Art Film Fest pozýva na filmovú cestu Okolo sveta

Najnovšie diela slávnych režisérskych mien a pozoruhodné snímky ocenené na najprestížnejších filmových festivaloch. Bonbóniky kinematografie prinesie na blížiaci sa Art Film Fest, ktorý sa uskutoční od 21. do 26. júna v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne, divácky obľúbená sekcia Okolo sveta. Slovenskí diváci si budú môcť vychutnať výnimočné filmy, ktoré zaujali svet, v exkluzívnej premiére.

„Už samotný geografický fakt, že v sekcii sú zastúpené mimoeurópske regióny, ju predurčuje na rôznorodosť, objavnosť, možno aj exotickosť, ale v prvom rade na výnimočnosť v dobrom slova zmysle,“ vysvetlil riaditeľ Art Film Festu a zostavovateľ sekcie Peter Nágel.
 
„Tohtoročný výber reprezentujú iba snímky, ktoré súťažili na najprestížnejších svetových festivaloch a majú už na svojom konte významné medzinárodné kinematografické ocenenia,“ dodal.

V tejto sekcii uvedie Art Film Fest horúcu novinku oscarovej režisérky Sofie Coppola Bling Ring/The Bling Ring, ktorú v premiére uviedla na prestížnom festivale v Cannes. Film, nakrútený podľa skutočných udalostí, zobrazuje skupinu tínedžerov, ktorá online sleduje svoje ikonické celebrity a potom im z domu kradne luxusné veci. A medzi obeťami nechýbajú napríklad Orlando Bloom či Rachel Bilson. „Boli to mladé, pekné deti, čo skĺzli na šikmú plochu v nimi obdivovanom a úchvatnom svete. Oni si vôbec nedokázali pripustiť, že vykonali niečo zlé. Najviac ich zaujímala sláva, ktorú im tieto lúpeže priniesli. Celý príbeh tak vypovedá oveľa viac o našej dobe a dospievaní s Facebookom a Twitterom,“ povedala režisérka, ktorej snímka otvárala v Cannes sekciu Un certain regard. Jednu z mladých zlodejok stvárnila Emma Watson.

Z Cannes na Art Film Fest prichádza aj snímka jedného z najvýznamnejších hongkonských filmárov súčasnosti, Johnnieho To, Slepý detektív/ Maang taam. Nefalšovaný triler mal svetovú premiéru v oficiálnom výbere v Cannes a predstavuje návrat nielen do režisérovho milovaného Hongkongu a Macaa, ale zároveň aj k jeho obľúbenej hravosti, ktorá sa prejavuje v miešaní rôznych žánrov. Pátranie slepého súkromného detektíva a energickej policajnej vyšetrovateľky po zmiznutom dievčati je tak hlavne prehliadkou režisérovej schopnosti čiernohumorného vŕšenia navonok absurdných situácií a všetko je navyše zabalené v nápaditom preplietaní reálneho a imaginárneho sveta.

S nomináciou na Oscara za najlepší cudzojazyčný film a s množstvom medzinárodných ocenení prichádza na Art Film Fest pozoruhodný kanadský film Rebelka/Rebelle. Je dramatickým príbehom o občianskej vojne v Afrike, vyrozprávaný z perspektívy dospievajúceho dievčaťa. Film, nakrúcaný v autentických lokalitách v Kongu a obsadený zväčša nehercami, zobrazuje hrôzy afrických bratovražedných vojen. Pätnásťročná neherečka Rachel Mwanza stvárnila v snímke hlavnú úlohu – dievča, ktoré je svedkom popravy vlastných rodičov a následne prinútené slúžiť ako detská vojačka. Za svoj výnimočný výkon si odniesla Strieborného medveďa z Berlinale.

