Otík z Vesničky získa na Art Film Feste Hercovu misiu

Do myslí slovenských i českých divákov sa nezabudnuteľne vryl ako Otík z kultového filmu Vesničko má středisková režiséra Jiřího Menzla. Maďarský herec János Bán si v sobotu 18. júna na Art Film Feste prevezme ocenenie Hercova misia. Vo svojej domovine patrí medzi jedného z najuznávanejších filmových i divadelných hercov, hrá v klasických dielach, komédiách i drámach.  

„Je to jediný človek na svete, ktorý by chcel vyzerať tak ako ja – malý a tlstý,“ povedal o tomto vynikajúcom maďarskom hercovi Marián Labuda, jeho herecký partner z Vesničky. Na českú snímku, ktorá sa postupom času stala doslova legendárnou, veľmi rád spomína aj János Bán. „Za najkrajšiu vec s odstupom času považujem to, ako ma slovenskí a českí herci prijali medzi seba – nielen ako kolegu, ale aj ako kamaráta,“ povedal János Bán s tým, že najúžasnejšie spomienky z filmového sveta má práve na nakrúcanie Vesničky. „Ak by som od tej doby nenakrútil už žiadny ďalší film, aj tak by som bol spokojný. Pre moju kariéru je to určite najdôležitejší film,“ dodal. Vesničku nakrútenú v roku 1985 napokon nominovali na Oscara, vďaka čomu sa János Bán dostal počas komunizmu do Spojených štátov amerických. „Kým nebola Vesnička nominovaná na Oscara, nedostal som v Maďarsku žiadne ocenenie za svoju prácu. Ale keď doma zistili, že idem na odovzdávanie Oscarov, okamžite som dostal najvyššiu národnú cenu, akú mohol herec v Maďarsku v tom čase dostať. Maďari chceli predbehnúť Američanov,“ spomenul si János Bán na úsmevný príbeh.

Pôvodne sa však János Bán mal stať technikom, keďže vyštudoval chemickú priemyslovku. Po maturite sa ale rozhodol pre Vysokú školu dramatických umení v Budapešti. Pôsobil v divadlách po celom Maďarsku. Pred filmovou kamerou debutoval v roku 1979 v psychologickom filme Každú stredu. Keď v roku 1984 nakrúcal režisér Gyula Maar film Hra v oblakoch, hlavnú úlohu zveril
režisérovi Jiřímu Menzlovi a jednu z postáv si zahral aj János Bán. Obaja sa stretli ešte v divadelnom predstavení Kráľ jeleň, ktoré v Budapešti Jiří Menzel
pripravoval. János Bán zaujal svojou bezbrannosťou a komickým talentom a pre film Vesničko má středisková bol šťastnou voľbou. Mladý maďarský herec sa filmom doslova preslávil a o tri roky neskôr si zahral aj po boku Arnolda Schwarzeneggera vo filme Červená horúčava.

Svoj temperamentný a bezprostredný herecký prejav s osobitou mimikou využil neskôr vo viacerých tragikomických postavách.

Art Film Fest na jeho počesť premietne snímky Vesničko má středisková aj slovenský film Albert, Albert z roku 1995 v réžii Jara Riháka o živote lekára Alberta Škarvana, ktorý bol priateľom veľkého ruského spisovateľa Leva Nikolajeviča Tolstoja. János Bán v oboch snímkach stvárnil významné role.