Zomrel najvýznamnejší kostýmový výtvarník Milan Čorba

V čase príprav 21. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest nás zastihla smutná správa. V nedeľu 12. mája zomrel významný kostýmový výtvarník Milan Čorba, držiteľ ceny Zlatá kamera. Čorba vytvoril kostýmy pre desiatky filmov i divadelných hier. Od roku 1984 pôsobil v Slovenskom národnom divadle, spolupracoval aj s divadlami v Prahe, Brne, Martine, Zvolene a Prešove. Bol ale hlavne milujúcim a tvorivým človekom. Medzi tituly, v ktorých zanechal kus svojej tvorby, patrili televízne a hrané filmy ako napríklad Mário a kúzelník, Čakanie na Godota, Balada o siedmich obesených, Ružové sny, Tisícročná včela, Noční jazdci, Obsluhoval jsem anglického krále, Orbis Pictus, Kuře melancholik, Višňový sad, La traviata a ďalšie.

Návrhmi filmových aj divadelných kostýmov dokázal rozprávať príbehy a zdôrazňovať charaktery postáv. Vravel, že do postáv sa nevciťuje, ale pozoruje ich a spontánne sa mu potom v mysli vynárajú kostýmy vhodné pre tú ktorú postavu.

Na tlačovej konferencii AFF 2011 v Trenčianskych Tepliciach vtipkoval aj spolu s prezidentom AFF a svojim švagrom Milanom Lasicom. Vravel, že kostýmom sa dá vyčarovať aj žart a jeho túžbou bolo vždy do kostýmu nejaký ten vtip zašiť. „Keď Milan obliekol do divadelného kostýmu Jula Satinského, pozrel sa na neho a okamžite sa začal smiať,“ nadviazal hneď prezident Art Film Festu Milan Lasica, ktorý si kostýmy Milana Čorbu pochvaľoval.

Práve pre jednoduchosť a rafinovanosť kostýmov, Milana Čorbu odborníci označujú za tvorcu nielen výtvarne invenčného, ale aj za inscenačne mysliaceho. Na Vysokej škole múzických umení pôsobil ako dekan aj rektor. Česť jeho pamiatke!