Legendárne stretnutie po rokoch. Aj taký bol 19. ročník…
Svěrák, Labuda a Bán. Táto trojica sa na 19. ročníku Art Film Festu stretla po dlhom čase od nakrútenia legendárneho filmu Vesničko má středisková. Bolo to milé a veľmi veselé stretnutie. Bán a Svěrák si okrem toho na AFF prevzali cenu Hercova misia. Tú okrem nich získala aj slovenská herečka Zuzana Kronerová. Zlatú kameru si odniesli svetoznámi Jean-Claude Carrièr, Emir Kusturica a kostýmový výtvarník Milan Čorba.
Copyright Art Film Fest, autori fotografií: Radovan Stoklasa, Matej Kukučka, Ctibor Bachratý.
Modrý anjel za najlepší film
Stíchnuté duše (Ovsianki), r. Alexej Fedorčenko
Modrý anjel za najlepšiu réžiu
Jan Komas, Miestnosť samovrahov (Sala samobójcow)
Modrý anjel za najlepší ženský herecký výkon
Judit Bárdos, Dom
Modrý anjel za najlepší mužský herecký výkon
Miroslav Krobot, Dom
Zvláštne uznanie
Michael, r. Markus Schleinzer
Zvláštne uznanie
Zimné prázdniny (Han Jia), r. Li Hongqi
Film Europe Award
Dom, Zuzana Liová
Modrý anjel za najlepší krátky film
Tussilago, r. Jonas Odell
Ocenenie Hercova misia za mimoriadny prínos hereckému umeniu
János Bán
Zdeněk Svěrák
Zuzana Kronerová
Ocenenie Zlatá kamera za výrazný prínos do oblasti kinematografie
režisér Emir Kusturica
scenárista Jean-Claude Carrière
kostýmový výtvarník Milan Čorba
Najlepší film
Hlavnú cenu Art Film Festu, Modrého anjela za najlepší film získal ruský film Stíchnuté duše (Ovsianki) režiséra Alexeja Fedorčenka. Medzinárodná porota na čele s Jurajom Jakubiskom zvolila snímku za víťaznú pre jej „jedinečnú poetickú víziu a silné režisérske rozhodnutia“.
Film zobrazuje poslednú rozlúčku so zosnulou manželkou tak, ako ju údajne praktizuje menšinová komunita Merjanov v stredozápadnej oblasti Ruska. Film už získal Cenu FIPRESCI v Benátkach, ako aj cenu za najlepšiu réžiu a scenár na festivale v Mar del Plata.
Najlepšia réžia
Modrý anjel za najlepšiu réžiu putuje poľskému film Miestnosť samovrahov (Sala samobójcow) režiséra Jana Komasu. „Bojovný film naplnený osamotenosťou mladej generácie stratenej v modernej technológii v spoločnosti, ktorá sa vyrovnáva s problémami postkomunistickej éry,“ zhodnotila film päťčlenná medzinárodná porota.
Snímka hovorí príbeh chlapca, ktorý má veľa priateľov, najkrajšiu frajerku, bohatých rodičov. Lenže jeden moment v živote zmení všetko. A chlapec sa začne izolovať. Čas trávi už len za počítačom vo virtuálnom svete. Nadviaže kontakt s dievčinou, ktorá ho uvedie do „miestnosti samovrahov“ – miesta, odkiaľ niet úniku.
Najlepšie herecké výkony
Modrých anjelov za najlepšie herecké výkony získal česko-slovenský film slovenskej režisérky Zuzany Liovej Dom. Bol vôbec prvým slovenským celovečerným otváracím i súťažným filmom v histórii Art Film Festu.
Modrého anjela za najlepší ženský herecký výkon získala slovenská herečka z filmu Dom, Judit Bárdos „za prirodzený a vierohodný výkon, ktorý je ťažiskom filmu a získava si naše srdcia“.
Modrého anjela za najlepší mužský herecký výkon si prebral český herec z filmu Dom, Miroslav Krobot. Porota ho ocenila za „jemný, zdržanlivý výkon, ktorý sa divákovi prihovára minimom slov“.
