George Bush, Che Guevara aj Mike Tyson na Art Film Feste!

Mnohonásobný držiteľ Oscara Oliver Stone, ktorý má vo svojej filmografii už životopisné snímky o slávnych amerických prezidentoch JFK a Nixon, doplnil minulý rok svoju zbierku hláv štátov o Georgea W. Busha. O jedného z najkontroverznejších, najuzavretejších a najcynickejších prezidentov americkej histórie.
Stone v snímke W., ktorú po prvý raz na Slovensku uvedie Art Film Fest, chronologicky sleduje život 43. amerického prezidenta od roku 1967. Od odviazaných dní na vysokej škole vrátane žúrov, cez vojenskú službu, veľký biznis v naftárskom priemysle, až po prezidentskú kandidatúru v roku 2000 a prvé štyri roky v najvyššom úrade, a následne druhú kandidatúru v roku 2004. Stoneov portrét Busha je vyvážený, charizmatický, ironický i idealistický. A hoci ide o film o špičkovom politikovi, je to skôr obraz o človeku, ktorý išiel do politiky, čo však možno vôbec nemal robiť. Prednosťou snímky sú herecký výkon hlavného predstaviteľa Josha Brolina. Meno ďalšieho hrdinu, ktorý zavíta na festivalové plátno, rezonuje aj 40 rokov po smrti. Ernesto „Che“ Guevara je symbolom 60. rokov, čias, kedy revolúcia visela vo vzduchu.
Mladý, pekný a idealistický hrdina utláčaných je hlavnou postavou filmov oscarového režiséra Stevena Soderbergha Che Guevara: Revolúcia, ktorý je už v našich kinách a druhého dielu Che – Guerilla, ktorý po prvýkrát na Slovensku premietnu na Art Film Feste. Fascinujúci obraz symbolu idealizmu a hrdinstva, ktorý naďalej žije  v srdciach mnohých ľudí sveta, sa na 17. Art Film Feste uvedie v jedinej spoločnej projekcii.
Film je rozdelený do dvoch kľúčových častí Guevarovho života: prvá je datovaná rokmi 1955 až 1962, druhá od roku 1966 až po jeho smrť v októbri 1967.
Soderbergh, hlavný herec Benicio Del Toro a Guevarov životopisec Jon Lee Anderson si predsavzali neľahkú úlohu. Vyrozprávať príbeh ikony. Výsledok je však fascinujúci. Na plátne figuruje silná a rozhodná osoba, ale aj ľudsky omylná a krehká. Obdivovaný a zatracovaný. Taký je bývalý šampión v superťažkej hmotnosti. Nemusíte byť milovníkom boxu, ale dokumentárny film Mike Tyson vás dostane. Režisér James Toback prináša pútavú chronológiu bezpochyby zaujímavého života tejto kontroverznej športovej figúry. Dozviete sa, ako si chlapec z chudobného černošského geta vydobyl svoj americký sen. A ako napokon  nezvládol svoje výnimočné postavenie a skončil vo väzení. Sympatické je, že príbeh Tysona rozpráva samotný Tyson, a to veľmi otvorene a úprimne.  Vo festivalových kinách premietnu aj film Wrestler režiséra Darrena Aronofskeho, ktorý touto snímkou triumfálne vrátil Mickeyho Rourkea na herecký piedestál. začal svoju žatvu úspechu nečakaným, ale zaslúženým víťazstvom ostatného festivalu v Benátkach. Okrem Zlatého leva získal dva Zlaté glóbusy a dve oscarové nominácie. Do slovenských kín sa táto mimoriadna snímka dostane až na konci septembra, Art Film Fest tak ponúka jedinečnú možnosť zhliadnuť neprehliadnuteľný film už o tri mesiace skôr.
Aronofsky si vzal pred objektív kamery príbeh Randyho Robinsona, slávneho  zápasníka z 80. rokov, ktorý si prilepšuje vystúpeniami pre zostávajúcich prívržencov tohto tvrdého športu. Žije len pre krátke chvíle vzrušenia, keď cíti nadšenie svojich zopár fanúšikov. Je však odcudzený od dcéry a nie je schopný udržať si žiaden skutočný vzťah. Pri jednom vystúpení dostane silný srdcový záchvat, a ďalšiu šou by už nemusel prežiť. Starnúci muž prehodnocuje svoj život. Pokúsi sa teda nadviazať vzťah s dcérou, začne si so staršou striptérkou, no vášeň pre boj ho lákajú späť do ringu… Charlie Kaufman sa najskôr preslávil ako inteligentný a veľmi nekonvenčný scenárista. Na konte má napríklad film Adaptácia, ocenený nomináciou na Oscara a Zlatý glóbus či Večný svit nepoškvrnenej mysle, za ktorého scenár získal tiež nomináciu na Oscara a Zlatý Glóbus.