S ocenením z prestížneho európskeho festivalu zavíta na festivalové plátna aj ďalšia kanadská snímka Vic a Flo videli medveďa/Vic + Flo ont vu un ours. Z Berlína si odniesla Cenu Alfreda Bauera ako "film, ktorý otvára nové perspektívy v kinematografickom umení". Rozpráva príbeh starnúcej ženy, práve prepustenej z väzenia, ktorá túži po jedinom – pokoji a tichu. Nasťahuje sa do domu v kanadských lesoch, kam za ňou onedlho príde aj jej milenka. Spoločne trávia dni a život by mohol byť krásny, nebyť tieňov z minulosti. Denis Côté, dnes jeden z najvýznamnejších kanadských filmárov, vytvoril príťažlivú a napínavú koláž z excentrických postáv, bizarných režijných nápadov a tajomnej atmosféry.

Určite pozoruhodným objavom, najmä pre mladých divákov, bude snímka Budúcnosť/Il Futuro čílskej režisérky Alicie Scherson, ktorá zaujala divákov pri svetovej premiére na najznámejšom festivale nezávislých filmov v americkom Sundance. Zobrazuje zvláštny životný osud súrodencov, ktorí osamejú po smrti rodičov v rímskom rodinnom sídle. Pokúšajú sa vyrovnať so životom, ktorý je čoraz rozmazanejší ako v surreálnom sne. Tajomná história osirelých súrodencov je vyrozprávaná magicky realistickými, ale nevyjadrenými emóciami, rozorvaným soundtrackom, ale aj prefíkanou hrou svetiel a temna.
.

Art Film Fest uvedie v sekcii Okolo sveta aj argentínsku snímku Idem na ryby/Días de Pesca o bývalom alkoholikovi, ktorý sa rozhodne zmeniť svoj doterajší spôsob života. Ako súčasť terapie prijme návrh na rybolov a vydá sa do patagónskeho teritória na lov žralokov. Cesta za novým životom je však aj cestou do minulosti a hľadaním dcéry, ktorú roky nevidel. Film získal Cenu SIGNIS na známom festivale v San Sebastiane.

„Aj keď každý z filmov v sekcii je, samozrejme, iný, predsa len v nich možno v nich objaviť spoločnú líniu – snahu hrdinov vymaniť sa z daného stereotypu, nerezignovať a presadiť sa vlastnou silou a nezávislosťou, napriek rôznej kulminácii osobných či vonkajších konfliktov,“ uzavrel Nágel. ____________________________________________________________

Art Film Fest 2013 – 21. Medzinárodný filmový festival Trenčianske Teplice/Trenčín
Festival sa koná pod záštitou predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica.
Organizátori: ART FILM, n.o., FORZA, a.s.
Spoluorganizátori: Mesto Trenčianske Teplice, Mesto Trenčín, Kúpele Trenčianske Teplice
Festival finančne podporil: Audiovizuálny fond

Generálny reklamný partner: KOOPERATIVA poisťovňa, Vienna Insurance Group
Partner projektu: TIPOS
Hlavní reklamní partneri: Dr. Max, SYNOT TIP, TEMPEST, SLOVNAFT, AquaCity Poprad
Oficiálny prepravca: Hyundai
Logistický partner: DHL
Cinepass pre študentov len za 5 EUR prináša: Prvá stavebná sporiteľňa
Reklamní partneri: PPC Power, Slovak Telekom, AVI Studio, Barzzuz, cestovná kancelária Hydrotour
Oficiálni dodávatelia: značka Moët, ad one, euro Print Hall, Zlatý Bažant, Dendra
Hlavní mediálni partneri: Rozhlas a televízia Slovenska, Rádio FM, Pravda
Mediálni partneri: Film Europe Channel, Central Europe Television, Rádio Europa 2, zoznam.sk, rozhovory.sk, Eurotelevízia, Pardon, OK!, Kam do mesta, Slovak Lines, GONG SK, SITA tlačová agentúra, BigMedia, moviemania.sk,filmneweurope.com
Partneri: Európska komisia – zastúpenie na Slovensku, Slovenský filmový ústav,Slovenská agentúra pre cestovný ruch, Česká centrála cestovného ruchu, Character – Film Development Association, Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Talianske veľvyslanectvo v Bratislave, Veľvyslanectvo Španielskeho kráľovstva, Švédske veľvyslanectvo vo Viedni, Veľvyslanectvo Fínska v Bratislave,Veľvyslanectvo Islámskej republiky Afghanistan v Prahe, Považský cukor, Europe´s Finest