Zvláštne ocenenie
Snímka Dom získala aj cenu Film Europe „za mimoriadny tvorivý čin mladého slovenského filmového tvorcu, ktorý získal uznanie aj v zahraničí“. Nové ocenenie je spoločnou aktivitou Art Film Festu, mediálnej spoločnosti Film Europe a národného filmového televízneho kanálu Kino CS.
Špeciálne uznanie získal na Art Film Feste rakúsky film Michael, ktorý v Trenčianskych Tepliciach uvádzal osobne jeho režisér Markus Schleinzer. Snímka, ktorú vybrali aj do hlavnej súťaže v Cannes, hovorí o posledných mesiacoch spolužitia pedofila s jeho zajatcom, malých chlapcom. „Odvážny film, ktorý predstavuje silný režisérsky debut,“ zdôvodnila porota. Šokujúci film získal aj Cenu primátora mesta Trenčianske Teplice. „Za odvahu a osobnostný postoj rozprávať o zložitej téme vizuálne striedmymi, a predsa filmársky výraznými prostriedkami, ktoré nútia diváka hľadať vlastný názor,“ znelo odôvodnenie.
Ďalšie špeciálne uznanie získal na Art Film Feste čínsky film Zimné prázdniny (Han Jia) režiséra Li Hongqia „za vizuálnu precíznosť, umeleckú štylizáciu, minimalizáciu a čierny humor.“ Snímka o „nude v Číne“, ktorá je paródiou na typické ázijské meditatívne festivalové snímky, už má na konte Zlatého leoparda a Cenu FIPRESCI z festivalu v Locarne.
V Medzinárodnej súťaži hraných filmov sa o ceny Art Film Festu „popasovalo“ 15 filmov, z ktorých viaceré už získali ocenenia na známych festivaloch. O víťazoch rozhodovala porota pod vedením legendy slovenského filmu Juraja Jakubiska, jej členmi boli aj víťaz Modrého anjela za najlepšiu réžiu z minulého roka, izraelský režisér Samuel Maoz, mexický oscarový filmár Eugenio Caballero, americká filmová kurátorka Alissa Simon z festivalu v Palm Springs a chorvátsky kameraman Živko Zalar.
Krátke filmy
Modrého anjela za najlepší krátky film si z Art Film Festu odniesla 14-minútová švédska snímka Tussilago režiséra Jonasa Odella. Porota film ocenila „za osviežujúci prístup k filmovej práci, ktorou prehodnocuje žánrové konvencie a výrazne pretvára hranice medzi animovaným, dokumentárnym a hraným filmom“. Snímka zobrazuje príbeh dievčaťa, ktoré sa „namočilo“ do teroristickej akcie v 70. rokoch.
V Medzinárodnej súťaži krátkych filmov sa nachádzalo 44 snímok z celého sveta. O víťazovi rozhodla trojčlenná porota, v ktorej rozhodovala pedagogička Mária Ferenčuhová, prezident fínskeho Filmového festivalu v Tampere Jukka-Pekka a talianska filmárka Gaia Meucci.
Hercova misia
János Bán
Do myslí slovenských i českých divákov sa nezabudnuteľne vryl ako Otík z kultového filmu Vesničko má středisková režiséra Jiřího Menzla. A na konte má vyše 50 filmov. Na Art Film Feste prevzal ocenenie Hercova misia za mimoriadny prínos do hereckého umenia. Vo Festivalovom parku vlastnoručne pripevnil mosadznú tabuľku so svojim menom.
„Ďakujem za vašu priazeň a lásku, ktorá ku mne prúdi,“ povedal na odovzdávaní ocenenia. Po tom, ako vlastnoručne pripevnil mosadznú tabuľku so svojim menom vo Festivalovom parku si zavtipkoval, že to bolo ťažšie ako samotné natáčanie.
Na Art Film Feste sa srdečne zvítal so svojim hereckým kolegom z Vesničky Mariánom Labudom a s radosťou si zaspomínali na spoločné chvíle pri nakrúcaní. A kým János Bán venoval zopár slov Mariánovi Labudovi v češtine, Marián Labuda zase Jánosovi Bánovi v maďarčine.
