Na 20. ročník AFF zavítal Sir Ben Kingsley
Počas 20. ročníka Art Film Festu si cenu Hercova misia za mimoriadny prínos hereckému umeniu prevzali hneď tri výrazné osobnosti filmu. Francúzska herečka Emmanuelle Béart, český herec Miroslav Donutil i oscarový herec Ben Kingsley. Ocenenie Zlatá kamera putovala do rúk jedného z najuznávanejších ruských režisérov, ktorý prerazil aj v Hollywoode, Andrejovi Končalovskému, slovenského kameramana Doda Šimoniča a významného slovenského dramaturga a režiséra Rudolfa Urca.
Copyright Art Film Fest, autori fotografií: Radovan Stoklasa, Matej Kukučka, Ctibor Bachratý.
8. dní
16. – 23. jún 2012
157
filmov
184
premietaní
13
filmových sekcií
Hlavná porota
Srdjan Karanović
Ronald Bergan
Peter Hames
Martin Repka
Margarethe Tiesel
Porota krátkych filmov
Jairo Boisier Olave
Tim Redford
Radka Weiserová
Modrý anjel za najlepší film
Portrét za súmraku/Portret v sumerkakh, r. Angelina Nikonová.
Modrý anjel za najlepšiu réžiu
Radu Judem, Všetci v našej rodine/Toata lumea din familia noastra
Modrý anjel za najlepší ženský herecký výkon
Olga Dihovichnaya, Portrét za súmraku
Modrý anjel za najlepší mužský herecký výkon
Serban Pavlu, Všetci v našej rodine
Zvláštne uznanie
Medvedík/10 timer til Paradis
Zvláštne uznanie
Kuma, r. Umuta Daga
Film Europe Award
Posledný autobus, r. Ivana Laučíková a Martin Snopek
Modrý anjel za najlepší krátky film
Švédsky džob/Szwedzka, r. Pawel Ziemilski
Zvláštne uznanie pre krátky film
Šéf/Il Capo, r. Yuri Ancarani
Ocenenie Hercova misia za mimoriadny prínos hereckému umeniu
Emmanuelle Béart
Miroslav Donutil
Sir Ben Kingsley
Ocenenie Zlatá kamera za výrazný prínos do oblasti kinematografie
Andreja Končalovského
Doda Šimončiča
Rudolf Urc
Záverečná tlačová správa
Jubilejný 20. ročník Art Film Festu, ktorý sa konal od 16. do 23. júna v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne, sa skončil úspechom. Dejisko festivalu navštívili hviezdy strieborného plátna a kiná doslova praskali vo švíkoch.
„Art Film Fest dnes predstavuje značku kvality, ktorá stále nie je v našich končinách samozrejmá. Kostru festivalového tímu predstavuje veľmi silná skladba rešpektovaných jedincov, ktorí bez problémov urobia prvotriedny filmový festival nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. To nie je žiadna samochvála, to je veľmi potešujúce poznanie,“ zhodnotil riaditeľ Art Film Festu Peter Nágel.
Art Film Fest okrem kvalitných filmov potešil návštevníkov aj významnými hosťami. Slávna francúzska herečka Emmanuelle Béart si v nedeľu 17. júna prevzala ocenenie Art Film Festu Hercova misia a vlastnoručne pripevnila mosadznú tabuľku so svojim menom vo Festivalovom parku v Trenčianskych Tepliciach. V stredu si Hercovu misiu prišiel do Trenčianskych Teplíc prevziať jeden z najobľúbenejších českých hercov Miroslav Donutil. A na záver Art Film Festu zavítal do dejiska festivalu hviezdny oscarový herec Sir Ben Kingsley. Na jeho Hercovu misiu sa v sobotu 23. júna prišli do Festivalového parku pozrieť stovky návštevníkov.
