V sobotu začína Art Film Fest

Art Film Fest otvorí absolútne čerstvý film geniálneho režiséra Pedra Almodóvara Rozorvané objatia, ktorý mal premiéru na tohtoročnom festivale v Cannes, ktorý sa skončil len pred mesiacom. Je teda raritou, že po takomto krátkom čase sa do festivalového kina dostane snímka obrovského režisérskeho mena v hlavnej úlohe s oscarovou Penelope Cruz.

Návštevníci sa môžu tešiť na svetoznámu hviezdu strieborného plátna, britského herca Jeremyho Ironsa, ktorý si hneď v úvode festivalu, v sobotu 20. júna o 15. 30 h osobne preberie ocenenie Hercova misia a vlastnoručne pripevní mosadznú plaketu so svojim menom na Most slávy, ktorý sa tento rok presunul bližšie k ľuďom, do Kúpeľného parku.

Jeremy Irons osobne v trenčianskoteplickom kine Tatra Banka Cinema uvedie už hodinu po prevzatí ceny svoj slávny film Swannova láska z roku 1984, v ktorom si zahral po boku Ornelly Muti. V sobotu ešte festival uvedie Ironsov film Príliš dokonalá podoba, za ktorý získal ocenenie newyorskej filmovej kritiky pre najlepšieho herca. Zahral si dvojúlohu bratov dvojčiat, ktorí pracujú ako gynekológovia.

Hneď prvý deň festival premietne výnimočný americký dokument Moc bezmocných>, ku ktorej nahovoril komentár práve Irons. Na Art Film Feste sa zúčastní a osobne uvedie dokument jeho režisér Cory Taylor.

Ocenenie Hercova Misia dostane na Art Film Feste aj český herec Jaromír Hanzlík. Na Moste slávy vystúpi v piatok 26. 6. o 16 h. Po prevzatí ocenenia osobne uvedie film Kočár do Vídně z roku 1966, v ktorom si zahral postavu zúfalého nacistického vojačika.

Ocenenie Zlatá kamera si preberie ikona talianskeho filmu, režisér Ettore Scola a prvá dáma českého filmu Věra Chytilová.

Tohtoročný Art Film Fest ponúkne dve súťažné sekcie. Medzinárodnú súťaž hraných filmov bude hodnotiť päťčlenná medzinárodná porota. Účasť v nej potvrdili maďarská herečka a režisérka Eniko Eszenyi, nemecký kurátor, dramaturg a riaditeľ filmového festivalu Heiko Fischer, americký kritik a publicista Jay Weissberg, český herec a režisér Jan Kačer a slovenská herečka, speváčka a cestovateľka Dorota Nvotová. Víťaz získa cenu Modrý anjel a 15-tisíc euro.

Súťaž krátkych filmov bude posudzovať trojčlenná porota v zložení:>poľská historička a teoretička filmu Jadwiga Glowa, rumunský scenárista a režisér Adrian Sitaru a slovenská animátorka, režisérka a producentka>

Okrem súťažných sekcií ponúkne Art Film Fest aj sekcie informatívne.

Slovenská sezóna ponúkne výber aktuálnych domácich snímok a aj premiéry. Diváci sa dočkajú napríklad dlhoočakávaného filmu režiséra Ivana Vojnára s pôvodným názvom Kvety sakury, ktorý sa do kín dostane ako Ženy môjho muža. Festival uvedie napríklad aj Pokoj v duši, Tango s komármi, Ako sa varia dejiny, Nebo, peklo, zem či Nedodržaný sľub.

Sekcia Americké tanečné filmy 80. rokov obsahuje snímky, ktoré sa už viac ako 20 rokov pripomínajú niekoľkým generáciám nezabudnuteľnými tanečnými číslami či hudobnými hitmi. Diváci sa môžu tešiť aj na Fame režiséra Alana Parkera alebo All That Jazz režiséra Boba Fosseho. Každý tanečný film návštevníkom osobne uvedie známy slovenský tanečník a choreograf Ján Ďurovčík.

Prezident festivalu Milan Lasica vybral svoje obľúbené komédie do sekcie To najlepšie z komédie, do festivalových kín osobne uvedie napríklad Krásky noci s legendárnou Ginou Lolobrigidou.

Sekcia Okolo sveta obsahuje skutočné bonbóniky svetovej kinematografie. Potvrdený je aj víťaz posledného festivalu v Benátkach a na Oscara nominovaný Wrestler režiséra Darrena Aronofského, s ktorým sa na herecký piedestál navrátil Mickey Rourke. Dočkáme sa aj filmových portrétov Georgea Busha, Che Guevarru aj Mikea Tysona.

Sekcia>zas prinesie na Art Film najnovšie spracovanie legendy o čachtickej panej Alžbete Bathory. Snímku Grófka nakrútila a>spodobnila známa francúzska herečka a režisérka Julie Delpy. Film mal svetovú premiéru na nedávnom prestížnom festivale v Berlíne.

Kultové filmy ponúkne snímky, ktoré tvorili históriu filmu. Láska a anarchia zase mapuje najsúčasnejšie trendy nezávislého európskeho, amerického aj ázijského filmu. Nočná prehliadka prináša opäť výber šokujúcich a unikátnych filmových diel.

Okrem filmov budú môcť návštevníci zadarmo navštíviť aj dva veľké koncerty pod holým nebom. V nedeľu 21. júna, privíta Trenčín na námestí pozoruhodnú kapelu od našich západných susedov, Bratov Ebenovcov, ktorých lídrom je známy moderátor a herec Marek Eben. Druhý veľký koncert Art Film Festu sa uskutoční v stredu, 24. júna, a fanúšikovia sa môžu tešiť na populárnu českú skupinu Kryštof na čele s charizmatickým Richardom Krajčom

Návštevníci Art Film Festu si budú môcť koncerty v Trenčianskych Tepliciach vychutnávať vo festivalovej kaviarni v Kúpeľnej dvorane každý deň. Hudobná séria „Každý večer naživo uvádza Oskar Rózsa“ odštartuje v sobotu 20. júna a zaspieva bývalý frontman kultovej kapely Le Payaco Tomáš Sloboda s formáciou Sounds Like This. Koncerty do konca festivalu odohrajú postupne džezová skupina Oskar Rózsa Quartet, vokálna kapela Fragile, osem spevákov bez hudobných nástrojov, ktorí predstavia známe svetové popové aj džezové hity, Radek Pastrňák a Pakostra Blues, formácia špičkových ostravských bluesových muzikantov, slovenská folkrocková speváčka Soňa Horňáková so skupinou a známy spevák Marcel Palonder so svojim novým projektom Tango Ultimo.

Festivalové projekcie sa tento rok uskutočnia v šiestich premietacích priestoroch: Trenčín – Kultúrne a metodické centrum Ozbrojených síl Slovenskej republiky ODA, ArtKino Metro, Cinemax a Bažant kinematograf pod holým nebom na Štúrovom námestí. Trenčianske Teplice – kino Prameň a kinostan Tatra banka Cinema v Kúpeľnom parku.