Začína sa 19. ročník Art Film Festu, prináša svetové filmy aj hviezdy

Už od piatka 17. júna poteší priaznivcov filmového umenia 19. ročník Art Film Festu, ktorý prinesie najnovšie a najoceňovanejšie snímky zo slávnych festivalov v Cannes, Berlíne aj Benátkach, novinky slovenskej tvorby, ázijskú filmovú „kuchyňu“ či kultové filmárske osobnosti. Filmový maratón v Trenčianskych Tepliciach a v Trenčíne potrvá do 25. júna.

Do festivalových kín prinesie 194 snímok z 53 krajín sveta, z ktorých 110 bude dlhometrážnych, 3 stredometrážne a 81 krátkych.

Art Film Fest po prvýkrát v jeho histórii otvorí slovenský film mladej režisérky Zuzany Liovej Dom, ktorý zožal úspech aj na prestížnom festivale v Berlíne. Rovnako po prvýkrát v histórii bude mať Art Film Fest aj záverečný film, diváci zhliadnu v exkluzívnej slovenskej premiére režijný debut bývalého prezidenta Václava Havla Odcházení v hlavných úlohách s Josefom Abrhámom a Dagmar Havlovou.

Návštevníci sa môžu tešiť aj na známe domáce i zahraničné osobnosti filmu. Počas otváracieho ceremoniálu v piatok 17. júna si ocenenie Zlatá kamera preberie svetoznámy srbský režisér Emir Kusturica. V sobotu 18. júna o 16 h v trenčiansko-teplickom kine Tatrabanka cinema osobne uvedie jeden zo svojich najslávnejších filmov – Dom obesenca z roku 1989 o živote juhoslovanských Rómov, za ktorý získal v Cannes Cenu za réžiu.

Sobota 18. júna bude patriť významnému maďarskému hercovi Jánosovi Bánovi, ktorý si na Art Film Fest príde po Hercovu misiu. Herec, ktorý sa preslávil v kultovom filme Vesničko má středisková, pripevní tabuľku so svojim menom o 15 h vo Festivalovom parku. Art Film Fest na jeho počesť premietne snímky Vesničko má středisková v piatok 17. júna o 20 h v trenčiansko-teplickom jojcinema Prameň a János Bán v sobotu 18. júna osobne uvedie o 19 h v Kúpeľnej dvorane slovenský film Albert, Albert z roku 1995 o živote lekára živote Alberta Škarvana, ktorý bol priateľom ruského spisovateľa Leva Nikolajeviča Tolstoja.

V nedeľu 19. júna si na Art Film Feste Hercovu misiu preberie otec Járu Cimrmana, český herec Zdeněk Svěrák. Tabuľku pripevní o 14. 30 h vo Festivalovom parku a o 16 h v Tatrabanka cinema osobne uvedie legendárny film Obecná škola, vďaka ktorému sa vrátil do spomienok na vlastné detstvo i učiteľské roky a schuti si v ňom zahral hlavnú postavu. Film bol v roku 1991 nominovaný na Oscara v kategóriii najlepší zahraničný film. 

Oceneným osobnostiam bude patriť aj posledná festivalová sobota 25. júna. Hercovu misiu si preberie slovenská herecká diva Zuzana Kronerová. O 10 h v jojcinema Prameň osobne uvedie český film Bohdana Slámu Divoké včely, v ktorom si zahrala postavu Lišajovej a získala za ňu v roku 2001 Českého leva.

Zlaté kamery si na záverečnom ceremoniáli v sobotu 25. júna preberú najvýznamnejší slovenský kostýmový výtvarník Milan Čorba a francúzsky oscarový velikán Jean-Claude Carrière

Milan Čorba osobne uvedie v sobotu 25. júna o 12.30 h v jojcinema Prameň film Noční jazdci z roku 1981 v hlavnej úlohe s Michalom Dočolomanským, do ktorého vytvoril kostýmy.

Jean-Claude Carrière na Art Film Feste v piatok 24. júna osobne uvedie v jojcinema Prameň o 12.30 h svoje krátke filmy zo začiatku kariéry. Art Film Fest na jeho počesť premietne napríklad kultový film Kráska dňa svetoznámeho režiséra Luisa Buňuela aj snímku Taking Off českého režiséra Miloša Formana, ku ktorým napísal scenáre.

