Art Film Fest oslávi 20. výročie v znamení svetových filmov

Rôznorodý výber toho najpozoruhodnejšieho, čo za posledný rok vzniklo vo filmovom svete, snímky, ktoré sa k slovenským divákom dostanú po prvýkrát, filmy ocenené na prestížnych festivaloch, slovenské i české novinky, aj diela s exotickým nádychom vzdialených kontinentov. To všetko a ešte oveľa viac ponúkne blížiaci sa Art Film Fest, ktorý sa uskutoční od 16. do 23. júna 2012 v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne.  Medzinárodný filmový festival, ktorý už tradične priťahuje tisíce nadšencov filmu, oslávi okrúhle
20. narodeniny.

“Tešíme sa, že náš festival dosiahol takéto jubileum. S príjemným pocitom môžem zdôrazniť, že Art Film Fest sa stal jasnou, identifikovateľnou a spoľahlivou značkou kvality. Nie je už potrebné k tomu pridávať prívlastky typu najväčší, najvýznamnejší, najobľúbenejší. Festival získal za posledné roky rozmer, ktorý sa už nemusí posúvať za každú cenu,” povedal riaditeľ Art Film Festu Peter Nágel.  

Peter Hledík, zakladateľ a súčasný viceprezident festivalu, riaditeľ Hercovej misie a Zlatej kamery si myslí, že najväčšou a najpozitívnejšou zmenou v histórii festivalu je fakt, že diváci na Slovensku už pochopili, že za dobrým filmom sa vyplatí cestovať. “Ešte zostáva, aby celá spoločnosť pochopila, že festival je viac ako premietanie filmov a návštevy hviezd. Že je nedoceniteľnou reprezentáciou našej krajiny vo svete,” vysvetlil Hledík.

Na prvý ročník festivalu pred 20 rokmi spomína ako na “neopakovateľné dobrodružstvo, z ktorého sršal nepredstaviteľný entuziazmus všetkých, s ktorými sme tento projekt začínali”.
Festival v mestečku, ktoré má kino pre 200 divákov, a v tom čase iba minimálnu ubytovaciu kapacitu, bol podľa Hledíka „nápad hraničiaci so šialenstvom”.

“Veľmi si vážim činnosť mojich predchodcov, ktorí Art Film Fest založili a rozvíjali. Usporadúvať podujatie, obzvlášť kultúrno-spoločenského charakteru, dve desaťročia bez prerušenia, je v slovenských nevyspytateľných reáliách skutočne obdivuhodný jav,” dodal Nágel.

Filmuchtivá verejnosť sa aj tento rok môže tešiť na diela talentovaných filmárov z celého sveta, ktoré budú súťažiť o Modrých anjelov, trofeje Art Film Festu.

Jedna z divácky najobľúbenejších sekcií, Medzinárodná súťaž hraných filmov, opäť ponúkne diela začínajúcich režisérov, ktoré však už stihli zaujať na známych festivaloch. Jedným z ťahákov bude dánsky film Teddy Bear, ktorého režisér Mads Matthiesen získal cenu za réžiu na najznámejšom festivale nezávislých filmov v americkom Sundance. Snímka rozpráva príbeh 38-ročného kulturistu s drsnou tvárou, ale krehkým srdcom, ktorý žije sám so svojou matkou a je plne pod jej vplyvom. Jedného dňa sa rozhodne zmeniť svoj život, nájsť lásku svojho života, a toto hľadanie ho zaveje až do Thajska.

Medzinárodná súťaž krátkych filmov opäť prinesie do festivalových kín zmes hraných, dokumentárnych, experimentálnych aj animovaných snímok z rôznych končín sveta. Za zmienku iste stojí nominant na Oscara, víťaz ceny BAFTA a festivalu Sundance za najlepší krátkometrážny animovaný film Ranná prechádzka/A Morning Stroll režiséra Granta Orcharda.

Filmy z nášho kontinentu, ktoré patria k vyhľadávanému tovaru na známych festivaloch, opäť predstaví sekcia Európske zákutia. Jednou z najatraktívnejších snímok sekcie bude francúzska komédia Le Skylab, ktorú režírovala Julie Delpy a stvárnila aj jednu z hlavných úloh. Delpy si môžu festivaloví diváci pamätať aj ako Báthoryčku z filmu Grófka/The Countess, ktorý Art Film Fest premietol v roku 2009. Nová snímka predstavuje zábavný príbeh z konca 70. rokov, keď sa 10-ročná Albertina stane svedkom bláznivého rodinného víkendu, počas ktorého všetci veria, že na ich letný dom sa neodvratne zrúti úlomok americkej rakety s názvom Skylab. Film získal Zvláštnu cenu poroty na festivale v San Sebastiane.

Zo sekcie Okolo sveta možno vyzdvihnúť najnovší film uznávanej hongkongskej režisérky Ann Hui, ktorá bola členkou poroty Art Film Festu v roku 2010. Jej snímka Jednoduchý život/Tao jie získal na festivale v Benátkach viacero ocenení, medzi nimi aj Volpiho pohár pre najlepšiu herečku.

Unikátny výber reprezentatívnych autorských dokumentárnych filmov z českej produkcie  prinesie sekcia Česká radosť. Diváci tu nájdu aj nové snímky známych dokumentaristov, akými sú Jan Gogola ml. či Vít Janeček. Výber ponúkne aj pôsobivú snímku Pod sluncem tma Martina Marečka o dvoch elektrikároch, ktorí v rámci rozvojovej pomoci Česka odišli do Zambie, kde pred časom elektrifikovali školu a nemocnicu a teraz zisťujú,  prečo to nefunguje.