Tento raz prichádza Kaufman s režijnou prvotinou Synecdoche, New York, ktorá bola uvedená v hlavnej súťaži v Cannes 2008, a potom získala päť medzinárodných ocenení.
Hrdinom príbehu o strachu zo smrti, o úzkosti, o neschopnostiach ľudí či o láske, je Caden Cotard, ktorému sa práve rúca zdravie aj manželstvo. Jeho žena zmizne aj s ich dcérkou, a pred Cadenom sa otvára životná prázdnota. Nečakane ju však naruší štedrý grant, ktorý mu poskytne možnosť konečne vytvoriť svoje veľdielo. Pravdivú divadelnú hru, ktorá obsiahne „všetko“. Môžete ho milovať alebo nenávidieť. Ale jedno je isté. Dnes je Kim Ki-Duk azda najznámejším súčasným kórejským režisérom, ktorého uznávajú po celom svete. A jeho tvorba nemôže chýbať ani na Art Film Feste. Očaruje špecifickým výtvarným cítením a silnými nadčasovými výpoveďami. Má na konte aj cenu za najlepšieho režiséra z Berlinale za film Samaritánka a z Benátok za snímku 3-iron.
Neprehliadnuteľná je aj jeho v poradí 15. snímka, Bi-mong, v preklade Sen. Je asi najzvláštnejším Kim Ki-dukovým filmom. V otázke, čo je skutočnosť a čo sen, zachádza naozaj ďaleko.
Rozpráva o Jinovi, ktorý sa v jedno ráno prebudí s nepríjemným pocitom. Snívalo sa mu, že riadil auto, havaroval a ušiel predtým ako dorazila polícia. Je veľmi znepokojený, vydá sa teda na miesto, kde sa odohrala nehoda v sne. Príde na križovatku, je tam zdemolované auto, policajti… Presne ako v sne. A polícia ho začne vyšetrovať aj spolu s mladou ženou Ran. V osudovú noc Jin totiž spal v jej posteli. Po sérii psychologických vyšetrení Jin a Ran zistia, že sú nevysvetliteľne prepojení. 17. Art Film Fest uvedie v sekcii aj ďalšie výnimočné filmy. Medzi nimi aj snímku Two-Legged Horse / Dvojnohý koník talentovanej iránskej režisérky Samiry Makhmalbaf, The Window / Okno argentínskeho režiséra Carlosa Sorina, film Notorious Georgea Tillmana Jr., juhokórejský film The Good, the Bad, the Weird / Dobrý, zlý, podivný od Kim Ji-woona či komédiu The Yes Men Fix the World /„Yesmeni“ dávajú svet do poriadku z dielne humoristickej „úderky“ Andy Bichlbaum, Mike Bonanno, Kurt Engfehr. ———————————————————————————————————–

Organizátori: ART FILM, n.o., Produkčný dom FORZA
Spoluorganizátori:
Mesto Trenčianske Teplice, Mesto Trenčín, Kúpele Trenčianske Teplice
Festival sa koná s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky

Generálni reklamní partneri: AquaCity Poprad, zdravotná poisťovňa Dôvera Hlavní reklamní partneri: Omnia Holding, Tatra banka, Tauris, Stredoeurópska nadácia, Slovnaft Oficiálny prepravca: Lancia  Logistický partner: DHL Reklamní partneri: Provimi Pet Food, Dr. Max, Hotel Baske, AVI Studio
Oficiálni dodávatelia:
Hubert, Segafredo Zanetti SR, Philips, GS design, Parkhotel Baračka Slovenský film Vám prináša Zlatý Bažant
Hlavní mediálni partneri: Slovenská televízia, Pravda, Zoznam.sk, Boomerang, Žurnál Mediálni partneri: televízia Markíza, FilmBox, Televízia Central, Rádio Okey, Rádio Hit FM, Markíza, Pardon, Cinemax, Kam do mesta, port.sk, kedykam.sk, superobed.sk, ISPA, SITA, Q-EX, Trenčianske Echo