Art Film Fest pozná víťazov

Hlavnú cenu festivalu, Modrého anjela za najlepší film, spojenú s finančnou prémiou 15 000 euro, si z Art Film Festu odnáša britský film Hlad režiséra Stevea McQueena, ktorý na minuloročnom Cannes získal cenu za najlepší debut, Zlatú kameru.

Film je všeobecne označovaný ako jedno z najlepších diel minulého roka. Odohráva sa v roku 1981, kedy sa konflikt v Severnom Írsku stal smrteľne nebezpečným bojom. Dejom sugestívnej drámy je mimobelfastská väznica Maze. Tu sa stretávajú štyria muži – dozorca Raymond Lohan, slúžiaci v jednom z neslávnych blokov, mladý a ustráchaný väzeň Davey Gillen, jeho kamarát a osobný strážca Gerry Campbell a šéf bloku Bobby Sands. Spolu vyhlásia protest – dožadujú sa uznania štatútu politických väzňov, a kvôli tomu odmietajú nosiť žalárne odevy i podstupovať hygienickú očistu. Uznávaný britský vizuálny umelec a debutujúci režisér zobrazuje posledných šesť týždňov v živote politického väzňa. Jeho snímka predstavuje precízny a strhujúci portrét politického násilia.

„Myšlienkovo veľmi náročný film, dokonalo profesionálne zvládnutý. Splnil intelektuálne nároky a naplno zaujal príbehom a jeho sugestívnym rozprávaním. Preukázal schopnosť neoddeliteľne spojiť vrcholne umelecký zážitok s diváckým záujmom. Obsadenie filmu bolo do detailov premyslené, herecky skvelé a plné uznania,“ zhodla sa Medzinárodná porota súťaže hraných filmov, do ktorej v 17. ročníku Art Film Festu zasadli český herec a režisér Jan Kačer, herečka, speváčka a cestovateľka Dorota Nvotová, maďarská herečka a režisérka Eniko Eszenyi, nemecký kurátor, dramaturg a riaditeľ filmového festivalu Heiko Fischer a americký kritik a publicista Jay Weissberg.

Snímka Hlad si na konto pripísala aj ďalšiu cenu Art Film Festu – finančnú prémiou 2 500 euro získal hlavný predstaviteľ Hladu, herec Michael Fassbender z Veľkej Británie.
„Za majstrovstvo, profesionalitu a strhujúcí autentický zážitok tvorivého herectva,“ okomentovala porota.

Ocenenie Modrý anjel za najlepšiu réžiu spojené s finančnou prémiou s 5 000 euro získala snímka režiséra Warwicka Thorntona Samson a Dalila. Austrálsky film tento rok ocenili ako najlepší debut Zlatou kamerou v Cannes.

Príbeh Samsona, drzého 15-ročného chlapca, a Dalily, skromného 14-ročného dievčaťa, sa odohráva v izolovanej aborigínskej komunite v púštnej oblasti strednej Austrálie. Deň po dni – nič sa nemení, všetko zostáva rovnaké a nikoho nič nezaujíma. V dôsledku náhodnej tragédie sú obaja tínedžeri nútení opustiť domov a vydať sa na cestu do neznáma. Chlapec a dievča čoskoro zistia, že život mimo ich spoločenstva je krutý. Napriek spoločnému hladu a ústrkom nájdu v sebe zaľúbenie.
„Za objavnosť a sugestivitu, za perfektné zvládnutie náročnej témy, za neokázalosť i hĺbku výpovede,“ odôvodnila ocenenie päťčlenná porota.

Modrého anjela za najlepší ženský herecký výkon s finančnou prémiou 2500 euro si z Art Film Festu odnáša herečka Nesipkul Omarbekova, ktorá stvárnila hlavnú úlohu vo filme Prírodná tanečníčka.
„Za rolu Aidai-apa aj s prihliadnutím na iné kvality filmu ako hľadanie cesty ku koreňom, prírode a rodine,“ hovorí porota.

Špeciálne uznanie poroty získala kórejská snímka Hora bez stromov od režisérky So Yong Kim, o malých dievčatkách, ktorých dni detskej nevinnosti končia klamstvami dospelých, a ktoré sa dojemne snažia objaviť svoje miesto vo svete, ktorý nie je celkom ideálny pre deti.
„Ide o priezračný kultivovaný film, so skvelou kamerou, prácou so zvukom a skvelými detskými herečkami citlivo vedenými réžiou.“

S titulom Najlepší krátky film a Cenou „Na ceste“ odchádza z Art Film Festu malajzijská snímka Každý deň režisérky Chui Mui Tan.

Hlavná postava Sook Chen sa rozhodla zmeniť svoj život. Opustila prácu, aby niekde inde, čo najďalej od Malajzie – možno v Peru, skúsila niečo nové – napríklad písanie. Je písanie dobrým plánom záchrany (vzťahu) v bludisku seba samej? Pýta sa snímka.
„Každý deň máme možnosť vidieť okolo seba jednoduché príbehy, ale nie každý deň môžeme vidieť film s tak jednoduchým príbehom a zároveň hĺbkou, plný humoru a emócií, jemne vykresľujúci ľudskú povahu, vzťahy a lásku,“ odôvodnila víťazstvo trojčlenná Medzinárodná porota Krátkych filmov, v ktorej rozhodovali poľská historička a teoretička filmu Jadwiga Glowa, rumunský scenárista a režisér Adrian Sitaru a slovenská animátorka, režisérka a producentka Ivana Zajacová.