Oscar pre slovenský film, ktorý uvedie Art Film Fest

Krátkometrážna snímka Obedár (The Lunch Box, 2009) režiséra Ľubomíra Mihaila Kocku si nakoniec spomedzi ostatných kandidátov na študentského Oscara vytúženú sošku odnesie. Či už bude bronzová, strieborná alebo zlatá, sa však dozvieme až 12. júna, počas slávnostného odovzdávania týchto prestížnych cien v Los Angeles. Do najužšieho výberu troch finalistov sa dostal spomedzi deviatich nominovaných snímok.   

Odbornú  porotu zaujal jednoduchý, ale silný príbeh staršieho muža strácajúceho svoje životné istoty. Hlavnou postavou je Jozef, ktorého život vypĺňa dennodenná rutina. Vstane, odchádza do fabriky a zje svoj obed. Jeho manželka Ružena mu každé ráno pripraví do obedára jedlo, prichystá čistú košeľu a vyprevadí ho do práce tak, ako to robí už veľa rokov. Každý deň vyzerá rovnako. Ale raz, keď Ružena dostane mozgovú porážku, sa tento dobre zabehaný systém zrúti. Po prvý raz v živote sa musí Jozef postarať nielen sám o seba, ale aj o svoju chorú manželku. A nič nebude také, ako predtým. Hlavné postavy stvárnili filmová a divadelná herečka Božidara Turzonovová a Štefan Šafárik, ktorý pôsobí najmä na divadelných doskách vo Zvolene a v Banskej Bystrici.

 
Ľubomír Mihailo Kocka sa narodil na Slovensku, ale ešte počas útleho Directordetstva sa spolu s rodičmi presťahoval do Spojených štátov. Je študentom na Savannah College of Art and Design. Pozornosť vzbudil už svojim prvým krátkym filmom Statočný valach, ktorý okrem iných ocenení získal aj cenu pre Najlepšieho mladého filmára na Tupelo Film Festival 2008 v Mississippi a dostal sa tiež do oficiálneho výberu ôsmich medzinárodných filmových festivalov. So svojim druhým krátkym filmom Obedár získal cenu pre najlepší študentský hraný film nad 15 minút na medzinárodnom festivale krátkych filmov v Palm Springs alebo cenu pre najlepší študentský film na festivale Thailand – Phuket. Bol tiež nominovaný Slovenskou filmovou a televíznou akadémiou na tohtoročné ocenenie Slnko v sieti. Obedár sa nakoniec dostal aj medzi nominantov na študentského Oscara. Ľubomír Mihailo Kocka zaznamenáva úspechy i svojou ďalšou činnosťou. Ako predstaviteľ hlavnej úlohy v jednoaktovke Williama Butlera Yeatsa získal ocenenie pre najlepšieho herca. A bez povšimnutia neostávajú ani jeho fotografické práce, napríklad na výstave fotografií The Congressional Juried Art Exhibition získal tretie miesto.  

Študentský Oscar je každoročná národná súťaž, ktorej sa zúčastňuje vyše 500 študentov z celých Spojených štátov. O tri ceny a finančnú odmenu súťažia v štyroch kategóriách – animácia, dokument, hraný film a alternatívny film. Ohodnotený je vždy aj výnimočný neamerický film. Obedár kandidoval v rámci národnej americkej súťaže. V minulosti študentského Oscara získali napríklad Spike Lee, Trey Parker alebo Robert Zemeckis. Za Slovensko bol v roku 2000 nominovaný animovaný film V kocke režiséra Michala Strussa.  

Fotografie ku tlačovej správe nájdete na artfilmfest.sk v sekcii Press. 
 

Art Film Fest – Medzinárodný filmový  festival Trenčianske Teplice/Trenčín je realizovaný s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu a Programu Európskej únie MEDIA.   

Organizátori: ART FILM, n.o., FORZA, a.s. Spoluorganizátori: Mesto Trenčianske Teplice, Mesto Trenčín, Kúpele Trenčianske Teplice Festival sa koná s finančnou podporou: Audiovizuálny fond a Program Európskej únie MEDIA 
Generálni reklamní  partneri: zdravotná poisťovňa Dôvera, AquaCity Poprad Hlavní  reklamní partneri: Tatra banka, Slovnaft, Veolia Voda – Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, OHL ŽS, Alison Slovakia 
Oficiálny prepravca: Lancia; Logistický partner: DHL; Študentské cinepassy zadarmo prináša: Prvá stavebná sporiteľňa; Partner sekcie Slovenská sezóna: Zlatý Bažant Reklamný  partner: AVI Studio; Oficiálni dodávatelia: HUBERT J.E., GS design  Mediálni partneri: Slovenská televízia, televízia Markíza, FilmBox, CSTV, Central Europe Television, Rádio Europa 2, Rádio Hit FM, Pravda, .týždeň, Markíza, Pardon, Cinemax, Kam do mesta, zoznam.sk, euroAWK, Boomerang Media, SITA