Filmový festival inakosti už piatykrát

Piaty rok existencie oslávi na jeseň Filmový festival inakosti (FFi). Už piaty ročník odštartuje 28. septembra v Bratislave a potrvá do 4. októbra. FFi nadväzuje na Festival gejských a lesbických filmov, ktorého prvý ročník sa konal v 90. rokoch v Tajove. Celkovo pôjde teda o jubilejný desiaty ročník festivalu svojho druhu na Slovensku. Dlhoročnou patrónkou a aktívnou podporovateľkou festivalu je herečka Zuzana Kronerová, ktorá preberie na Art Film Feste ocenenie Hercova misia.

Organizátori sa rozhodli zmeniť aj anglický preklad zo „Slovak Gay and Lesbian Film Festival“ na „Slovak Queer Film Festival“. Queer označuje inú ako heterosexuálnu identitu. Používa sa na spoločné označenie gejov, lesieb, bisexuálov a transľudí. Cieľom používania tohto výrazu je oslobodenie od rodových stereotypov. Queer hovorí nielen o sexuálnej, ale aj o citovej orientácii.

FFi má tento rok za sebou už viacero aktivít. Vo februári a marci spolupracoval festival na projekte Berlín-Jogjakarta, ktorým chceli organizátori upozorniť na prenasledovanie homosexuálov nacistami. Súčasťou podujatia boli premietania dvoch filmov o holokauste gejov a lesieb, výstava a odpočuv rozhlasovej hry. V apríli FFi pripravil Večer s Ondrejom Nepelom. Úspešného krasokorčuliara pripomenuli divákom dva dokumenty, ktoré hovoria aj o Nepelovej orientácii a úmrtí na AIDS. Organizátori FFi podporili aj podujatie Dúhový PRIDE Bratislava 2011, a to premietnutím dokumentu o dvoch lesbách (Edie a Thea: Príliš dlhé zásnuby) a dokumentu o politikovi a gejaktivistovi (Za čias Harveyho Milka).

Filmový festival inakosti je zameraný na prezentáciu domácej, európskej a svetovej kinematografie s tematikou sexuálnych menšín. Filmy uvedené na FFi zachytávajú život gejov, lesbických žien, bisexuálov a transľudí. Ukazujú postavenie teplej menšiny v minulosti, ale ponúkajú aj pohľad do súčasnosti a otvárajú aktuálne témy. FFi chce umožniť divákom vidieť filmy, ktoré sa nedostanú do programov slovenských kín. Väčšinou ide o pozoruhodné diela, ktoré majú veľmi silný odkaz a sú kvalitne spracované, v konkurencii komerčných kinohitov však nedostanú šancu.

Festival organizuje skupina dobrovoľníkov, ktorí považujú práve filmové médium a filmový festival za vhodný nástroj šírenia myšlienky otvorenej občianskej spoločnosti. Cieľom festivalu je podporiť komunitu gejov, lesieb, bisexuálov a transľudí na Slovensku a pomôcť pri odbúravaní vnútorných bariér a taktiež pri narúšaní stereotypov vo vnímaní väčšinovou spoločnosťou.