tatier a koluje o ňom množstvo mýtov a legiend.

Premiéra čaká aj 3 časti pôvodného televízneho cyklu Budujeme Slovensko (2018) o industriálnych pamiatkach v réžii Bibiany Beňovej. Venované budú Obuvníckym závodom J. A. Baťu v Partizánskom, Zbrojovke v Dubnici nad Váhom a Zimnému prístavu v Bratislave.

Celkom exkluzívne premietne festival aj 3 časti pripravovanej série Expremiéri (2018). Milan Čič, Ján Čarnogurský, Mikuláš Dzurinda a ich odkaz sú v nich zaznamenaní pohľadom čerstvých absolventov Vysokej školy múzických umení. V trojici z celkovo šiestich autorských dokumentov chcú mladí dokumentaristi a dokumentaristky priniesť nezaťažený pohľad na špecifiká danej doby a jej osobností. Publikum Art Film Festu bude mať jedinečnú možnosť vidieť tzv. „work in progress“, teda filmy z cyklu, ktorého dokončenie ešte prebieha.

Art Film Fest odmení viacerými cenami významných filmových tvorcov a tvorkyne. Zlatú kameru, určenú filmárom s mimoriadnym prínosom pre svetový film, si na otváracom ceremoniále preberie poľská režisérka Agnieszka Holland, držiteľka Zlatého glóbusu a dvojnásobná oscarová nominantka, a tiež ruský režisér Alexej German ml., oceňovaný tvorca na významných festivaloch.

Cenou Hercova misia odmeňuje festival výrazné herecké osobnosti a tento rok sa dostane do rúk Zuzany Mauréry, ktorá sa stane jej držiteľkou už v sobotu 16. júna 2018. O týždeň neskôr Art Film Fest ocení českú herečku Ivanu Chýlkovú.

Cenu prezidenta festivalu preberie Fero Fenič, režisér, zakladateľ štúdia Febio a filmového festivalu Febiofest, ale aj rodák z východného Slovenska, ktorý pochádza z Nižnej Šebastovej, neďaleko Prešova.

„Teším sa, že 26. Art Film Fest ocení práve tieto osobnosti. Päť významných tvorcov a herečiek reprezentuje generačne i výrazovo odlišných umelcov, ale ich vklad do európskeho filmu je neprehliadnuteľný,“ dodáva Peter Nágel.

Množstvo ďalších hostí, sprievodný program plný diskusií, talkshow, výstav či koncertov, najmä však viac ako 200 filmov ponúkne 26. ročník najväčšieho slovenského filmového festivalu. V spolupráci s Železničnou spoločnosťou Slovensko vypraví podujatie aj špeciálny kinovozeň, v ktorom bude premietať vybrané filmy na rýchlikovej trase Bratislava-Košice, a rovnako aj opačným smerom. Kinovozeň bude premávať počas celého festivalu a užiť si jeho program teda môžete od piatku 15. júna do soboty 23. júna 2018.


Organizátori: ART FILM FEST s.r.o., FORZA, a.s.
Spoluorganizátori: Mesto Košice, K13, Košický samosprávny kraj
Festival sa koná pod záštitou predsedu vlády Slovenskej republiky
Festival finančne podporil: Audiovizuálny fond
Festival sa realizuje vďaka finančnej podpore Košického samosprávneho kraja

Generálny reklamný partner: Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s.
Hlavní partneri:
Tipos; Transpetrol; Východoslovenská energetika, člen innogy; Slovnaft; Nadácia SPP
Oficiálne autá festivalu: MOTOR – CAR Košice, Oficiálny festivalový hotel: Hotel Yasmin, Logistický partner festivalu: DHL Express Slovakia, Oficiálny festivalový prepravca: Czech Airlines
Reklamní partneri: NOVIS Poisťovňa, Slovak Business Agency, Keramon, Kino Úsmev, Tabačka Kulturfabrik, Železničná spoločnosť Slovensko, Aupark, Paneurópska vysoká škola, Film Europe Media Company, Omnia 2000, Omnia KLF, Omnia Holding SE, LGM, CPK Slovakia, Fors-stav
Oficiálni dodávatelia: Barzzuz, Pilsner Urquell, NOV s.r.o. Zebra, Tuli, Lyvina, Grand Bari Budiš
Hlavní mediálni partneri: TVJOJ, Kinosála, JOJ Cinema, Nový Čas, Aktuality.sk
Mediálni partneri: Československo Channel, Festival Cinema Channel, Rádio Expres, Rádio Košice, SME, Korzár, Forbes, Kam do mesta, webnoviny.sk, Bigmedia, Home media, Codes, Košice City Guide, Film.sk, www.kinecko.com
Partneri: Autocont, Pension Horse Inn, Teledom, Carpano, KPK Reklama, Podnikateľka Slovenska, Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus, Sli.do, Slovenský filmový ústav, Esterle&Esterle, Kinoservis, NeoDCP, spoločnosť EKKL, Mihyring – motoristický areál, ElevArt, Ministerstvo dopravy Slovenskej republiky, Visit Košice, BigON, ECOHolding, GOSH