Art Film Fest tento rok rozdelil program do 17 sekcií vrátane pôct oceneným osobnostiam. V Medzinárodnej súťaži hraných filmov bude o Modrého anjela súperiť 15 filmov, medzi nimi aj slovenská snímka, ktorá celý festival otvorí a tri novinky z canneského festivalu. Päťčlennej medzinárodnej porote, ktorá rozhodne o nových držiteľoch Modrého anjela, bude predsedať legenda slovenskej kinematografie, Juraj Jakubisko.

Art Film Festu sa tento rok podarilo získať raritne veľa najnovších a najúspešnejších snímok z prestížneho festivalu v Cannes. Až deväť canneských filmov sa dostane na plátna Art Film Festu a budú medzi nimi aj víťazný film z Cannes Strom života  ocenený Zlatou palmou v hlavných úlohách s Bradom Pittom a Seanom Pennom či film Melanchólia v hlavnej úlohe s Kirsten Dunst, ktorá si za výkon zaslúžila  v Cannes Zlatú palmu ako najlepšia herečka.

Bohatú ponuku zaujímavých filmových titulov prinesú aj ďalšie programové sekcie ako napríklad Láska a anarchia, Prísľuby z Východu, Nebezpečné deti, Focus: Québec Screen či Nočná prehliadka.

Slovenská sezóna uvedie 7 dlhometrážnych a stredometrážnych filmov, z toho dva v premiére a Slovenská sezóna špeciál predstaví tri filmové školy na Slovensku prostredníctvom 33 krátkych snímok.

Na festivalových návštevníkov čaká aj bohatá hudobná nádielka. Trenčianske námestie na konci prvého víkendu, v nedeľu 19. júna roztancuje „kráľ diskoték“ Michal David a Festivalová kaviareň v Trenčianskych Tepliciach bude hudbou žiť každý večer v réžii všestranného hudobníka Oskara Rózsu.

Festivalové projekcie sa uskutočnia Trenčianskych Tepliciach v kinostane Tatra banka cinema, jojcinema Prameň, Kúpeľnej dvorane, v Trenčíne sa bude premietať v dvoch sálach Cinemaxu a STV Artkine Metro.
________________________________________________________________________________________________________________
Art Film Fest 2011 – 19. Medzinárodný filmový festival Trenčianske Teplice/Trenčín je realizovaný s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu

Organizátori: ART FILM, n.o., FORZA, a.s. 

Spoluorganizátori: Mesto Trenčianske Teplice, Kúpele Trenčianske Teplice

Generálni reklamní partneri: Omnia Holding SE, AquaCity Poprad

Hlavní reklamní partneri: Tatra banka, Slovnaft, VUJE, OHL ŽS

Oficiálny prepravca: Lancia

Logistický partner: DHL

Študentské cinepassy zadarmo prináša: Prvá stavebná sporiteľňa

Reklamní partneri: TIPOS, Ernst & Young, AVI studio, Penzión Baske, Cinemax, Santovka

Oficiálni dodávatelia: Pilsner Urquell, HUBERT J.E., festivalový kúpeľný hotel Pax,
A Briliant, Philips, Esterle&Esterle, MF team, LampART, Lenovo, Stredná odborná škola polygrafická

Hlavní mediálni partneri: Slovenská televízia, televízia JOJ, Rádio FM, Pravda, zoznam.sk

Mediálni partneri: Central Europe Television, Kino CS, Muzika CS, Doku CS, Rádio Europa 2, Rádio Hit FM, .týždeň, Eurotelevízia, Pardon, OK!, Kinečko, Kam do mesta, Focus, Boomerang Media, SITA, moviemania.sk, BlueSky, Televízia Trenčianske Teplice, Film New Europe, euroAWK, Willmark

Partneri: Mesto Trenčín, Trenčiansky samosprávny kraj, Veľvyslanectvo Izraela na Slovensku, Európska komisia – zastúpenie na Slovensku, Veľvyslanectvo USA v Bratislave, Kancelária Švédskeho veľvyslanectva v Bratislave, Sodec Quebec, Slovenský filmový ústav, Cinecitta, Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Omnia, RONA, Celtima SK, jazykovepobyty.sk, hotel Flóra, versity