Art Film Fest ocení Hercovou misiou Martina Hubu a Barboru Bobulovu, uctí si Júliusa Satinského, Zlatú kameru získajú Ulrich Seidl a Juraj Herz

Známe tváre, ktoré sa zapísali do myslí divákov aj známe mená, ktoré sa podpísali pod významné filmové diela zavítajú na 21. ročník Art Film Festu, ktorý sa uskutoční od 21. do 26. júna v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne.

Art Film Fest aj tento raz udelí domácim a zahraničným osobnostiam cenu Hercova misia za ich mimoriadny prínos hereckému umeniu vo filme. Vo Festivalovom parku v Trenčianskych Tepliciach vlastnoručne pripevnia mosadzné plakety so svojim menom noví laureáti ocenenia – legenda slovenského herectva Martin Huba a svetová herečka zo Slovenska Barbora Bobulova. Hercovou misiou si Art Film Fest uctí majstrovstvo Júliusa Satinského. Pri príležitosti 10. výročia od úmrtia nezabudnuteľného herca mu ako poctu venuje aj špeciálnu sekciu, do ktorej vybral snímky prezident festivalu a neodmysliteľný kolega Milan Lasica.

Cenou Zlatá kamera Art Film Fest tento rok ocení dvoch filmových profesionálov za ich výrazný prínos do oblasti kinematografie. Zlatá kamera poputuje do rúk svetoznámeho rakúskeho režiséra, ktorého snímky žnú úspech na najprestížnejších festivaloch, Ulricha Seidla a uznávaného slovenského režiséra Juraja Herza.

Medzi špeciálne festivalové ocenenia patrí aj cena Film Europe Award. Udeľuje ju mediálna spoločnosť Film Europe a Art Film Fest od roku 2010 za výnimočný počin mladého slovenského filmového tvorcu oceneného v zahraničí. Laureátmi FEA sa v minulosti stali Mátyás Prikler, Zuzana Liová, Ivana Laučíková a Martin Snopek.

Art Film Fest prichystal pre návštevníkov 21. ročníka 152 snímok, z ktorých 95 bude dlhometrážnych, 2 stredometrážne a 55 krátkych. V programe nebudú chýbať ani snímky ocenené na slávnych svetových festivaloch v Cannes, Berlíne či Benátkach, ani domáce novinky.

Art Film Fest tento rok rozdelil program do 13 sekcií vrátane pôct oceneným osobnostiam.

Bonbóniky kinematografie prinesie sekcia Okolo sveta, ktorá ponúkne divákom v premiére pozoruhodné snímky ocenené na najprestížnejších filmových festivaloch.

Organizátorom Art Film Festu sa podarilo priamo z Francúzskej riviéry získať horúcu novinku oscarovej režisérky Sofie Coppola Bling Ring/The Bling Ring, ktorú po prvýkrát uviedla v Cannes. Na festivalové plátna tak zavíta Emma Watson ako mladá zlodejka a Paris Hilton ako okradnutá celebrita. Film, nakrútený podľa skutočných udalostí, zobrazuje skupinu tínedžerov, ktorá online sleduje svoje ikonické celebrity a potom im z domu kradne luxusné veci.

Tie najlepšie výtvory kinematografie starého kontinentu prinesie sekcia Európske zákutia.

Vo výbere nebude chýbať ani víťazný film z posledného Berlinale – rumunská rodinná dráma Pozícia dieťaťa/Pozitia Copilului, ktorá je mrazivým a neúprosným svedectvom pokrivenej morálky tzv. rumunskej spoločenskej elity.

Už tradične je dominantou Art Film Festu Medzinárodná súťaž hraných filmov. O festivalovú trofej – Modrého anjela sa bude uchádzať 11 filmov.

Medzi nimi aj kriminálna dráma Heli, ktorá odráža hrozivú mexickú realitu v príbehu dvoch zaľúbencov. V Cannes vyniesla Amatovi Escalantemu ocenenie pre najlepšieho režiséra.

Po ročnej absencii vstúpi do súťažného filmového bojiska aj slovenský film. Snímka Môj pes Killer Miry Fornay o mladom skinhedovi Marekovi má už na konte – ako vôbec prvý slovenský film – prestížneho Tigra z festivalu v Rotterdame.

V Súťaži krátkych filmov sa stretne 38 filmov a bude medzi nimi aj debutový animovaný film Pandy slovenského filmára Matúša Vizára, ktorý získal mimoriadny úspech na festivale v Cannes. V oficiálnej súťaži študentských krátkych a stredometrážnych filmov Cinéfondation si v medzinárodnej konkurencii vyslúžil tretie miesto.

