Art Film Fest pozná víťazov, triumfoval česko-francúzsky film Cesta ven

Slávnostným ceremoniálom sa skončil 22. ročník Art Film Festu, ktorý sa konal od 21. do 27. júna 2014 v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne. Tvorcovia víťazných snímok si na ňom prebrali ocenenia.

Hlavnú cenu Art Film Festu, Modrého anjela za najlepší film, získal česko-francúzsky film Cesta ven/The Way Out Petra Václava. Je trpkým príbehom mladej rómskej ženy, ktorá bojuje o obyčajný šťastný a dôstojný život. „Film zachytáva silnú realitu, s ktorou sa musíme všetci vysporiadať. Oceňujeme dôležitosť témy, pravdivé detaily, prácu s nehercami a zobrazenie mikrosituácií,“ zdôvodnila medzinárodná porota hraných filmov na čele s predsedom, rumunským hercom Răzvanom Vasilescom, v zložení: slovenský režisér a producent Mátyás Prikler, afganská divadelná a filmová herečka Wazhma Tota Khil, český režisér Radim Špaček a maďarský režisér Szabolcs Hajdu. Jury rozhodla o víťaznom filme spomedzi jedenástich snímok z celého sveta.

Česko-francúzska koprodukcia bola ocenená aj Modrým anjelom za najlepší ženský herecký výkon, z ktorého sa teší Klaudia Dudová za „veľmi prirodzené a autentické stvárnenie postavy“. Režisérovi padla do oka na rómskej zábave, a hoci nemala herecké ambície a vo filme sa objavila po prvýkrát, vytvorila autentickú hrdinku.

Práve s filmom Cesta ven sa česká kinematografia po 16 rokoch vrátila na scénu prestížneho festivalu v Cannes, kde ho vo svetovej premiére uviedli v sekcii nezávislých filmov L´ACID v Cannes, kam sa dostalo len 9 titulov zo stoviek snímok z celého sveta. Na Art Film Feste mal film oficiálnu slovenskú premiéru, od 26. júna je v slovenskej kinodistribúcii.

Päťčlenná medzinárodná porota udelila Modrého anjela za najlepšiu réžiu mexickému tvorcovi Fernandovi Eimbckemu za snímke Klub Sandvich/Club Sandwich. Jednoduchý príbeh sleduje Palomu s 15-ročným synom Hectorom, ktorí spolu trávia prázdniny v prímorskom letovisku. Syn tam stretáva dievča, čo naruší jeho zvláštny vzťah s matkou. „Iba s troma postavami na jednom mieste sa Fernandovi Eimbckemu podarila dobrá minimalistická snímka, ktorá je inteligentnou a emotívnou sondou do ľudského života,“ odôvodnila porota. Za svoj tretí hraný film získal režisér aj Striebornú mušľu pre najlepšieho režiséra v San Sebastiane.

Klub Sandvich si z Art Film Festu odnáša ďalšieho Modrého anjela za najlepší ženský herecký výkon pre Maríu Renée Prudencio. „Pri jej hereckom výkone človek pochopí, čo pre dieťa znamená dokonalá matka,“ povedala porota.

Modrý anjel za najlepší mužský herecký výkon putuje z Art Film Festu britskému hercovi Eddiemu Marsanovi, ktorý stvárnil hlavnú postavu vo filme Tichý život/Still Life režiséra Uberta Pasoliniho. „Eddie Marsan je vo svojom stvárnení dokonalosti dokonalý a nenahraditeľný,“ okomentovala porota. Zahral si zamestnanca pohrebníctva, ktorý je zodpovedný za pochovávanie ľudí, čo nemajú žiadnych príbuzných. Tichý život bol uvedený v sekcii Horizonty v Benátkach, kde získal niekoľko ocenení, vrátane najlepšieho filmu a réžie.

Zvláštne uznanie dostala nórska snímka List kráľovi/Letter to the King režiséra Hishama Zamana. Porota ocenila „neidealizované a zároveň humorné spracovanie závažnej témy a nesmierne otvorený, dojímavo tragický pohľad na ľudský život.“ Film súčasne získal aj Cenu primátora mesta Trenčianske Teplice za „pôsobivé zobrazenie piatich ľudských mikropríbehov, ktoré presvedčivo vyjadrujú dramatickú dejovú líniu, rozprávačskú úspornosť a pozorovací talent". Najlepší škandinávsky film roka 2014 ukazuje v mozaikovitom príbehu skupinu niekoľkých utečencov na výlete do Osla. Talentovaný nórsky tvorca sa ocitol v súťaži Art Film Festu po druhýkrát, minulý rok festival uviedol jeho debut Pred snežením.

