Herečky Siposová a Marcinková uviedli na AFF film 360. Vyvolal veľký záujem

Jubilejný 20. ročník Art Film Festu priniesol slovenským divákom exkluzívnu premiéru medzinárodného filmu oscarových tvorcov 360, v ktorom si po boku hollywoodskych hviezd zahrali aj slovenské herečky Lucia Siposová a Gabriela Marcinková.

Art Film Festu sa podarilo novú snímku slávneho režiséra Fernanda Meirellesa získať ešte pred cestou do oficiálnej distribúcie. Mozaikovitý film, v ktorom sa preplietajú ľudské osudy, videli doteraz len diváci na filmovom festivale v Toronte a Londýne na jeseň minulého roka. A včera po prvýkrát aj návštevníci Art Film Festu. Do slovenských kín sa podľa posledných informácií pravdepodobne nedostane.

„Bola to náročná práca dostať na Art Film Fest film 360. A ak by bola táto kinosála aj trikrát väčšia, bola by plná. Taký veľký divácky záujem bol o tento film,“ povedal počas uvedenia Peter Nágel, riaditeľ Art Film Festu a zostavovateľ sekcie Európske zákutia, v ktorej je snímka zaradená.

„A dovoľte mi, aby som neprivítal Juda Lawa, Anthonyho Hopkinsa ani Rachel Weisz, ale o to srdečnejšie vítam slovenské herečky Luciu Siposovú a Gabrielu Marcinkovú,“ dodal.

Pre obe slovenské herečky bolo filmovanie v medzinárodnej produkcii veľkou životnou skúsenosťou. Do snímky Veľkej Británie, Rakúska, Francúzska a Brazílie sa dostali vďaka úspešnému konkurzu.

A v snímke popri slávnych hercoch stvárnili významné postavy, ktoré sú hýbateľmi deja. Siposová hrá slovenskú prostitútku Blanku, ktorá má aféry s bohatými biznismenmi, a jej cieľ je získať veľa peňazí. Jej sestru, zasnívanú a nevinnú dievčinu, stvárnila Marcinková. Obe herečky dostali vo filme rovnako veľký priestor ako ich hviezdni kolegovia.

Snímka kúsok po kúsku odhaľuje zamotané osudy viacerých ľudí, žijúcich v rôznych miestach, prežívajúcich svoje osobné pády a hľadania šťastia. V snímke sa objavili herci z rôznych kútov sveta, okrem Sloveniek z Bratislavy, aj z Paríža, Viedne, Ria, Denveru, Londýna, Phoenixu. Rovnako sa príbehy odohrávajú v rôznych kútoch sveta.   

„Keď som prvýkrát čítala scenár, hneď som zhodnotila, že je nesmierne dobre napísaný. Páčilo sa mi spojenie sveta, ukázanie malosti zemegule a toho, že všetci prežívame podobné veci v živote, kdekoľvek sa nachádzame,“ povedala Siposová.

„Všetci sa niekedy ocitneme v životných situáciách a nikdy nevieme, kam nás naše rozhodnutia môžu zaviesť. Aj o tom bol tento film,“ pokračovala Marcinková. Jej vnútorný monológ v slovenčine začína aj končí celý film. Hovorí, že každý človek je na ceste a občas sa ocitne na rázcestí, ktovie, kam človeka chodník zavedie.

Vďaka medzinárodnému filmu sa Marcinková dostala k londýnskemu agentovi a už má za sebou účinkovanie v novom filme oscarového režiséra Neila Jordana Byzantium, ktorý nakrúcala v Írsku.   ________________________________________________________________

Art Film Fest uvedie film 360 ešte 23. 6. o 16 h v Artkine Metro v Trenčíne.

Art Film Fest 2012 – 20. Medzinárodný filmový festival Trenčianske Teplice/Trenčín
Festival sa koná pod záštitou predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica.

Organizátori: ART FILM, n.o., FORZA, a.s.

Spoluorganizátori: Mesto Trenčianske Teplice, Mesto Trenčín, Kúpele Trenčianske Teplice
Festival finančne podporil: Audiovizuálny fond

Generálni reklamní partneri: KOOPERATIVA poisťovňa Vienna Insurance Group, Privatbanka

Hlavní reklamní partneri: Omnia Holding SE, Slovnaft, AquaCity Poprad, cestovná kancelária Hydrotour

Oficiálny prepravca: Lancia

Logistický partner: DHL
Cinepass pre študentov len za 5 EUR prináša Prvá stavebná sporiteľňa, a. s.

Reklamní partneri: TIPOS, Slovak Telekom, Penzión Baske, Cinemax, Forza CZ, Omnia Motors, Omnia 2000, DOMO Omnia, Omnia KLF

Oficiálni dodávatelia: značka Moët, festivalový kúpeľný hotel Pax, NAY Elektrodom, Esterle&Esterle, MF team, LampART, Stredná odborná škola polygrafická

Hlavní mediálni partneri: Rozhlas a televízia Slovenska, Pravda, Rádio FM, zoznam.sk

Mediálni partneri: TA 3, TV JOJ, Film Europe Channel, Central Europe Television, Rádio Europa 2, .týždeň, Eurotelevízia, Pardon, OK!, Kinečko, Kam do mesta, Focus, GONG SK, Boomerang Media, SITA tlačová agentúra, Pay-Per Vision Media, euroAWK, Bittner-print, moviemania.sk, filmneweurope.com

Partneri: Trenčiansky samosprávny kraj, Európska komisia – zastúpenie na Slovensku, Slovenský filmový ústav, Veľvyslanectvo Izraela na Slovensku, Česká centrála cestovného ruchu, Celtima SK, hotel Flóra, KURSALON, versity, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, Hollywood Classic Entertainment, Niagara, Magic Box Slovakia, Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Istituto Luce – Cinecittá, Character – Film Development Association