Slovenská sezóna uvedie 6 celovečerných a 9 krátkych filmov, z toho päť v premiére. Slovenská sezóna špeciál zas odpremiéruje blok siedmich hraných, dokumentárnych i animovaných filmov nazvaných spoločne Kobylka z dielní súčasných študentov a nedávnych absolventov Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení.

Art Film Fest si v rámci sekcie Slovenská sezóna špeciál pripomenie 50. výročie vzniku Slovenského filmového ústavu a uvedie tri filmy zo zlatého fondu slovenského filmu – Pieseň o sivom holubovi Stanislava Barabáša z roku 1961, 322 Dušana Hanáka z roku 1969 a Sedím na konári a je mi dobre Juraja Jakubiska z roku 1989. A to v svetovej premiére z reštaurovaných kópií na DCP nosičoch.

Bohatú ponuku zaujímavých filmových titulov prinesú aj ďalšie programové sekcie Láska a anarchia, Prísľuby z Východu, Focus: Mental Nord, IN Film oslavuje 20 rokov či Nočná prehliadka.

Súčasťou Art Film Festu 2013 budú už tradične aj aktivity a workshopy určené pre filmových profesionálov. V Trenčianskych Tepliciach sa už po štvrtý raz uskutoční dramaturgický workshop MIDPOINT, určený študentom vysokých filmových škôl. Nebude chýbať ani podujatie FÓRUM 2013, zamerané na propagáciu, distribúciu a predaj slovenských filmov na medzinárodnom trhu. Obe podujatia budú okrem programu pre ich účastníkov tvoriť aj verejné prednášky a diskusie.

Festivalové projekcie sa uskutočnia v Trenčianskych Tepliciach v Kine Prameň a v Kinematografe, v Trenčíne sa bude premietať v dvoch sálach Cinemaxu, v RTVS ArtKine Metro, v Posádkovom klube – ODA a Bažant Kinematografe Trenčín.

_________________________________________________________
Art Film Fest 2013 – 21. Medzinárodný filmový festival Trenčianske Teplice/Trenčín

Festival sa koná pod záštitou predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica.

Organizátori: ART FILM, n.o., FORZA, a.s.
Spoluorganizátori: Mesto Trenčianske Teplice, Mesto Trenčín, Kúpele Trenčianske Teplice
Festival finančne podporil: Audiovizuálny fond

Generálny reklamný partner: KOOPERATIVA poisťovňa, Vienna Insurance Group
Partner projektu: TIPOS
Hlavní reklamní partneri: Dr. Max, SYNOT TIP, TEMPEST, SLOVNAFT, AquaCity Poprad, Pow-en
Oficiálny prepravca: Hyundai
Logistický partner: DHL
Cinepass pre študentov len za 5 EUR prináša: Prvá stavebná sporiteľňa
Reklamní partneri: PPC Power, Slovak Telekom, AVI Studio, Barzzuz, cestovná kancelária Hydrotour
Oficiálni dodávatelia: Anext, značka Moët, ad one, Toshiba, pivo Zlatý Bažant, Dendra, tuli, značka Relax, euro Print Hall
Hlavní mediálni partneri: Rozhlas a televízia Slovenska, Rádio FM, Pravda
Mediálni partneri: Film Europe Channel, Central Europe Television, Rádio Europa 2,zoznam.sk, rozhovory.sk, Eurotelevízia, Pardon, OK!, Kam do mesta, Slovak Lines, GONG SK, SITA tlačová agentúra, BigMedia, moviemania.sk,filmneweurope.com
Partneri: Európska komisia – zastúpenie na Slovensku, Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických v Bratislave, Trenčiansky samosprávny kraj, Slovenský filmový ústav, Slovenská agentúra pre cestovný ruch, Česká centrála cestovného ruchu, Character – Film Development Association, Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Talianske veľvyslanectvo v Bratislave, Poľský inštitút v Bratislave, in film, Maďarský inštitút v Bratislave, Veľvyslanectvo Španielskeho kráľovstva, Švédske veľvyslanectvo vo Viedni, Veľvyslanectvo Fínska v Bratislave, Veľvyslanectvo Islámskej republiky Afghanistan v Prahe, Považský cukor, Europe´s Finest, hotel Flóra, AutoCont, Contest, Esterle&Esterle, Kinoservis, Cinemax, lampART, Kursalon Trenčianske Teplice, spicybrown