Počas úvodného ceremoniálu festival ocenil Zlatou kamerou jedného z najuznávanejších ruských režisérov, ktorý prerazil aj v Hollywoode, Andreja Končalovského a slovenského kameramana Doda Šimončiča. Na záverečnom ceremoniáli si ocenenie prebral zakladateľ slovenského animovaného filmu, dramaturg a režisér Rudolf Urc. Všetky osobnosti osobne uvádzali svoje snímky a diskutovali s divákmi.
Art Film Fest počas svojho 20. ročníka ponúkol filmovým nadšencom 13 sekcií vrátane pôct oceneným osobnostiam a pre návštevníkov prichystal 157 filmov, 86 celovečerných a 71 krátkych filmov z celého sveta. Uskutočnilo sa 184 festivalových premietaní v šiestich kinosálach.
Art Film Festu sa tento rok podarilo do svojho programu získať až sedem snímok, ktoré najviac zaujali na prestížnom festivale v Cannes. Diváci si mohli v exkluzívnej premiére pozrieť víťazný film z Cannes ocenený Zlatou palmou Láska/Amour, dnes už dvojnásobného laureáta Zlatej palmy, Michaela Hanekeho. Na Art Film Fest ho prišiel osobne uviesť producent snímky Veit Heiduschka. A na plátna sa dostala aj snímka rumunského režiséra Cristiana Mungiu Za kopcami/Dupa Dealuri, ktorá si z Riviéry odniesla ceny za najlepší scenár a najlepšiu herečku, ktoré si podelili obe hlavné protagonistky. Jedna z nich, Cristina Flutur, zavítala na Art Film Feste a osobne uviedla film. Vo festivalovom programe ani tento raz nechýbali víťazné snímky z prestížnych filmových festivalov v Berlíne, Benátkach, Sundance či Locarne.
V Medzinárodnej súťaži hraných filmov sa uchádzalo o trofej Modrý anjel 12 snímok, ktoré už mali na konte ocenenia zo známych festivalov. Medzinárodná súťaž krátkych filmov uviedla 37 filmov, medzi nimi aj snímky nominované na Oscara.
Bonbóniky svetovej kinematografie si mohli návštevníci vychutnať v sekcii Okolo sveta. Všetky jej snímky sa k divákom dostali v exkluzívnej slovenskej premiére. Do sekcie sa podarilo získať aj režijný debut režijný debut hollywoodskej hereckej hviezdy Angeliny Jolie V krajine krvi a medu/In the land of blood and honey.
V sekcii Európske zákutia sa predstavil aj čerstvý víťaz Zlatého medveďa zo známeho festivalu Berlinale, taliansky film Cézar musí zomrieť/Cesare deve morire z dielne filmových veteránov, bratov Paola a Vittoria Tavianiovcov.
V sekcii Slovenská sezóna vzhliadli diváci domáce novinky, medzi nimi v premiére režijný debut herca Mareka Ťapáka Tanec medzi črepinami aj pozoruhodnú snímku z rómskej komunity Mareka Šulíka a Jany Bučky Zvonky šťastia.
Bohatú ponuku filmových titulov priniesli aj sekcie Česká radosť, Láska a anarchia, Prísľuby z Východu, Focus: Nový britský film či Nočná prehliadka.
Čerešničkou v programe bola tematická sekcia Pri vychádzaní z kina, ktorú uvádza Art Film Fest pri príležitosti svojho 20. jubilea. Výber filmov bol chválou a poctou klasickému kinu a klasickým 35 milimetrovým filmovým kotúčom, ktoré onedlho definitívne prejdú do histórie.
Na festivalových návštevníkov čakala aj bohatá hudobná nádielka. Festivalová kaviareň v Trenčianskych Tepliciach žila hudbou každý večer už tradične v réžii všestranného hudobníka Oskara Rózsu.
