Grófka Bathory bude piť krv na Art Film Feste!

Známy mýtus krvavej grófky Alžbety Bathory je nepochybne stále atraktívny. Dokázala to aj rekordná návštevnosť filmu Juraja Jakubiska v našich kinách. Preto je isté, že obrovskú pozornosť priláka na Art Film Feste francúzsko-nemecký film The Countess / Grófka, ktorý mal premiéru na ostatnom Berlinale. Rozpráva legendu o čachtickej panej Alžbete Bathory. A či sa na túto vrahyňu mladých panien pozrela režisérka a známa francúzska herečka Julie Delpy inak, ako Jakubisko, ktorý sa ju snažil oddémonizovať, sa dozviete ako prví na 17. Art Film Feste.
V porovnaní so spektakulárnou verziou Jakubiska však Delpy zvolila iný pohľad, vcelku známy a konvenčný. Aj tak je však jej konfrontácia zaujímavá a isto aj príťažlivá.
Prenesieme sa na začiatok 17. storočia. Grófka Erzsebet Bathory je najmocnejšou ženou v krajine. Navyše je krásna a inteligentná a odmieta akceptovať, že vláda vo svete je výsadou mužov. Pri jednej slávnosti sa zoznámi s mladým šľachticom Istvánom Thurzom a obaja podľahnú vášnivej láske. Bathory sa kvôli značnému vekovému rozdielu rozhodne zachovať si večnú mladosť. Pomôže jej v tom panenská krv? Mika Kaurismäki patrí bezpochyby k najznámejším fínskym režisérom, ktorého pozná celý svet. Jeho novinku Three Wise Men / Traja múdri muži uvedie Art Film Fest. Divák zažije zábavný i trýznivý výlet do hlbín mužskej psychiky.
Matti je paranoidný nastávajúci otec. Erkki čelí nemenovanej chorobe a je citovo frustrovaný odcudzením od malého syna. Raun je neúspešný herec, ktorý sa snaží nadviazať vzťah so svojím viac ako dvadsaťročným synom.
Sú Vianoce, čas, kedy je rodina spolu. Pre trojicu mužov je však nemožné nadviazať vzťah so svojimi najbližšími. A tak si vytvoria akúsi vlastnú rodinku a v jednom karaoke bare dostanú priestor pre svoje nečakané prejavy, emocionálne výlevy a možné vykúpenie. Trojica hereckých protagonistov bola ocenená na festivale v Taline 2008. Film jedného z najuznávanejších ruských režisérov mladej generácie Alexeja Germana jr. Paper Soldier / Papierový vojak nás prenesie do šesťdesiatych rokov, kedy v Sovietskom zväze vrcholila snaha o dobytie vesmíru.
Hrdina príbehu, vojenský lekár Daniel, sa snaží zodpovedať si otázku, či je prípustné riskovať ľudský život v mene nadvlády svojej vlasti vo vesmíre. Snímka sa odohráva v pochmúrnych scenériách kazašského kozmodromu.
„Snažil som sa rekonštruovať ´dobu oteplenia´ v ZSSR. Obdobie, kedy sa spoločnosť nachádzala v odmietaní Stalinovho dedičstva a hľadaní veľkých, romantických cieľov. Chcel som týmto filmom vyjadriť, ako ľahko sa môže zničiť jemný a krehký ľudský mechanizmus,“ vysvetľuje Alexej German jr.
Na minuloročnom festivale v Benátkach získala snímka Strieborného leva za najlepšiu réžiu a tiež ocenenie za najlepšiu kameru. Z Ruska pochádza aj snímka Morfium, ktorá vznikla podľa scenáru Sergeja Bodrova mladšieho, kultovej persóny ruskej mládeže, ktorý sa preslávil ako herec, režisér a scenárista, a ktorý tragicky zahynul v roku 2002. Režisérsky sa príbehu podľa autobiografického románu Michaila Bulgakova ujal Alexej Balabanov.
Na jeseň v roku 1917 prichádza mladý lekár z hlavného mesta na ruský vidiek, ktorý je uprostred ničoho. Hneď prvú noc je vystavený profesionálnej skúške. Zachráni život človeka. Čoskoro zvládne aj ďalšie ťažké prípady. Lenže v zápale ochrany vlastného zdravia si aplikuje dávku morfia a postupne sa na ňom stane celkom závislý. Pôsobivý príbeh o postupnom rozklade osobnosti, sociálnych vzťahoch a osudových momentoch, získal Zvláštnu cenu poroty na festivale vo Wiesbadene 2009. S nomináciou na Oscara 2009, troma oceneniami z ostatného Berlinale a ďalšími siedmimi medzinárodnými uznaniami zavíta do festivalových kín rakúsky film Revanche / Odplata.
