Ako Art Film Fest učí filmárov

Filmárom, ktorí prichádzajú na Art Film Fest, sa okrem rôznych filmových noviniek počas festivalu v Trenčianskych Tepliciach ponúka aj viacero odborných prednášok a cvičení. Koná sa tu séria medzinárodných workshopov MIDPOINT, včera počas celého dňa zneli prednášky na podporu propagácie a koprodukcie filmov FORUM 2012. A zajtra o 10. h bude v Kursalone Kúpeľnej dvorany panel pripravovaných hraných slovenských filmov.
„Záujem je adekvátny tomu, že Slovensko je pomerne malý trh. Na FORUM prišli iba slovenskí producenti, účastníci MIDPOINTU sú aj zo zahraničia,“ povedal Peter Gašparík, ktorý tieto podujatia organizuje.
Slovenských producentov, distribútorov, filmárov aj študentov na workshopoch vedú zahraniční lektori. Napríklad Pamela Pianezza, ktorá zostavuje program kritického seminára Semaine de la Critique na festivale v Cannes.
„Nedá sa utajiť, že slovenská distribúcia pokrivkáva. Ale súvisí to aj s tým, že napríklad v Poľsku si kinematografia vie na seba zarobiť, pretože sa tam bežne točia komerčné filmy. To u nás zvykom nie je. Naším cieľom je zmeniť tento stav,“ pokračoval Gašparík.
Podľa neho sa nedajú špecifikovať chyby slovenských tvorcov. Treba ich však nasmerovať do správnych koľají. „Zásadou je, čo tvrdia aj naši profesionáli: Film by mal pracovať s lokálnymi kontextmi v domácich reáliách, ale mal by mať presah, ktorý zaujme aj v zahraničí,“ vysvetlil Gašparík.
Na zajtrajšom paneli slovenských filmov sa predstaví asi desať projektov. Podobný počet sa tu postavil čelom k filmárskej verejnosti aj minulý rok.
Gašparík tvrdí, že takéto fóra majú zmysel, pretože cítiť, že slovenská scéna sa niekam posúva.
„Začali sa robiť žánrové veci, ktoré sa snažia dostať zo škatuľky slovenský film, ktorý nabral hanlivý význam. Na Art Film Feste sú teraz dobré filmy ako Tanec medzi črepinami alebo Tigre v meste. Taký farebný a originálny film sme tu už nemali dlho,“ uzavrel Gašparík.
Zuzana Sotáková