Pripravte sa na to najlepšie zo sveta

Okrem iných je takým napríklad americký film The Burning Plain, ktorý režíroval debutujúci Guillermo Arriaga. Tento mexický spisovateľ a scenárista nakrútil podľa vlastného scenára svoju celovečernú prvotinu až ako päťdesiatročný. Doteraz sa jeho meno spájalo najmä s filmami režiséra Alejandra Gonzáleza Iñárritua, s ktorým scenáristicky spolupracoval na snímkach Babel, 21 gramov a Amores perros. Bol za ne viackrát ocenený a dokonca nominovaný na Oscara (Babel). So svojim debutom získal predminulý rok v Benátkach nomináciu na Zlatého leva a Jennifer Lawrence dostala Cenu Marcella Mastroianniho ako herecký objav. Podobne ako uvedené filmy, aj dráma The Burning Plain spája niekoľko rozdielnych príbehov vzájomne cudzích ľudí rozdelených časom a priestorom. Spoznáme Mariane a Santiaga, dvoch tínedžerov, ktorí sa snažia dať dokopy zničené životy ich rodičov, Sylviu, ktorá sa musí konečne zbaviť svojej minulosti, malú Mariu, ktorá nasleduje svojich rodičov na ceste k vykúpeniu, a Ginu s Nickom, pár, ktorých vzťah kazí jedna veľká prekážka. V hlavných úlohách sa zaskveli Charlize Theron a Kim Basinger.

Z celkom iného sveta prichádza romantická tragikomédia I Love You Phillip Morris s Jimom Carreym a Ewanom McGregorom. Mala premiéru minulý rok na festivale Sundance a v súvislosti s týmto filmom sa hovorí hlavne o hereckom výkone Jima Carreyho, ktorý tu vytvoril jednu zo svojich najlepších úloh. S primeranou mierou kombinuje komediálnu polohu, v ktorej je tak dobre známy, s trošku vážnejšou a smutnejšou rovinou. Ako napísal magazín Variety: „Jim Carrey v jeho najkomplikovanejšej komediálnej úlohe, …ktorá divákov pobaví i šokuje zároveň.“ O čo ide? Steven (Carrey) je šťastne ženatý muž, ktorý pracuje ako člen miestnej polície, až kým jedna autonehoda všetko zásadne nezmení. Uvedomí si, že je gay a rozhodne sa tento svoj novoobjavený život viesť naplno. Aj za cenu, že ako podvodník, prekročí zákon a bude niesť všetky následky. Vo väzení stretáva citlivého a introvertného Philipa Morrisa (McGregor) a rozhodne sa spraviť všetko pre to, aby raz mohli  spolu šťastne žiť na slobode. 

Téme homosexuality, aj keď z celkom iného uhla pohľadu, sa venuje aj prvotina slávneho módneho návrhára Toma Forda A Single Man. Film vzbudil medzinárodný rozruch na minuloročnom festivale v Benátkach kvôli svojmu režisérovi a hereckému výkonu Colina Firtha v hlavnej úlohe. Ten získal Volpiho pohár a neskôr okrem iných bol nominovaný aj na Oscara, získal cenu BAFTA i cenu filmových kritikov vo Vancouveri. A Single Man má na svojom konte niekoľko ocenení a nominácií pre najlepší film a réžiu na Independent Spirit Award, či nomináciu na Zlatý glóbus pre Julianne Moore ako najlepšiu herečku. Tom Ford ako americký módny dizajnér dosiahol závratný úspech so značkou Gucci, spolupracoval aj s Yves Saint Laurentom, a keď sa pred štyrmi rokmi osamostatnil, začal obliekať najvýznamnejších mužov filmového priemyslu. Okrem iných aj Daniela Craiga alias Jamesa Bonda v Quantum of Solace. Vo svojom filmovom debute zachytáva profesora angličtiny (Firth) v 60. rokoch minulého storočia v zlomovom momente, keď pri nehode stráca svojho dlhoročného partnera a uvedomuje si, že mu na jeho ďalšom živote už toľko nezáleží…