Filmová reč režiséra Götza Spielmanna vám pripomenie rukopisy jeho slávnych kolegov a rodákov Michaela Hanekeho a Ulricha Seidla. Pripravte sa teda na originálny, no náročný a naturalistický príbeh. O zločine a treste, ktorý diváka nenechá chladným.
Znie to ako stará známa odrhovačka: bývalý drobný zlodej Alex sa rozhodne vylúpiť banku, aby získanými peniazmi vykúpil svoju ukrajinskú priateľku z kruhu dlhov a nútenej prostitúcie. Je jasné, že toto sa neskončí dobre. 33 scén zo života prinesie film s rovnomenným názvom poľskej režisérky Malgosky Szumowskej, ktorý bol odmenený Zvláštnou cenou poroty v Locarne 2008 a piatimi oceneniami na Národnom festivale poľských filmov v Gdaňsku 2008.
Všetko vyzerá ako z rozprávky. Mladá Julia je šťastná v osobnom i profesnom živote. Jej kariéra fotografky napreduje, svojho manžela miluje, rozumie si so sestrou aj rodičmi. Rodinu spája vzájomná láska a úcta. Idylické obdobie sa však jedného dňa skončí. Mame diagnostikujú rakovinu. A táto správa obráti všetko naruby. Julia s utrpením sleduje, že všetci najbližší sa s touto situáciou nevedia vyrovnať. Otec začne piť, sestra sa vyhýba rodine, manžel sa ešte viac viaže na svoju prácu. Julia, ktorá vidí postupný rozpad rodiny, nájde jediné riešenie. Spontánny, bláznivý, hysterický smiech, ktorým chce nasilu prekonať smútok.
„Chcela som vyjadriť pocit absurdnosti a potreby sa zasmiať aj v okamihoch, ktoré sú vo všeobecnosti označované za neprimerané,“ hovorí režisérka Malgoska Szumowska. Vo výbere sekcie Európske zákutia premietnu aj ambiciózny politický triler Fifty Dead Men Walking / 50 mŕtvych na prechádzke režiséra Kari Skoglanda. Zobrazuje neľahkú skutočnosť, ktorú Severné Írsko sarkasticky nazýva „problémovou“. Príbeh, nakrútený podľa skutočnej udalosti, sa vyznačuje odvážnym a precíznym zameraním na osobnú ľudskú drámu na pozadí veľkého spoločenského konfliktu.
Z Dánska príde na Art Film Fest Malá vojačka. Snímka Annette K. Olesen ukáže Lotte, vojačku, ktorá sa psychicky i fyzicky opotrebovaná vracia domov zo zahraničnej misie a keďže si nevie nájsť normálnu prácu, prijme ponuku otca, aby pre neho robila šoféra. A tak Lotte vozí Lily, jednu z prostitútok, ktoré otec zamestnáva. Medzi ženami sa vyvinie bizarný vzťah. Film získal Cenu Ekumenickej poroty na 59. festivale v Berlíne 2009. ———————————————————————————————————–

Organizátori: ART FILM, n.o., Produkčný dom FORZA
Spoluorganizátori:
Mesto Trenčianske Teplice, Mesto Trenčín, Kúpele Trenčianske Teplice
Festival sa koná s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky

Generálni reklamní partneri: AquaCity Poprad, zdravotná poisťovňa Dôvera Hlavní reklamní partneri: Omnia Holding, Tatra banka, Tauris, Stredoeurópska nadácia, Slovnaft Oficiálny prepravca: Lancia  Logistický partner: DHL Reklamní partneri: Provimi Pet Food, Dr. Max, Hotel Baske, AVI Studio
Oficiálni dodávatelia:
Hubert, Segafredo Zanetti SR, Philips, GS design, Parkhotel Baračka Slovenský film Vám prináša Zlatý Bažant
Hlavní mediálni partneri: Slovenská televízia, Pravda, Zoznam.sk, Boomerang, Žurnál Mediálni partneri: televízia Markíza, FilmBox, Televízia Central, Rádio Okey, Rádio Hit FM, Markíza, Pardon, Cinemax, Kam do mesta, port.sk, kedykam.sk, superobed.sk, ISPA, SITA, Q-EX, Trenčianske Echo