Bašavel oživí Slovenskú sezónu

„Zpívám rád, a je to na mně doufám znát,… zvonky štěstí já slyším v dálce znít a hrát,“ sekcia Slovenská sezóna si nedáva repete. Práve naopak, na Art Film Fest prináša najhorúcejšie novinky z domácej tvorby. A Zvonky šťastia sú nový dokumentárny film tandemu Marek Šulík a Jana Bučka.
Mariena a Roman sú bratranec a sesternica, ktorých v osade považujú za exotov. Ich vášňou sú totiž Karel Gott a Dara Rolins. Zbierajú o nich výstrižky z novín, spievajú ich hity a dokonca na seba berú ich identitu. Režiséri dokumentu cez optiku kamery sledujú ako prespievajú hit Zvonky šťastia a pošlú ho na DVD známym spevákom.
Ale duo rómskych spevákov dnes nezaspieva len z filmového plátna. Priamo v Kursalone Kúpeľnej dvorany v Trenčianskych Tepliciach sa po premiére filmu zíde veselý bašavel, bujará cigánska zábava.
O tom, že slovenská filmová tvorba stojí v posledných rokoch najmä na kvalitných dokumentoch, svedčí aj fakt, že okrem Zvonkov šťastia sa na Art Film Feste predstavia ďalšie dva dokumenty. Fair Play o akademickom maliarovi Júliusovi Kollerovi od režiséra Arnolda Kojnoka. A Tibor Huszár – návrat späť  v réžii Mira Rema. Všetky snímky uvedú ich tvorcovia dnes osobne.
Sekcia Slovenská sezóna ponúka aj hrané filmy Tigre v meste, Dušičky seniorov, Tanec medzi črepinami, animovaného Jožinka v pohybe na námet karikaturistu Jozefa Scheka a výber animovaných videoklipov.  
„V porovnaní s minulým rokom sme sa tentoraz rozhodli divákom ukázať výhradne novinky. Tohto roku už totiž kiná uviedli viacero slovenských filmov, ktoré sadostali do povedomia divákov,“ povedal zostavovateľ sekcia Miroslav Ulman. A uzavrel, že výber bol silný, za hodinku alebo dve strávené v kine určite stoja všetky snímky.
______________________

Art Film Fest 2012 – 20. Medzinárodný filmový festival Trenčianske Teplice/Trenčín
Festival sa koná pod záštitou predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica.

Organizátori: ART FILM, n.o., FORZA, a.s.

Spoluorganizátori: Mesto Trenčianske Teplice, Mesto Trenčín, Kúpele Trenčianske Teplice
Festival finančne podporil: Audiovizuálny fond

Generálni reklamní partneri: KOOPERATIVA poisťovňa Vienna Insurance Group, Privatbanka

Hlavní reklamní partneri: Omnia Holding SE, Slovnaft, AquaCity Poprad, cestovná kancelária Hydrotour

Oficiálny prepravca: Lancia

Logistický partner: DHL
Cinepass pre študentov len za 5 EUR prináša Prvá stavebná sporiteľňa, a. s.

Reklamní partneri: TIPOS, Slovak Telekom, Penzión Baske, Cinemax, Forza CZ, Omnia Motors, Omnia 2000, DOMO Omnia, Omnia KLF

Oficiálni dodávatelia: značka Moët, festivalový kúpeľný hotel Pax, NAY Elektrodom, Esterle&Esterle, MF team, LampART, Stredná odborná škola polygrafická

Hlavní mediálni partneri: Rozhlas a televízia Slovenska, Pravda, Rádio FM, zoznam.sk

Mediálni partneri: TA 3, TV JOJ, Film Europe Channel, Central Europe Television, Rádio Europa 2, .týždeň, Eurotelevízia, Pardon, OK!, Kinečko, Kam do mesta, Focus, GONG SK, Boomerang Media, SITA tlačová agentúra, Pay-Per Vision Media, euroAWK, Bittner-print, moviemania.sk, filmneweurope.com

Partneri: Trenčiansky samosprávny kraj, Európska komisia – zastúpenie na Slovensku, Slovenský filmový ústav, Veľvyslanectvo Izraela na Slovensku, Česká centrála cestovného ruchu, Celtima SK, hotel Flóra, KURSALON, versity, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, Hollywood Classic Entertainment, Niagara, Magic Box Slovakia, Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Istituto Luce – Cinecittá, Character – Film Development Association