Špeciality pre milovníkov klasiky na Art Film Feste

Žánrovo vyhranená je sekcia To najlepšie z komédie, ktorá prináša filmové legendy v podobe hercov, režisérov a ich nezabudnuteľných a časom overených diel, ktoré nestratili svoj šarm a vtip ani po niekoľkých desaťročiach. Sekciu zostavil prezident festivalu Milan Lasica. Medzi vybranými titulmi je okrem iných napríklad Byt (1960). Nakrútil ho Billy Wilder, režisér a autor mnohých úspešných titulov, ktorý v tomto prípade vedel s Jackom Lemmonom a Shirley MacLainovou rozohrať zaujímavú partiu pohybujúcu sa na hranici drámy a komédie. Film získal päť Oscarov, okrem iných za najlepší film, réžiu a scenár.

Billy Wilder stojí aj za scenárom k ďalšiemu filmu, ktorý festival uvedie. Ide o Ninočku (1939) režiséra Ernsta Lubitscha, príjemne vtipný pohľad na stret kapitalizmu s marxizmom za účasti  súdružky Niny Ivanovny alias Grety Garbo, pre ktorú film predstavoval prvú komickú úlohu a zároveň nomináciu na Oscara.

Jedinečnú romantickú komédiu Stalo sa jednej noci (1934) má na svedomí Frank Capra. V neodolateľnom príbehu o milionárskej dcére a vypočítavom reportérovi excelovali Claudette Colbert a Clark Gable. „Špičková romantická komédia, akých sa nakrútili v Hollywoode v tridsiatych rokoch desiatky. Ale táto je výnimočná majstrovstvom režiséra Franka Capru, profesionalitou scenáristu Ropberta Riskina a v neposlednom rade hereckými výkonmi hlavných predstaviteľov,“ uvádza Milan Lasica. Film mal dlhé desaťročia ako jediný na svojom konte všetkých päť najdôležitejších Oscarov.

Muzikálová komédia Umelci a modelky (r. F. Tashlin, 1955) predstaví populárnu a úspešnú dvojicu amerických komikov Deana Martina a Jerryho Lewisa, pre ktorých titul znamená už štrnástu filmovú spoluprácu. Jeden sa snaží presadiť tvorbou komiksov, ale nevie písať, druhý je spisovateľ trpiaci nočnými morami. Čo sa stane, ak sa strašidelné sny a realita stretnú? „Dean Martin a Jerry Lewis vytvorili v povojnovom desaťročí veľmi populárnu komickú dvojicu. Martin ako príťažlivý elegán a spevák, niečo ako Cary Grant, a Lewis ako excentrický komik, agresívny, niečo ako dnes Jim Carrey. Skrátka šialenec,“ vraví Milan Lasica.

Sekcia Hviezdne spomienky je žánrovo rozmanitejšia, zameriava sa však na významné filmové diela, spojené s dôležitými režisérskymi a hereckými osobnosťami. Takým je napríklad film Malé životné etudy (1970) amerického režiséra Boba Rafelsona. Bol nominovaný na štyroch Oscarov, vrátane najlepšieho filmu a herca v hlavnej úlohe – Jacka Nicholsona, ktorý tu exceluje v postave talentovaného klaviristu, pracujúceho na ropných vrtoch.

Inferno (r. S. Bromberg, R. Medrea, 2009) je zas jedinečným dokumentom poskladaným zo spomienok spolutvorcov nedokončeného filmu významného francúzskeho režiséra a z dochovaného nakrúteného materiálu, v ktorom sa zaskvela Romy Schneider. Film získal Cézara pre najlepší dokument a na festivale v Sao Paulo vyhral medzinárodnú cenu poroty.

Nezabudnuteľnou klasikou je komédia Prázdniny pána Hulota (1953). Režisér a komik Jacques Tati tu po prvý raz predstavil postavu milého, ale nešikovného pána Hulota, ktorý sa objavil ešte v jeho troch ďalších filmoch.

Lahôdkou pre milovníkov hororu bude frankensteinovský film Oči bez tváre (r. G. Franju, 1960) považovaný za možno najelegantnejší horor všetkých čias.  Príbeh chirurga, ktorý sa snaží za každú cenu vrátiť tvár svojej znetvorenej dcére, nakrútil režisér a spoluzakladateľ Francúzskej kinematéky Georges Franju. Filmy budú premietnuté z nových 35 mm kópií.

Fotografie k tlačovej správe nájdete na artfilmfest.sk v sekcii Press. Art Film Fest – Medzinárodný filmový festival Trenčianske Teplice/Trenčín je realizovaný s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu a Programu Európskej únie MEDIA.    Organizátori: ART FILM, n.o., FORZA, a.s.  Spoluorganizátori: Mesto Trenčianske Teplice, Mesto Trenčín, Kúpele Trenčianske Teplice  Generálni reklamní partneri: zdravotná poisťovňa DÔVERA, AquaCity Poprad Hlavní reklamní partneri: Tatra banka, Slovnaft, Veolia Voda – Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, OHL ŽS, Alison Slovakia; Oficiálny prepravca: Lancia Logistický partner: DHL; Študentské cinepassy zadarmo prináša: Prvá stavebná sporiteľňa Partner sekcie Slovenská sezóna: Zlatý Bažant; Reklamní partneri: AVI Studio, Penzión Baske, Parkhotel na Baračke Oficiálni dodávatelia: HUBERT J.E., Kláštorná, GS design, Philips, A Briliant Mediálni partneri: Slovenská televízia, televízia Markíza, FilmBox, CSTV, Central Europe Television, Rádio Europa 2, Rádio Hit FM, Pravda, .týždeň, Markíza, Pardon, Cinemax, Kam do mesta, zoznam.sk, Boomerang Media, SITA, euroAWK, superobed.sk