Otík z Vesničky získal Hercovu misiu

Do myslí slovenských i českých divákov sa nezabudnuteľne vryl ako Otík z kultového filmu Vesničko má středisková režiséra Jiřího Menzla. A na konte má vyše 50 filmov. Dnes popoludní si na Art Film Feste prevzal ocenenie Hercova misia za mimoriadny prínos do hereckého umenia. Vo Festivalovom parku vlastnoručne pripevnil mosadznú tabuľku so svojim menom.

„Ďakujem za vašu priazeň a lásku, ktorá ku mne prúdi,“ povedal na odovzdávaní ocenenia. Po tom, ako vlastnoručne pripevnil mosadznú tabuľku so svojim menom vo Festivalovom parku si zavtipkoval, že to bolo ťažšie ako samotné natáčanie.

Na Art Film Feste sa srdečne zvítal so svojim hereckým kolegom z Vesničky Mariánom Labudom a s radosťou si zaspomínali na spoločné chvíle pri nakrúcaní. A kým János Bán venoval zopár slov Mariánovi Labudovi v češtine, Marián Labuda zase Jánosovi Bánovi v maďarčine.

János Bán počas tlačovej konferencie povedal, že postava Otíka patrí medzi jedny z najcennejších v jeho úspešnej filmovej i divadelnej kariére. Zdôraznil, že stále platí jeho starý výrok, že ak by si už v žiadnom inom filme ako vesnička nezahral, azda by to ani neľutoval.  

Vyjadril úctu aj hercovi Jozefovi Kronerovi, s ktorým si zahral vo  filme Albert, Albert slovenského režiséra Jara Riháka v roku 1995. „Bol som užasnutý hereckým umením pána Kronera. Bola to veľká osobnosť,“ povedal János Bán. Dnes o 19 h osobne uvedie túto snímku v Trenčianskych Tepliciach. Rozpráva o živote lekára Alberta Škarvana, ktorý bol priateľom veľkého ruského spisovateľa Leva Nikolajeviča Tolstoja.

János Bán  v Maďarsku patrí medzi jedného z najuznávanejších filmových i divadelných hercov. Hrá v klasických dielach, komédiách i drámach. A najnovšie je aj pedagógom a mladých hercov učí pantomíme i komédii. „Vždy som túžil odovzdávať to, čo som sa naučil ďalšej generácii hercov,“ vysvetlil János Bán, ktorý je na Art Film Feste od piatka. Organizátorom Art Film Festu venoval hneď po príchode milý darček – plný kôš čerstvo pozbieraných čerešní zo svojej záhradky.