Výnimočný zážitok prináša jedinečná postapokalyptická dráma The Road. Film o tom, ako sa v jednom okamihu môže usporiadanie celého sveta od základov zmeniť. Vznikol podľa rovnomenného diela spisovateľa Cormaca McCarthyho, ktorý za román získal v roku 2007 Pulitzerovu cenu. Mimochodom, nie je to tak dávno, čo kinami prešiel film, podľa jeho knihy – Táto krajina nie je pre starých, ktorý sfilmovali bratia Coenovci a získali za ňu štyri Oscary. Príbeh The Road sa odohráva v Amerike, ale mohlo by to byť kdekoľvek na zemi. Nebo je tmavé, všetko okolo šedé, popol lieta vzduchom, je studená zima. Otec a syn putujú spustošenou krajinou smerom na juh, kde dúfajú, že by to mohlo byť o čosi lepšie. Na ceste ich však čaká všeličo, vrátane ľudí, ktorí stratili posledné zábrany a prežívajú vďaka kanibalizmu… V hlavnej úlohe sa zaskvel Vigo Mortensen a Kodi Smith-McPhee, ktorého vybrali pre rolu chlapca spomedzi niekoľko sto uchádzačov. V ďalších úlohách uvidíme Roberta Duvalla, Charlize Theron či Guya Pearcea. Film bol nominovaný na cenu BAFTA za najlepšiu kameru a získal za ňu ocenenie filmových kritikov v San Diegu. 

Témou vojny a jej deštruktívneho vplyvu na jednotlivca sa zaoberá japonský antivojnový Caterpillar. Film sa odohráva počas vojny v roku 1940. Domov do malej dedinky sa vracia vojnový hrdina, vyznamenaný vojak, ktorý však stratil ruky a nohy. Je teraz na jeho žene Shigeko, aby preukázala oddanosť cisárovi a postarala sa o svojho muža, z ktorého zostala fyzická a psychická troska. Caterpillar získal na tohtoročnom Berlinale Strieborného medveďa pre najlepšiu herečku – Shinobu Terajimu, jeho režisér Kôji Wakamatsu bol nominovaný na  Zlatého medveďa.

Vážnymi životnými otázkami v odľahčenejšom a komickejšom duchu sa zaoberajú aj niektoré z posledných snímok bratov Coenovcov, Woodyho Allena a Todda Solondza. A Serious Man (r. J. a E. Coen) rozpráva strastiplný príbeh židovského učiteľa fyziky, ktorý sa snaží nájsť vo svojom bizarne pokašľanom živote akú takú istotu. Film bol nominovaný na Oscara za najlepší film a originálny scenár. Woody Allen si zase vo svojom filme Whatever Works posvietil na starnúceho Newyorčana Borisa, ktorému sa do cesty pripletie mladé dievča na úteku z domova. A aký vzťah má k demokracii malý chlapec, ktorému chýba otec, sa diváci dozvedia zo svojskej smutno-komediálnej drámy Todda Solondza Life During Wartime.

Tieto a ešte ďalšie zaujímavé tituly budú mať návštevníci možnosť vidieť na 18. ročníku Art Film Festu v rámci sekcie Okolo sveta.   Art Film Fest – Medzinárodný filmový festival Trenčianske Teplice/Trenčín je realizovaný s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu a Programu Európskej únie MEDIA.    Organizátori: ART FILM, n.o., Forza, a.s.
Spoluorganizátori: Mesto Trenčianske Teplice, Mesto Trenčín, Kúpele Trenčianske Teplice 
 
Mediálni partneri: Slovenská televízia, televízia Markíza, FilmBox, Televízia Central, Rádio Europa 2, Rádio Hit FM, Pravda, .týždeň, Markíza, Pardon, Cinemax, Kam do mesta, zoznam.sk, ISPA, SITA, Q-EX, Boomerang Media —– Súvisiace odkazy: Filmy > Programové sekcie > Okolo sveta