Súčasťou Art Film Festu 2012 boli aj aktivity a workshopy určené pre filmových profesionálov. V Trenčianskych Tepliciach sa už po tretí raz uskutočnil dramaturgický workshop MidPoint pre študentov vybraných zahraničných vysokých škôl a po prvýkrát aj MidPoint pre scenáristických profesionálov. Nechýbalo ani podujatie Fórum, zamerané na propagáciu projektov pripravovaných slovenských filmov na medzinárodnej úrovni, a Panel pripravovaných hraných slovenských filmov.
Najlepší film
Hlavnú cenu Art Film Festu, Modrého anjela za najlepší film, získal ruský film Portrét za súmraku/Portret v sumerkakh režisérky Angeliny Nikonovej. Päťčlenná porota na čele so známym srbským režisérom Srdjanom Karanovičom zvolila snímku za víťaznú pre jej „presvedčivý a neobyčajný dej a odvážny portrét postsovietskej éry ako aj za originálny a neobyčajný prístup k feministickej téme“.
Film rozpráva príbeh Maríny, ktorá patrí k vyššej vrstve. Napriek tomu, že s manželom obýva nádherný byt v centre Moskvy, ich spoločný život prechádza krízou. Jedného dňa ju brutálne znásilnia traja policajti. Keď o nejaký čas objaví mužov, zodpovedných za tento ohavný zločin, začne prehodnocovať svoj život.
Hraný debut režisérky mal svetovú premiéru v Benátkach. Na festivale v Thesalonikách získal Zlatého Alexandra za najlepšiu réžiu a Cenu kritiky za najlepší film, v Cottbuse vyhral Grand Prix za najlepší film.
Herečka Olga Dihovichnaya z tejto snímky si z Art Film Festu odnáša Modrého anjela za najlepší ženský herecký výkon. „Za citlivý herecký výkon, ktorým dokázala odhaliť protichodné prvky zložitého charakteru,“ odôvodnila Hlavná porota Art Film Festu.
Najlepšia réžia
Modrý anjel za najlepšiu réžiu putuje rumunskému režisérovi Radu Judemu za snímku Všetci v našej rodine/Toata lumea din familia noastra. Porota udelila ocenenie filmu „za autentické zobrazenie rodinnej krízy, ktorá prechádza z tragédie cez komédiu až k absurdite, a týka sa témy uchopiteľnej na miestnej aj medzinárodnej úrovni.“
Zobrazuje muža, ktorý má síce problém s rannou opicou, rodičmi, nikotínom i s autom, ale spúšťačom bezprostredného stresového faktoru sa stáva návšteva rodiny, kde žije jeho malá dcéra so starou mamou, matkou a jej novým priateľom. Každý zvrat, emócia, sarkatistická poznámka, výhražka alebo sebaponižovanie sú zachytené v precízne dôvernom štýle, vrátane prepierania špinavej bielizne a neukončených záležitostí. Široká škála pocitov eskaluje v priveľmi napätých rodinných vzťahoch..
Herec Serban Pavlu získal za hlavnú úlohu v tejto snímke Modrého anjela za najlepší mužský herecký výkon. Porota mu ho udelila za realistické a prepracované zobrazenie muža, ktorý sa zúfalo pokúša zjednotiť svoju rodinu.
Zvláštne ocenenie
Zvláštne uznanie poroty získal dánsky film Medvedík/10 timer til Paradis o profesionálnom kulturistovi s drsnou tvárou, ale nežným srdcom, ktorého najväčším problémom je nájsť si lásku. Rozhodne sa vydať do Thajska a nájsť tú pravú.
Ďalšie Zvláštne uznanie poroty si z Art Film Festu odnáša rakúsky film Kuma režiséra Umuta Daga, ktorý na plátna priniesol portrét tradičnej tureckej moslimskej rodiny, žijúcej vo Viedni, zobrazený s veľkou dávkou citlivej vnímavosti. Skúma vzťah medzi starým a novým, loajálnosťou a slobodou.
