Art Film Fest pozná víťazov, triumfoval ruský Portrét za súmraku

Jubilejný 20. ročník Art Film Festu, ktorý sa konal od 16. do 23. júna v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne, sa úspešne skončil slávnostným záverečným ceremoniálom.

Hlavnú cenu Art Film Festu, Modrého anjela za najlepší film, získal ruský film Portrét za súmraku/Portret v sumerkakh režisérky Angeliny Nikonovej. Päťčlenná porota na čele so známym srbským režisérom Srdjanom Karanovičom zvolila snímku za víťaznú pre jej „presvedčivý a neobyčajný dej a odvážny portrét postsovietskej éry ako aj za originálny a neobyčajný prístup k feministickej téme“.

Film rozpráva príbeh Maríny, ktorá patrí k vyššej vrstve. Napriek tomu, že s manželom obýva nádherný byt v centre Moskvy, ich spoločný život prechádza krízou. Jedného dňa ju brutálne znásilnia traja policajti. Keď o nejaký čas objaví mužov, zodpovedných za tento ohavný zločin, začne prehodnocovať svoj život.

Hraný debut režisérky mal svetovú premiéru v Benátkach. Na festivale v Thesalonikách získal Zlatého Alexandra za najlepšiu réžiu a Cenu kritiky za najlepší film, v Cottbuse vyhral Grand Prix za najlepší film.

Herečka Olga Dihovichnaya z tejto snímky si z Art Film Festu odnáša Modrého anjela za najlepší ženský herecký výkon. „Za citlivý herecký výkon, ktorým dokázala odhaliť protichodné prvky zložitého charakteru,“ odôvodnila Hlavná porota Art Film Festu.

Modrý anjel za najlepšiu réžiu putuje rumunskému režisérovi Radu Judemu za snímku Všetci v našej rodine/Toata lumea din familia noastra. Porota udelila ocenenie filmu „za autentické zobrazenie rodinnej krízy, ktorá prechádza z tragédie cez komédiu až k absurdite, a týka sa témy uchopiteľnej na miestnej aj medzinárodnej úrovni.“

Zobrazuje muža, ktorý má síce problém s rannou opicou, rodičmi, nikotínom i s autom, ale spúšťačom bezprostredného stresového faktoru sa stáva návšteva rodiny, kde žije jeho malá dcéra so starou mamou, matkou a jej novým priateľom. Každý zvrat, emócia, sarkatistická poznámka, výhražka alebo sebaponižovanie sú zachytené v precízne dôvernom štýle, vrátane prepierania špinavej bielizne a neukončených záležitostí. Široká škála pocitov eskaluje v priveľmi napätých rodinných vzťahoch..
Herec Serban Pavlu získal za hlavnú úlohu v tejto snímke Modrého anjela za najlepší mužský herecký výkon. Porota mu ho udelila za realistické a prepracované zobrazenie muža, ktorý sa zúfalo pokúša zjednotiť svoju rodinu.
Zvláštne uznanie poroty získal dánsky film Medvedík/10 timer til Paradis o profesionálnom kulturistovi s drsnou tvárou, ale nežným srdcom, ktorého najväčším problémom je nájsť si lásku. Rozhodne sa vydať do Thajska a nájsť tú pravú.

Ďalšie Zvláštne uznanie poroty si z Art Film Festu odnáša rakúsky film Kuma režiséra Umuta Daga, ktorý na plátna priniesol portrét tradičnej tureckej moslimskej rodiny, žijúcej vo Viedni, zobrazený s veľkou dávkou citlivej vnímavosti. Skúma vzťah medzi starým a novým, loajálnosťou a slobodou.

V Medzinárodnej súťaži hraných filmov sa o ceny Art Film Festu „popasovalo“ 12 filmov, z ktorých viaceré už získali ocenenia na známych festivaloch

Modrého anjela za najlepší krátky film si „vybojoval“ Švédsky džob/Szwedzka robota poľského režiséra Pawela Ziemilskeho.

„Tento film spĺňa všetky kritériá profesionálneho diela a jeho presný scenár, nezabudnuteľné výkony a triezva mizanscéna sú bezchybné. Vynikajúco sa vysporiadal s náročnou a citlivou témou prostredníctvom jemne komediálneho ladenia. A čo je najdôležitejšie – film sme si užili a smiali sme sa na plné ústa!,“ odôvodnila trojčlenná Medzinárodná porota krátkych filmov.

