Festival sa môže začať, do centra Trenčianskych Teplíc zavítal A.Končalovskij

Do centra diania 20. ročníka Art Film Festu – Trenčianskych Teplíc dnes popoludní pricestoval ruský režisér a laureát ceny Zlatá kamer Andrej Končalovskij. Pred penziónom BASKE ho privítal viceprezident festivalu a riaditeľ cien Hercova misia a Zlatá kamera Peter Hledík.
 
„Andrej Michalkov-Končalovskij patrí dnes medzi žijúcich klasikov svetovej kinematografie,“ odôvodnil Hledík oceneného Zlatou kamerou. Končalovskij patrí medzi najslávnejších ruských režisérov všetkých dôb. Prerazil nielen v sovietskom filme, ale aj v Hollywoode.

Pochádza z vychýrenej umeleckej rodiny, jeho pradedko a dedko boli známi maliari, rodičia uznávaní spisovatelia a jeho mladší brat Nikita Michalkov je slávny ruský herec, scenárista a režisér, ktorý má na konte Oscara za snímku Unavení slnkom.

Ako mladík sa Končalovskij pripravoval na kariéru klaviristu, viac ako desať rokov študoval na Moskovskom konzervatóriu. Traduje sa, že keď uvidel film Žeriavy tiahnu Michaila Kalatazova, zanechal svoje hudobné štúdia a rozhodol sa venovať filmu. Nastúpil na známu filmovú školu – VGIK a už počas štúdií nadviazal spoluprácu a legendárnym ruským filmárom Andrejom Tarkovským, ktorý bol o dva ročníky vyššie. Spoločne napísali scenáre k Tarkovského debutu Valec a husle z roku 1960 aj k jeho kultovým snímkam Ivanove detstvo (1962) a Adrejov Rublev (1969). Jeho cesta vo filme však nebola jednoduchá. Film História Asji Klačinovej, ktorá milovala, ale nevydala sa (1966) putovala na dve desaťročia do trezoru. Predseda KGB vraj vtedy povedal, že takýto film mohol nakrútiť iba agent CIA. Až v 80. rokoch sa náhodou podarilo nájsť zachránenú kópiu tohto filmu. Za neoficiálne najlepší film v ruskom jazyku je označovaná Končalovského adaptácia Čechovovho Uja Váňu (1970). Kredit nielen doma, ale aj v zahraničí si tvorca získal predovšetkým filmami Romanca o zaľúbených (1974) a takmer päťhodinovým opusom Sibiriáda v roku 1979, ktorý bol ocenený osobitou cenou poroty festivale v Cannes.

Napriek udeleniu titulu Národný umelec ZSSR sa rozhodol v roku 1980 emigrovať. Vo filmárskom remesele pokračoval v Spojených štátoch amerických. Päť rokov po emigrácii sa mu podarilo v roku 1984 zaujať v Hollywoode filmom Máriini milenci, v ktorom si hlavnú úlohu zahrala Nastassja Kinski, americký idol 80. rokov a držiteľka ocenenia Hercova misia z Art Film Festu. Jeho thriller Runaway Train, ktorý ukazuje príbeh dvoch utekajúcich väzňov a jednej robotníčky, ktorí sú zaseknutí vo vlaku ženúcom sa naprieč zasneženou Aljaškou, získal dve nominácie na Oscara. Medzi Končalovského najznámejšie filmy patrí aj kriminálny thriller Tango&Cash so Sylvestrom Stallonem a Kurtom Russelom v hlavných úlohách policajtov, ktorí sa neprávom dostanú do väzenia a snažia sa napraviť svoju reputáciu. Pre  televízne premietanie vytvoril v rokoch 1996 – 1997 štvordielny film Odysea, ktorý bol v čase svojho vzniku najdrahší televízny film. Získal najvyššiu americkú cenu Emmy. Po návrate do Európy nakrútil pozoruhodný film Dom bláznov (2002) o rusko-čečenskej vojne, ktorý sa odohráva v psychiatrickej liečebni, medzi pacientmi a vojakmi.

Končalovského filmová práca zaviala aj na Slovensko, nakrúcal tu historický televízny film The Lion in Winter (2003) s Patrickom Stewartom a Glenn Close v hlavných úlohách. Získal zaň Emmy aj tri Zlaté glóbusy.  „Vždy mám radosť z učenia. Vždy, keď niečom robím, chcem na niečo nové prísť. Ale to neplatí len pri filme, to isté zažívam aj pri čítaní knihy, pozorovaní architektúry alebo pri sledovaní televíznej talkshow. Objavovanie je tou najdôležitejšou vecou v mojom živote,“ povedal Končalovskij.