Dramaturgický workshop MIDPOINT 2013 na Art Film Feste

Mladí tvorcovia budú v Trenčianskych Tepliciach pracovať na svojich scenároch pripravovaných na realizáciu. Prednášať im príde aj uznávaný maďarský režisér Bence Fliegauf.

V rámci programu pre filmových profesionálov bude 21. Medzinárodný filmový festival Art Film Fest aj tento rok hostiť pokračovanie medzinárodného programu dramaturgických workshopov MIDPOINT. Do štvrtého ročníka programu sa zapojilo celkom 11 európskych filmových škôl, medzi nimi aj zakladateľské školy programu – pražská FAMU, bratislavská VŠMU, berlínska dffb a filmové školy v Lodži (PWSFTviT), Budapešti (SZFE) a Bukurešti (UNATC).
MIDPOINT chce študentom a čerstvým absolventom ponúknuť dramaturgiu filmových projektov a podporiť pri ich vývoji spoluprácu scenáristu, režiséra a producenta. Realizácia výukového programu zahŕňa dva letné workshopy a online konzultácie s lektormi. Počas Art Film Festu prebehne v dňoch 21. – 27. 6. 2013 v Trenčianskych Tepliciach prvý z workshopov, nasledujúci sa uskutoční koncom augusta v Českej republike. Počas oboch budú účastníci intenzívne pracovať na svojich projektoch vo fázach treatmentu alebo scenára. Na menej formálnej úrovni umožňuje medzinárodný charakter podujatia svojim účastníkom tiež nadväzovať vzájomné kontakty pre prípadné budúce spolupráce.
Po absolvovaní oboch letných workshopov budú najlepšie projekty v kategóriách krátkometrážnych a celovečerných scenárov finančne odmenené. Slovenské projekty patrili počas uplynulých ročníkov k najúspešnejším – pred tromi rokmi získal Cenu za najlepší celovečerný projekt slovenský scenár autorky Barbory Hrínovej a producentky Barbory Hessovej (obe VŠMU) s názvom Pred odletom, vlani v tejto kategórii bodovala víťazka scenáristickej Ceny Tibora Vichtu Anežka Guziarová (Filmová a televízna škola Konrada Wolfa v Postupime) a producentka Veronika Čechová (VŠMU) so scenárom nazvaným Rubikon. V roku 2011 boli cenou za najlepší krátkometrážny projekt odmenení scenárista a režisér Teodor Kuhn s producentom Jakubom Viktorínom (obaja VŠMU) za scenár filmu Momo, ktorý v súčasnosti zbiera festivalové ocenenia, nedávno napríklad Cenu za najlepší študentský film na Festivale nezávislého filmu v Ríme.
Teodor Kuhn s Jakubom Viktorínom sa aktuálneho ročníka zúčastnia opäť, tentoraz s celovečerným debutom pracovne nazvaným Beloved Son, Brother and Friend. Na vývoj kriminálneho thrilleru, zobrazujúceho pozadie kontroverzného vyšetrovania a súdneho procesu brutálnej vraždy mladého chlapca, získali podporu Audiovizuálneho fondu.   
Podporou fondu sa môže pochváliť aj koprodukčný celovečerný projekt OUT, absolventský titul študenta FAMU Györgyho Kristófa. Na filme sa podieľa slovenský producent Marek Urban so svojou spoločnosťou Sentimentalfilm, maďarská producentka Andrea Taschler, ktorá sa zúčastnila tohtoročného projektu Producers on the Move na Festivale v Cannes, českú stranu zastupuje okrem FAMU aj produkčná spoločnosť Endorfilm.
Scenáristka Tereza Simanová s producentkou Barborou Berezňákovou (obe VŠMU) budú v rovnakej kategórii pracovať na scenári s názvom Magda H. o živote prvej manželky Gustava Husáka, Magdy Lokvencovej. V kategórii krátkometrážnych projektov sa workshopov zúčastní Jakub Viktorín s režisérom Csabom Molnárom a scenáristkou Martinou Madejovou (všetci VŠMU) s projektom Tichý pád. Ich absurdná komédia jednej rodiny bola rovnako podporená Audiovizuálnym fondom.
Pravidelnou súčasťou programu MIDPOINT bývajú aj verejné prednášky hosťovských lektorov, tzv. master classy organizované v spolupráci s MFF Art Film Fest. V utorok 25. júna 2013 o 18:00 príde účastníkom workshopu, ale aj festivalovým návštevníkom do trenčianskoteplického Kursalónu prednášať jeden z najzaujímavejších európskych tvorcov, maďarský režisér a scenárista Bence Fliegauf, spolu s producentom Andrásom Muhim. Prednáške bude o 16:00 predchádzať projekcia ich  oceňovaného spoločného filmu Je to iba vietor (Czak a szél, 2012) v Kine Prameň.