Cenu primátora Mesta Trenčianske Teplice získal austrálsky film Snowtown režiséra Justina Kurzela o jednom z najdesivejších austrálskych zločinov, ktorý je temnou sondou do sociálnej závislosti, narkomanstva, domáceho násilia, brutality a sexuálneho zneužívania. Snímku na Art Film Feste osobne uvádzal predstaviteľ hlavného hrdinu herec Lucas Pittaway.
Cena primátora Mesta Trenčín putuje filmu Pohľadnice zo zoologickej záhrady/Kebun binatang indonézskeho režiséra Edwina, ktorý prišiel na Art Film Fest osobne uviesť svoj film. Zobrazuje v ňom mladú ženu, ktorá vyrastala medzi žirafami, slonmi a hrochmi v Zoo.
Multimediálna spoločnosť Film Europe spolu s Art Film Festom udelila ocenenie Film Europe slovenským animátorom Ivane Laučíkovej a Martinovi Snopekovi, tvorcom filmu Posledný autobus „za mimoriadny tvorivý čin mladých slovenských filmových tvorcov, ktorí získali uznanie aj v zahraničí.“
V Medzinárodnej súťaži hraných filmov sa o ceny Art Film Festu „popasovalo“ 12 filmov, z ktorých viaceré už získali ocenenia na známych festivaloch.
Krátke filmy
Modrého anjela za najlepší krátky film si „vybojoval“ Švédsky džob/Szwedzka robota poľského režiséra Pawela Ziemilskeho.
„Tento film spĺňa všetky kritériá profesionálneho diela a jeho presný scenár, nezabudnuteľné výkony a triezva mizanscéna sú bezchybné. Vynikajúco sa vysporiadal s náročnou a citlivou témou prostredníctvom jemne komediálneho ladenia. A čo je najdôležitejšie – film sme si užili a smiali sme sa na plné ústa!,“ odôvodnila trojčlenná Medzinárodná porota krátkych filmov.
Zvláštne uznanie si odniesla talianska krátka snímka Šéf/Il Capo režiséra Yuriho Ancaraniho. „Nesmierne na nás zapôsobili experimentálne diela v programe festivalu a tento film predstavuje to najlepšie z neho, a to z technickej aj umeleckej stránky. Je to portrét anonymného hrdinu v konfrontácii s prírodou, ako aj epické a nádherné zobrazenie ľudskej práce,“ okomentovala porota. Snímka už má na konte víťazstvo z najprestížnejšieho krátkometrážneho fetivalu v Clermont-Ferrand.
V Medzinárodnej súťaži krátkych filmov sa nachádzalo 37 snímok z celého sveta, medzi nimi aj snímky nominované na Oscara.
Hercova misia
Art Film Fest okrem kvalitných filmov potešil návštevníkov aj významnými hosťami. Slávna francúzska herečka Emmanuelle Béart si v nedeľu 17. júna prevzala ocenenie Art Film Festu Hercova misia a vlastnoručne pripevnila mosadznú tabuľku so svojim menom vo Festivalovom parku v Trenčianskych Tepliciach. V stredu si Hercovu misiu prišiel do Trenčianskych Teplíc prevziať jeden z najobľúbenejších českých hercov Miroslav Donutil. A na záver Art Film Festu zavítal do dejiska festivalu hviezdny oscarový herec Sir Ben Kingsley. Na jeho Hercovu misiu sa v sobotu 23. júna prišli do Festivalového parku pozrieť stovky návštevníkov.
Zlatá kamera
Počas úvodného ceremoniálu festival ocenil Zlatou kamerou jedného z najuznávanejších ruských režisérov, ktorý prerazil aj v Hollywoode, Andreja Končalovského a slovenského kameramana Doda Šimončiča. Na záverečnom ceremoniáli si ocenenie prebral zakladateľ slovenského animovaného filmu, dramaturg a režisér Rudolf Urc. Všetky osobnosti osobne uvádzali svoje snímky a diskutovali s divákmi.