Nezabudnuteľný Gándhí. Sir Ben Kingsley

Na Hollywoodskom chodníku je už skoro 2 500 hviezd s menami slávnych herečiek, hercov a režisérov. Pod číslom 2410 sa tam nachádza hviezda charizmatického herca, Sira Bena Kingsleyho, ktorý sa preslávil postavou Mahátmu Gándhího z filmu Gándhí (1983). Za túto postavu, ktorá patrí medzi jeho najznámejšie a najslávnejšie, získal slávny britský herec aj Oscara.

Nielen postava Gándhího, ale predovšetkým herecké stvárnenie tejto historickej legendy bolo také presvedčivé, že diváci zabúdajú, že ho videli aj v iných filmoch. A on je v každom z nich vynikajúci.

Ben Kingsley bol nominovaný na Oscara aj za vedľajšiu úlohu vo filmoch Bugsy (1991) a Sexy beštia (2000) a za hlavnú postavu vo filme Dom z piesku a hmly (2003).

Art Film Fest na jeho počesť uvedie aj snímku Sexy beštia. Rozpráva o bývalom gangsterovi, Garym, ktorý svoje “povolanie” zavesí na klinec, aby mohol žiť spokojný život so svojou milovanou ženou. Túto idylku však násilne naruší jeho starý kumpán Don, ktorého majstrovsky stvárnil Kingsley. Ponúka starému “parťákovi”, aby s ním išiel do bankovej lúpeže. Gary odmieta, ale Don, psychicky narušený zločinec, sa rozhodne získať ho pre vec za každú cenu a akýmkoľvek spôsobom. „Kingsley vytvoril nezabudnuteľné monštrum,“ napísal prestížny magazín Rolling Stone. Kingsley získal za stvárnenie Dona Európsku filmovú cenu, Britskú nezávislú filmovú cenu a bol nominovaný na Oscara aj Zlatý glóbus.

Tento klasik má na konte takmer 70 filmov, pričom prvých desať rokov svojej kariéry (1972 – 1982) sa venoval najmä televíznym projektom. Hereckú kariéru začínal v divadle, debutoval filmom Kľúčom je strach v roku 1972. Prelomovým bol preňho práve Gándhí (1983) režiséra Richarda Attenborougha.

Do Hollywoodu prišiel Kingsley až v 90. rokoch. Možno si ho pamätať z komédie Dave, thrilleru Sliediči, sci-fi Mutant, alebo – a to predovšetkým – zo Schindlerovho zoznamu, v ktorom hral židovského účtovníka Itzhaka Sterna.

Z najnovších projektov treba určite pripomenúť spoluprácu s režisérom Martinom Scorsesem na filme Hugo a jeho veľký objav, ktorý na tohtoročných Oscaroch získal najviac, 11 nominácií a premenil ich na päť zlatých sošiek. Snímka jedného z najslávnejších režisérov našej éry, ktorá rozpráva o priateľstve, objavovaní nového a starého a o láske k filmu, uvedie Art Film Fest na počesť Kingsleyho.

Hugo Cabret je neobyčajný chlapec, ktorý po otcovej smrti žije na parížskej vlakovej stanici u strýka alkoholika, ktorý tam pracuje ako nastavovač staničných hodín. Po otcovi Hugo zdedil vynaliezavosť a robotu s kľúčovou dierkou v tvare srdca, ktorá možno ožije, keď sa do nej vloží ten správny kľúč. Neutíšiteľná zvedavosť privedie Huga k predavačovi mechanických hračiek Georgesovi Mélièsovi, ktorého stvárnil Kingsley, a od neho k jeho chránenkyni, ktorá mu môže pomôcť rozlúštiť životnú záhadu.

Sir Ben Kingsley, rodným menom Krishna Pandit Bhanji, sa narodil 31. decembra 1943 v Scarborough, v najväčšom a najvýznamnejšom tradičnom anglickom grófstve na severe Anglicka. Na 20. ročníku festivalu ART FILM FEST si prevezme cenu Hercova misia v sobotu 23. júna.