Rudofl Urc zakladal Art Film Fest a teraz získal Zlatú kameru

Bol pri zrode Art Film Festu pred 20 rokmi a tento rok na ňom získal ocenenie Zlatá kamera za výrazný prínos do oblasti kinematografie. Legenda slovenského dokumentárneho a animovaného filmu Rudolf Urc si na dnešnej tlačovej konferencii zaspomínal aj na začiatky Art Film Festu.

“Keď ma zakladateľ festivalu Peter Hledík pozval do organizačného štábu prvého ročníka, bol som spočiatku skeptický. V tej dobe totiž zanikol podobne zameraný festival v Česku. Ale som veľmi rád, že som sa vtedy mýlil. A že sa z malého festivalu zameraného na filmy o umení stal veľký festival, ktorý má cveng aj v zahraničí, chodia naň slávne osobnosti, premieta zaujímavé filmy a má divákov, ktorých zaujímajú vážne filmy,” povedal Urc. A vyjadril vďaku za ocenenie Zlatá kamera. “V zozname ľudí, ktorí Zlatú kameru dostali, sú samé vynikajúce osobnosti, mnoho z nich sú moji priatelia. Takže som v dobre spoločnosti,” zažartoval.  

Urc bol súčasťou zlatej éry slovenskej kinematografie 60. rokov. Na dnešnej tlačovej konferencii chválil mladú filmársku generáciu.

“Fandím mladým dokumentaristom a animátorom. Sú to talentované decká a vedia, čo a ako treba robiť,” povedal Urc, ktorý sa zásadne podieľal na formovaní slovenského dokumentárneho a animovaného filmu. Stál aj pri zrode Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave a stal sa prvým vedúcim katedry animovanej tvorby. “V dnešnej dobe musia filmári rýchlo reagovať na novú realitu, stále sa niečo okolo nás deje, čo nás znepokojuje a dokumentarista voči tomu nemôže byť ľahostajný,” povedal Urc.

Hlavný prúd jeho tvorby zobrazoval zlomové dejinné udalosti a zachytával významné osobnosti našej histórie. Pre svoj nekompromisný občiansky postoj a podiel na 15 filmoch súvisiacich s okupáciou bol v roku 1971 „odložený“ do animovaného filmu a séria jeho dokumentov išla do trezoru. “Povedali mi, že buď odídem z filmu, alebo pôjdem do animovaného filmu. To bolo dieťa, o ktorom nik nič nevedel. Tak si mysleli, že keď ma tam zašijú, bude odo mňa pokoj. Ale nebol,” prezradil na tlačovej konferencii. V tých časoch šéfoval oddeleniu animovanej tvorby v Československej televízii významný výtvarník Viktor Kubal. A spolu s Urcom a ďalšími tvorivými osobnosťami sa zaslúžili o zlaté obdobie animovaného filmu.

Slovenský animovaný film Urcom získal dramaturga a tvorivú osobnosť, ktorá ho koncepčne viedla, inšpirovala a kliesnila mu cestu. Bol to práve Urc, kto pomáhal vybudovať tvorivú základňu pre prichádzajúcu generáciu animátorov.

Urcovo meno je spojené so všetkými kľúčovými osobnosťami slovenskej animovanej tvorby, on sám bol však tiež režisérom mnohých úspešných animovaných filmov, napríklad Oráč a obri (1975), Minútky na vrátnici (1978), Prvá trieda (1984), animovaných seriálov Dada a Dodo (1988), Rozprávky z nočnej košieľky (1990) i spolurežisérom seriálu Bratislavské rozprávky (1995).

Rudolf Urc patrí do generácie prvých absolventov pražskej FAMU na katedre dokumentárnej tvorby. Bol konškolákom zakladateľa Art Film Festu Petra Hledíka.

Urc je aj neúnavný publicista, autor monografií, portrétov osobností, kritických analýz, článkov, učebných textov. V roku 1980 napísal  prvú knižku svojho druhu u nás Animovaný film (1980). __________________________________________________________________

Art Film Fest 2012 – 20. Medzinárodný filmový festival Trenčianske Teplice/Trenčín
Festival sa koná pod záštitou predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica.

Organizátori: ART FILM, n.o., FORZA, a.s.

Spoluorganizátori: Mesto Trenčianske Teplice, Mesto Trenčín, Kúpele Trenčianske Teplice
Festival finančne podporil: Audiovizuálny fond

Generálni reklamní partneri: KOOPERATIVA poisťovňa Vienna Insurance Group, Privatbanka

Hlavní reklamní partneri: Omnia Holding SE, Slovnaft, AquaCity Poprad, cestovná kancelária Hydrotour

Oficiálny prepravca: Lancia

Logistický partner: DHL
Cinepass pre študentov len za 5 EUR prináša Prvá stavebná sporiteľňa, a. s.

Reklamní partneri: TIPOS, Slovak Telekom, Penzión Baske, Cinemax, Forza CZ, Omnia Motors, Omnia 2000, DOMO Omnia, Omnia KLF

Oficiálni dodávatelia: značka Moët, festivalový kúpeľný hotel Pax, NAY Elektrodom, Esterle&Esterle, MF team, LampART, Stredná odborná škola polygrafická

Hlavní mediálni partneri: Rozhlas a televízia Slovenska, Pravda, Rádio FM, zoznam.sk

Mediálni partneri: TA 3, TV JOJ, Film Europe Channel, Central Europe Television, Rádio Europa 2, .týždeň, Eurotelevízia, Pardon, OK!, Kinečko, Kam do mesta, Focus, GONG SK, Boomerang Media, SITA tlačová agentúra, Pay-Per Vision Media, euroAWK, Bittner-print, moviemania.sk, filmneweurope.com

Partneri: Trenčiansky samosprávny kraj, Európska komisia – zastúpenie na Slovensku, Slovenský filmový ústav, Veľvyslanectvo Izraela na Slovensku, Česká centrála cestovného ruchu, Celtima SK, hotel Flóra, KURSALON, versity, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, Hollywood Classic Entertainment, Niagara, Magic Box Slovakia, Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Istituto Luce – Cinecittá, Character – Film Development Association