Slováci ponúkajú mnoho premiér

Keď sa v roku 2003 objavila prvý raz v programe Art Film Festu sekcia Slovenská sezóna vznikali na Slovensku dva, tri filmy ročne. Vlani ich vzniklo 21 a na rok 2013 je zatiaľ avizovaných, vrátane minoritných koprodukcií, 26 premiér. A to hovoríme len o dlhometrážnych filmoch pre kiná. Napríklad o filmovú cenu Igric za rok 2012 sa uchádzalo až 77 titulov.
Na Art Film Feste sa môžu diváci tešiť na päť premiér. Dnes sú v programe krátkometrážna novinka Martina Repku Tanec tigra, ktorá vznikla v koprodukcii s Indiou a Rakúskom a je poctou juhoindickému „Kollywoodu“, dokument Štvorec v kruhu Ľubomíra Štecka o Vladimírovi Ossifovi, rodákovi z Prešova, ktorý od roku 1982 žije a tvorí striedavo v európskych metropolách i v New Yorku, pretože sa neustále snaží objavovať nové tvorivé aj životné teritóriá a realizovať ďalšie svoje sny. O svojej tvorbe hovorí, že „Obrazy sú stopy môjho života".
Premiéru má i pásmo študentských filmov Kobylka, ktoré by každý mesiac malo priniesť do kín niekoľko krátkych študentských filmov. S výnimkou Výstavy dvojice Peter Begányi, Andrej Kolenčík ocenenej na českom i slovenskom Febiofeste, všetky ďalšie krátke filmy majú slovenskú premiéru: horor Petra Czikraia Good Night, portrét muža, ktorý sa chcel stať rybou Homo Ciris Jany Minárikovej a päť epizód animovaného večerníčkového seriálu Kataríny Kerekesovej Mimi a Líza. Jedna z nich, Tety z pexesa, pred týždňom súťažila v Annecy.
Poslednou premiérou v Slovenskej sezóne je dlhometrážny dokument Romana Fábiana Banícky chlebíček o zašlej sláve jednej dediny a šanci mladého človeka uchytiť sa v tomto prostredí.
Rok 2013 sa vôbec začal pre slovenskú kinematografiu veľmi úspešne. Filmy Mátyása Priklera Ďakujem, dobre a Miry Fornay Môj pes Killer vybrali do programu prestížneho MFF Rotterdam a film Miry Fornay získal hlavné ocenenie Hivos Tiger Award. V Slovenskej sezóne však chýba, pretože je v hlavnej súťaži Art Film Festu. Podobne ako Pandy Matúša Vizára ocenené v Cannes i Annecy, ktoré súťažia medzi krátkymi filmami.
I ďalšie tri filmy zo Slovenskej sezóny už majú premiéru za sebou. Miluj ma alebo odíď Mariany Čengel Solčanskej sa stal divácky najúspešnejším domácim hraným filmom roku a Kauze Cervanová Roberta Kirchhoffa patrí prvenstvo medzi dokumentmi a navyše bol nedávno nominovaný SFTA na Európsku filmovú cenu. A dokument Pala Korca Exponáty alebo príbehy z kaštieľa už stihol získať Igrica a z Art Film Festu putuje do súťaže dokumentov na MFF Karlovy Vary.

Miro Ulman
zostavovateľ sekcie Slovenská sezóna