Na Art Film Feste vystúpia Bratia Ebenovci, Kryštof a Jana Kirschner

Hneď na samom začiatku Art Film Festu, v nedeľu 21. júna, privíta Trenčín na námestí pozoruhodnú kapelu od našich západných susedov, Bratov Ebenovcov, ktorých lídrom je známy moderátor a herec Marek Eben. Na Art Film Feste vystúpia Bratia Ebenovci s rockovou rytmikou skupiny Vladimíra Mišíka ETC Band.
Druhý veľký koncert Art Film Festu sa uskutoční v stredu, 24. júna, a fanúšikovia sa môžu tešiť na populárnu českú skupinu Kryštof na čele s charizmatickým Richardom Krajčom.

O Bratoch Ebenovcoch sa hovorí ako o najzvláštnejšej skupine v histórii českej populárnej hudby. Neriadia sa totiž žiadnymi zákonmi šoubiznisu, ale vlastnými chuťami. Svedčia o tom aj obrovské pauzy medzi ich albumami. Traja bratia, Kryštof, Marek a David, vstúpili na scénu koncom 70. rokov. Úspech od začiatku žali ich vtipné texty, ktorých autorom bol Marek Eben, dnes už známy herec a moderátor. Stal sa dokonca najpopulárnejšou osobnosťou televíznej obrazovky v Českej republike a české periodiká ho pred zopár rokmi označili za Osobnosť roka.
Prvý radový album Malé písně do tmy vydala trojica súrodencov v roku 1984 a trvalo potom ďalších jedenásť rokov, kým vzniklo CD Tichá domácnost. Bol to obrovský comeback, a hudobníci zaň získali Zlatú platňu, ktorú si mimochodom vraj dodnes nevyzdvihli. V roku 1990 si odskočili k Adventním písním a koledám, ktoré nahrali s legendárnou Martou Kubišovou. A na ich ostatný album Já na tom dělám, čakali poslucháči sedem rokov. V roku 2002 zaň získali ocenenie Anděl v kategórii folk&country a platinu za predaj.
V muzike Bratov Ebenovcov sa od samých začiatkov preplietala vážna hudba, folk, rock či džez. Nemožno ich preto onálepkovať žiadnym hudobným štýlom. Spojenie Markovej gitary, Kryštofovho klavíru a flauty, Davidovho klarinetu a saxofónu, vytvára ojedinelý zvuk, ktorý možno nazvať „ebenovským“.
„Veľa sme počúvali Franka Zappu, David mal rád džez. Nám sa v podstate nestalo, že by jeden z nás počúval hudbu, ktorú by ten druhý neznášal,“ povedal Marek, ktorý má medzičasom na konte vyše stovky televíznych rozhovorov vo svojej relácii Na plovárně a jeho významnou doménou je moderovanie karlovarského filmového festivalu. David vyštudoval hudbu na konzervatóriu a Kryštof je matematik.

Trenčianske námestie iste roztancuje a rozospieva aj skupina Kryštof, ktorá vládla zoznamu kandidátov na výročné ceny českej Akadémie populárnej hudby a ceny Anděl 2008 si odniesla v kategóriách Skladba roka a Skupina roka. Od čias, kedy Richard Krajčo a spol. založili kapelu, prešlo už 15 rokov. Za to obdobie urobila skupina veľa krokov vpred a svojim fanúšikom priniesla nespočetné množstvo kvalitných a nezabudnuteľných hitov. Ich debutový album Magnetické pole v roku 2001 prevalcoval, čo sa dalo a so sladkým rockom vystrelil skupinu Kryštof na piedestál českej popovej scény. Veľký a nečakaný tresk spôsobila pesnička Lolita či Cosmoshop. O rok neskôr prišiel album V siločarách s obrovským hitom Obchodník s deštěm, ktorý suverénne prerazil na prvé priečky v hitparádach slovenských aj českých rádií a bol dlhú dobu najhranejšou pesničkou.
Genialita kapely na čele s rebelom Richardom Krajčom je aj v tom, že muzikanti dokážu vystriedať mnoho hudobných žánrov, od popu, cez džez, funky, a dokonca aj hip hop a ich muzika je vždy stráviteľná. Richard Krajčo a spol. sa neboja ani improvizovať a notoricky známe pesničky dokážu obliecť do nového šatu.
Hneď po koncerte kapely Kryštof sa vo festivalovej kaviarni v Trenčianskych Tepliciach v stredu 24. júna, predstaví diva slovenského hudobného neba, Jana Kirschner, ktorej titulnú skladbu k filmu Pokoj v duši si na youtube vypočulo už milión ľudí.

———————————————————————————————————–

Organizátori: ART FILM, n.o., Produkčný dom FORZA
Spoluorganizátori:
Mesto Trenčianske Teplice, Mesto Trenčín, Kúpele Trenčianske Teplice
Festival sa koná s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky

Generálni reklamní partneri: AquaCity Poprad, zdravotná poisťovňa Dôvera Hlavní reklamní partneri: Omnia Holding, Tatra banka, Tauris, Stredoeurópska nadácia, Slovnaft Oficiálny prepravca: Lancia  Logistický partner: DHL Reklamní partneri: Provimi Pet Food, Dr. Max, Hotel Baske, AVI Studio
Oficiálni dodávatelia:
Hubert, Segafredo Zanetti SR, Philips, GS design, Parkhotel Baračka Slovenský film Vám prináša Zlatý Bažant
Hlavní mediálni partneri: Slovenská televízia, Pravda, Zoznam.sk, Boomerang, Žurnál Mediálni partneri: televízia Markíza, FilmBox, Televízia Central, Rádio Okey, Rádio Hit FM, Markíza, Pardon, Cinemax, Kam do mesta, port.sk, kedykam.sk, superobed.sk, ISPA, SITA, Q-EX, Trenčianske Echo