Každoročne populárna sekcia Late Night Show, ktorá je bodkou za každým festivalovým dňom, ponúkne aj tento raz po polnoci filmovú hrôzu či bizarné zvukové efekty. Poteší najmä fanúšikov „pokleslých“ žánrov, ktorí si na plátne budú môcť vychutnať aj obnovenú premiéru kultovej fantazijnej komédie Krotitelia duchov/Ghostbusters z roku 1984 v originálnom znení.  

Najnovšie trendy nezávislého filmu prinesie do festivalových kín divácky príťažlivá sekcia Láska a anarchia. Jednou z vlajkových lodí bude precízne namixovaný koktejl sociálnej drámy, psychodrámy, kriminálky a erotického žánru, holandský film Lena o dievčati, ktoré sa dostane vďaka svojim vzťahom do kruhu psychického a fyzického násilia, z ktorého nemožno ujsť.

Novinkou programu bude profilová prehliadka najnovších a najlepších  filmov zo Spojeného kráľovstva v sekcii Focus: Nový britský film, ktorá má za úlohu prezentovať mladých filmárov. Pestrý výber ponúkne sociálnu drámu, komédiu aj horor. Najväčším ťahákom bude režijný debut známeho britského herca Paddyho Considinea Tyranosaurus, ktorý vychádza z jeho úspešného krátkeho filmu Celkom ako pes, uvedeného na Art Film Feste v Súťaži krátkych filmov v roku 2008. Rozpráva príbeh o úbohých existenciách, žijúcich bez možnosti úniku v biednom prostredí anglického malomesta. Film získal cenu BAFTA pre najlepší britský debut aj cenu za réžiu na festivale v Sundance.

To najzaujímavejšie, čo sa v uplynulom roku „uvarilo“ v ázijskej filmovej kuchyni, prinesie sekcia Prísľuby z východu. Diváci sa dočkajú kritikou i divákmi oceňovaných snímok z Japonska, Južnej Kórey, Taiwanu, Číny, Hongkongu, Indonézie či Thajska. Jedným z najlákavejších titulov bude Láska na dve mestá/Love In the Buff, voľné pokračovanie romantickej komédie Láska na dva ťahy, ktorú uviedol Art Film Fest minulý rok. Film prináša prenikavé postrehy o moderných vzťahoch.

Čerešničkou v tohtoročnom programe bude tematická sekcia Pri vychádzaní z kina, ktorú uvádza Art Film Fest pri príležitosti svojho 20. jubilea. Nebude však len spomienkou na históriu festivalu, ale najmä na vývoj kinematografie, ktorá sa pod vplyvom digitálnych technológií radikálne premieňa. Výber filmov je chválou a poctou klasickému kinu a klasickým 35 milimetrovým filmovým kotúčom, ktoré onedlho definitívne prejdú do histórie. Ťahákom sekcie bude film Každému jeho kino/Chacun son cinéma, ktorý nakrútilo 33 špičkových režisérov a je oslavou kinematografie a kina.

Prvé tri mená ocenených osobností na tohtoročnom Art Film Feste sľubujú organizátori zverejniť mesiac pred začiatkom festivalu.

Art Film Fest bude aj tento rok dejiskom podujatí pre filmových študentov i profesionálov. V Trenčianskych Tepliciach sa uskutoční už po tretí raz dramaturgický workshop MidPoint pre študentov vybraných zahraničných vysokých škôl a po prvýkrát aj MidPoint pre scenáristických profesionálov. Nebude chýbať ani podujatie Fórum, zamerané na propagáciu projektov pripravovaných slovenských filmov na medzinárodnej úrovni.

Festivalové projekcie sa uskutočnia v Trenčianskych Tepliciach – v kinostane, v kine Prameň a v Kúpeľnej dvorane, v Trenčíne sa bude premietať v Cinemaxe a Art Kine Metro.

Art Film Fest 2012 – 20. Medzinárodný filmový festival Trenčianske Teplice/Trenčín je realizovaný s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu

Organizátori: ART FILM, n.o., FORZA, a.s.  

Spoluorganizátori: Mesto Trenčianske Teplice, Mesto Trenčín, Kúpele Trenčianske Teplice

Generálny reklamný partner: KOOPERATIVA poisťovňa, a.s. Vienna Insurance Group

Hlavní reklamní partneri: Omnia Holding SE, Slovnaft

Oficiálny prepravca: Lancia

Logistický partner: DHL

Partner registrácie študentov do 26 rokov so zľavou: Prvá stavebná sporiteľňa

Reklamní partneri: TIPOS,  AVI studio, Penzión Baske, Cinemax, Omnia Motoros, Omnia 2000, DOMO Omnia

Oficiálni dodávatelia: značka Moët, festivalový kúpeľný hotel Pax, Esterle&Esterle, LampART, Stredná odborná škola polygrafická

Hlavní mediálni partneri: Pravda, zoznam.sk

Mediálni partneri: televízia JOJ, Film Europe, Central Europe Television, Rádio Europa 2, .týždeň, Eurotelevízia, Pardon, OK!, Kam do mesta, Focus, Boomerang Media, SITA, BlueSky, euroAWK

Partneri: Trenčiansky samosprávny kraj, Európska komisia – zastúpenie na Slovensku, Slovenský filmový ústav, Celtima SK, hotel Flóra