Zvláštne uznanie si odniesla talianska krátka snímka Šéf/Il Capo režiséra Yuriho Ancaraniho. „Nesmierne na nás zapôsobili experimentálne diela v programe festivalu a tento film predstavuje to najlepšie z neho, a to z technickej aj umeleckej stránky. Je to portrét anonymného hrdinu v konfrontácii s prírodou, ako aj epické a nádherné zobrazenie ľudskej práce,“ okomentovala porota. Snímka už má na konte víťazstvo z najprestížnejšieho krátkometrážneho fetivalu v Clermont-Ferrand.

V Medzinárodnej súťaži krátkych filmov sa nachádzalo 37 snímok z celého sveta.

Cenu primátora Mesta Trenčianske Teplice získal austrálsky film Snowtown režiséra Justina Kurzela o jednom z najdesivejších austrálskych zločinov, ktorý je temnou sondou do sociálnej závislosti, narkomanstva, domáceho  násilia, brutality a sexuálneho zneužívania. Snímku na Art Film Feste osobne uvádzal predstaviteľ hlavného hrdinu herec Lucas Pittaway.

Cena primátora Mesta Trenčín putuje filmu Pohľadnice zo zoologickej záhrady/Kebun binatang indonézskeho režiséra Edwina, ktorý prišiel na Art Film Fest osobne uviesť svoj film. Zobrazuje v ňom mladú ženu, ktorá vyrastala medzi žirafami, slonmi a hrochmi v Zoo.

Multimediálna spoločnosť Film Europe spolu s Art Film Festom udelila ocenenie Film Europe slovenským animátorom Ivane Laučíkovej a Martinovi Snopekovi, tvorcom filmu Posledný autobus „za mimoriadny tvorivý čin mladých slovenských filmových tvorcov, ktorí získali uznanie aj v zahraničí.“
Art Film Fest 2012 – 20. Medzinárodný filmový festival Trenčianske Teplice/Trenčín
Festival sa koná pod záštitou predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica.

Organizátori: ART FILM, n.o., FORZA, a.s.

Spoluorganizátori: Mesto Trenčianske Teplice, Mesto Trenčín, Kúpele Trenčianske Teplice
Festival finančne podporil: Audiovizuálny fond

Generálni reklamní partneri: KOOPERATIVA poisťovňa Vienna Insurance Group, Privatbanka

Hlavní reklamní partneri: Omnia Holding SE, Slovnaft, AquaCity Poprad, cestovná kancelária Hydrotour

Oficiálny prepravca: Lancia

Logistický partner: DHL
Cinepass pre študentov len za 5 EUR prináša Prvá stavebná sporiteľňa, a. s.

Reklamní partneri: TIPOS, Slovak Telekom, Penzión Baske, Cinemax, Forza CZ, Omnia Motors, Omnia 2000, DOMO Omnia, Omnia KLF

Oficiálni dodávatelia: značka Moët, festivalový kúpeľný hotel Pax, NAY Elektrodom, Esterle&Esterle, MF team, LampART, Stredná odborná škola polygrafická

Hlavní mediálni partneri: Rozhlas a televízia Slovenska, Pravda, Rádio FM, zoznam.sk

Mediálni partneri: TA 3, TV JOJ, Film Europe Channel, Central Europe Television, Rádio Europa 2, .týždeň, Eurotelevízia, Pardon, OK!, Kinečko, Kam do mesta, Focus, GONG SK, Boomerang Media, SITA tlačová agentúra, Pay-Per Vision Media, euroAWK, Bittner-print, moviemania.sk, filmneweurope.com

Partneri: Trenčiansky samosprávny kraj, Európska komisia – zastúpenie na Slovensku, Slovenský filmový ústav, Veľvyslanectvo Izraela na Slovensku, Česká centrála cestovného ruchu, Celtima SK, hotel Flóra, KURSALON, versity, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, Hollywood Classic Entertainment, Niagara, Magic Box Slovakia, Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Istituto Luce – Cinecittá, Character – Film Development Association