Česká radosť ponúka elitu dokumentárneho filmu

Reprezentatívny výber toho najlepšieho, čo sa zrodilo na českej dokumentárnej scéne v minulom roku, prinesie na blížiaci sa Art Film Fest sekcia Česká radosť. Art Film Fest sa uskutoční od 16. do 23. júna v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne. Exkluzívny súbor piatich dokumentárnych filmov sa vďaka nemu po prvýkrát dostáva k slovenským divákom.

„Zostava oceňovaných autorských dokumentov od etablovaných autorov i autoriek, naznačuje súčasný vývoj českej dokumentaristiky, rôznorodosť tematického zamerania i tvorivých prístupov. Nášmu divákovi sa tak na festivale otvára ďalšia príležitosť myslieť filmom nielen o stave vlastnej spoločnosti,“ povedal koordinátor sekcie Martin Kaňuch.

Festivaloví návštevníci sa budú môcť zoznámiť aj s najlepším českým dokumentárnym filmom minulého roku, dielom Martina Marečeka Pod sluncem tma. Rozpráva príbeh dvoch elektrikárov, ktorí v rámci rozvojovej pomoci Česka odišli do Zambie, kde pred časom elektrifikovali školu a nemocnicu a teraz zisťujú prečo to nefunguje. Ide o veľmi prenikavý a vtipný náhľad na úskalia rozvojových programov a zlyhávanie jednotlivcov, nový pohľad na stretávanie sa jednej z európskych a afrických kultúr.

Na festivalové plátna sa dostane Rock života jedného z lídrov českej dokumentárnej scény, Jana Gogolu ml. Najnovší celovečerný dokumentárny film venoval portrétu Oldřicha Říhu, vedúceho legendárnej československej rokenrolovej skupiny Katapult, pôsobiacej od roku 1975. Na začiatku roku 2009 prišla skupina v krátkom čase o dvoch členov. V tomto období sa začína aj Gogolovo viac ako ročné stretávanie sa s frontmanom kapely, ktorej náhly koniec otriasol jeho životom. „Začína od nuly a napriek tomu dokáže otvorene, aj keď občas nejednoznačne, reagovať i na provokatívne a vyhrotené otázky spoza kamery,“ povedal Gogola.

Časozberný dokument Veroniky Sobkovej Venku zachytáva obdobie takmer dvoch rokov, počas ktorých sledovala osudy troch väzňov pri výkone trestu. Mladí odsúdení Tomáš, Linda a Mirek hovoria otvorene o svojich chybách a zlyhaniach z minulosti, o obchode s drogami, krádežiach, podvodoch, ktoré im zničili časť života. Na jednej strane si skôr s obavami predstavujú možnosti nového začiatku, podporu blízkych, hľadanie práce i nových partnerov. Na strane druhej skúšajú reflektovať mieru svojho poučenia, „nápravy“, silu vlastnej pripravenosti na predsudky a odmietanie.

Dokumentarista Vít Janeček ponúka v snímke Závod ke dnu pohľad na automatizáciu výroby, jej presuny do krajín s lacnejšou pracovnou silou, čo výrazne ovplyvňuje zmeny na trhu s prácou. Film to podľa Janečka ukazuje pomocou situačných rozhovorov a terénnych sond do likvidovaných priemyselných oblastí so storočnými výrobnými tradíciami. Okrem odľahčujúcich animovaných pasáží dotvára rytmus a atmosféru filmu pôvodná hudba skupiny Midi Lidi.

Na fenomén slobodných ľudí sa zameriava snímka Generace Singles Jany Počtovej. Film zo známeho dokumentárneho cyklu HBO Bez cenzúry zaostril na jeden z najcharakteristickejších príznakov spoločenského života nielen v Česku – na generačný fenomén singles. V priebehu jedného roka nakrúcania sa o tom režisérka rozprávala s vybranou šesticou mužských i ženských samotárov. Odkrývajú premárnené šance na partnerský život, pozitíva bývania osamote, strach z behu času.

Uvedenie toho najvýraznejšieho zo súčasnej susednej dokumentárnej tvorby vychádza z unikátneho rovnomenného projektu spoločnosti Verbascum Imago a Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov v Jihlave, ktorý bol predstavený na jeho minuloročnom 15. ročníku.

Art Film Fest 2012 – 20. Medzinárodný filmový festival Trenčianske Teplice/Trenčín
Festival sa koná pod záštitou predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica.

Organizátori: ART FILM, n.o., FORZA, a.s.

Spoluorganizátori: Mesto Trenčianske Teplice, Mesto Trenčín, Kúpele Trenčianske Teplice
Festival finančne podporil: Audiovizuálny fond

Generálni reklamní partneri: KOOPERATIVA poisťovňa Vienna Insurance Group, Privatbanka

Hlavní reklamní partneri: Omnia Holding SE, Slovnaft, AquaCity Poprad, cestovná kancelária Hydrotour

Oficiálny prepravca: Lancia

Logistický partner: DHL
Cinepass pre študentov len za 5 EUR prináša Prvá stavebná sporiteľňa, a. s.

Reklamní partneri: TIPOS, Slovak Telekom, Penzión Baske, Cinemax, Forza CZ, Omnia Motors, Omnia 2000, DOMO Omnia, Omnia KLF

Oficiálni dodávatelia: značka Moët, festivalový kúpeľný hotel Pax, NAY Elektrodom, Esterle&Esterle, MF team, LampART, Stredná odborná škola polygrafická

Hlavní mediálni partneri: Rozhlas a televízia Slovenska, Pravda, Rádio FM, zoznam.sk

Mediálni partneri: TA 3, TV JOJ, Film Europe Channel, Central Europe Television, Rádio Europa 2, .týždeň, Eurotelevízia, Pardon, OK!, Kinečko, Kam do mesta, Focus, GONG SK, Boomerang Media, SITA tlačová agentúra, Pay-Per Vision Media, euroAWK, Bittner-print, moviemania.sk, filmneweurope.com

Partneri: Trenčiansky samosprávny kraj, Európska komisia – zastúpenie na Slovensku, Slovenský filmový ústav, Veľvyslanectvo Izraela na Slovensku, Česká centrála cestovného ruchu, Celtima SK, hotel Flóra, KURSALON, versity, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, Hollywood Classic Entertainment, Niagara, Magic Box Slovakia, Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Istituto Luce – Cinecittá, Character – Film Development Association