Ďalšie Zvláštne uznanie získal čilsko-francúzsky film Zabiť človeka/To Kill a Man režiséra Alejandra Fernándeza Almendrasa. Porota ho odmenila za „inšpiratívnu úvahu o tom, čoho by bol človek schopný v extrémnej situácii, a za to, že preniká do hlbín ľudskej mysle.“

Cenu primátora mesta Trenčín si odniesol ukrajinský film Klan/The Tribe režiséra Myroslava Slaboshpytskiyho. Film výrazne zaujal na nedávnom festivale v Cannes, kde bol vybratý do Týždňa kritiky a získal tri ocenenia vrátane Grand Prix. Ocenenie z Art Film Festu si odnáša „za šokujúcu poctu nemému filmu a mrazivo prenikavému odkrytiu pre bežných ľudí skrytého sveta hluchonemej komunity".

Spoločné ocenenie Film Europe Award a Art Film Festu získali slovenskí tvorcovia Peter Begányi a Andrej Kolenčík za krátkometrážnu parodickú komédiu Výstava, s ktorou sa zúčastnili mnohých zahraničných festivalov, kde získali viacero uznaní, vrátane hlavnej ceny na srbskom festivale Kustendorf v januári 2014, ktorý organizuje slávny režisér Emir Kusturica. Ich film sa presadil v konkurencii 400 prihlásených filmov.

Modrého anjela za najlepší krátky film si „vybojoval“ kanadský hraný film So sklonenou hlavou/Head Down režiséra Maxima Girouxa. Porota krátkych filmov v zložení mexický filmár Victor Orozco Ramirez a filmové kurátorky – Milja Mikkola z Fínska a Zofia Ścisłowska z Poľska, ocenila film za „podmaňujúco nádherný filmový výraz, poetiku ženskosti, s tichou nástojčivosťou odhaľujúce emócie“.

Zvláštne uznanie udelila nórskemu hranému filmu Peniaze späť, prosím!/Money Back, Please režiséra Evena Hafnora. „Oceňujeme film za výrazovú strohosť s riadenou dávkou humoru,“ okomentovala porota, ktorá vybrala víťazov spomedzi 35 krátkych filmov z celého sveta. _______________________________________________________________

22. ročník Art Film Festu premietol počas sedemdňového filmového maratónu 133 filmov zo 49 krajín.
Art Film Fest 2014 – 22. Medzinárodný filmový festival Trenčianske Teplice/Trenčín
Organizátori: ART FILM, n.o., FORZA, a.s.
Spoluorganizátori: Mesto Trenčianske Teplice, Mesto Trenčín, Kúpele Trenčianske Teplice
Festival sa koná pod záštitou a s finančnou podporou predsedu vlády Slovenskej republiky
Festival finančne podporil: Audiovizuálny fond

Hlavní reklamní partneri: Slovenská elektrizačná prenosová sústava, SLOVNAFT, AquaCity Poprad, cestovná kancelária Hydrotour
Oficiálni prepravcovia: Hyundai, SAD Trenčín
Logistický partner: DHL
Cinepass pre študentov len za 5 EUR prináša: Prvá stavebná sporiteľňa
Reklamní partneri: DWC Slovakia, SEVITECH, LGM, Nadácia SPP, ČEZ Slovensko, Slovak Telekom
Oficiálni dodávatelia: SUNwines, Moët, Mattoni, Gigacomputer, Urpiner, Barzzuz, ad one, AVI Studio, Print Hall, Dendra, Tuli, Bentianna
Hlavní mediálni partneri: Rozhlas a televízia Slovenska, Rádio FM, Pravda

Mediálni partneri: Film Europe Channel, Central Europe Television, Rádio Anténa, Rádio Beta, zoznam.sk, Eurotelevízia, Forbes, OK!, Kam do mesta, GONG SK, Film.sk, webnoviny.sk, BigMedia

Partneri: Európska komisia – zastúpenie na Slovensku, Slovenský filmový ústav, hotel Flóra, Ministerstvo obrany Slovenskej republiky, ŽSD Slovakia, Slovenská agentúra pre cestovný ruch, CzechTourism Slovensko, Trenčiansky samosprávny kraj, Asociácia slovenských filmových klubov, AutoCont SK, Slovanet, Penzión Baske, Contest, Esterle&Esterle, Kinoservis, Cinemax, lampART, ProtoWay – www.neodcp.com, Kursalon Trenčianske Teplice, Spicybrown, Poľský inštitút v Bratislave, Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Talianske veľvyslanectvo v Bratislave, Švédske veľvyslanectvo vo Viedni, Veľvyslanectvo Španielskeho kráľovstva, Francúzsky inštitút na Slovensku,  Veľvyslanectvo Fínska v Bratislave, Maďarský inštitút v Bratislave, Midpoint, Character