János Bán počas tlačovej konferencie povedal, že postava Otíka patrí medzi jedny z najcennejších v jeho úspešnej filmovej i divadelnej kariére. Zdôraznil, že stále platí jeho starý výrok, že ak by si už v žiadnom inom filme ako vesnička nezahral, azda by to ani neľutoval.
Vyjadril úctu aj hercovi Jozefovi Kronerovi, s ktorým si zahral vo filme Albert, Albert slovenského režiséra Jara Riháka v roku 1995. „Bol som užasnutý hereckým umením pána Kronera. Bola to veľká osobnosť,“ povedal János Bán. V tento deň osobne uviedol túto snímku v Trenčianskych Tepliciach. Rozpráva o živote lekára Alberta Škarvana, ktorý bol priateľom veľkého ruského spisovateľa Leva Nikolajeviča Tolstoja.
János Bán v Maďarsku patrí medzi jedného z najuznávanejších filmových i divadelných hercov. Hrá v klasických dielach, komédiách i drámach. A najnovšie je aj pedagógom a mladých hercov učí pantomíme i komédii. „Vždy som túžil odovzdávať to, čo som sa naučil ďalšej generácii hercov,“ vysvetlil János Bán, ktorý bol na Art Film Feste od piatka. Organizátorom Art Film Festu venoval hneď po príchode milý darček – plný kôš čerstvo pozbieraných čerešní zo svojej záhradky.
Zdeněk Svěrák
Hercom sa nikdy stať nechcel a s kamerou sa sprvu nepriatelil. Ale napokon sa stal jedným z najpopulárnejších českých hercov. Zdeněk Svěrák si dnes na Art Film Feste prevzal ocenenie Hercova misia za mimoriadny prínos do hereckého umenia. Mosadznú tabuľku so svojím menom vlastnoručne pripevnil vo Festivalovom parku v Trenčianskych Tepliciach. Jeho vystúpenie sprevádzal nadšený potlesk festivalových návštevníkov a fanúšikov.
,,Na začiatku sme ja a kamera boli nepriatelia. Bál som sa jej. Ale potom prišlo iné obdobie. Uvedomil som si, že kamera je ako žena, nemôžete jej klamať, hneď vás prekukne, spozná falošnosť. A tak som sa pred kamerou správal úprimne, civilne. Prestal som sa jej báť a prijala ma medzi svojich blízkych,” opísal začiatky svojej filmovej kariéry čerstvý držiteľ Hercovej misie Zdeněk Svěrák. Od roku 1969, keď s filmom začínal, nakrútil 70 celovečerných a 10 dokumentárnych snímok.
Mnohé filmy, v ktorých hrá, aj tie, ktoré ako scenárista napísal, sa stali kultovými. Vytvoril legendárneho českého „hrdinu“ Járu Cimrmana. A pre Česko po desaťročiach priniesol z Hollywoodu Oscara.
Zuzana Kronerová
Pred 15 rokmi stála pri svojom otcovi Jozefovi Kronerovi, keď si prebreral na Art Film Feste Hercovu misiu. Dnes popoludní slovenská herecká diva Zuzana Kronerová pripevnila mosadznú tabuľku so svojim menom vo Festivalovom parku v Trenčianskych Tepliciach. A stala sa tak dvadsiatou ženskou laureátkou ocenenia Hercova misia.
Zuzana Kronerová sa narodila v Martine a pochádza zo slávneho hereckého rodu. Mama, otec i strýkovia a teta boli hercami.
„Bolo krásne vyrastať v tejto rodine. Všetci Kronerovci radi spievali, tancovali, boli to geniálni herci. Som na moju veľkú rodinu pyšná,“ povedala Zuzana Kronerová pri preberaní ocenenia. „Veľmi si vážim túto cenu. Som dojatá, nadšená,“ dodala.
„Aj keď som sa herectvu zubami nechtami bránila, je pravdou, že otec mi bol vzorom. Keď som ho videla ešte o piatej ráno sedieť v kuchyni a učiť sa texty, stal sa mi aj vzorom pracovitosti. V tej istej kuchyni sme potom sedávali a viedli rozhovory o živote aj umení,“ povedala Zuzana Kronerová na dnešnej tlačovej konferencii.
Zlatá kamera
Emir Kusturica
Filmový maratón a devätnásty ročník Art Film Festu v Trenčianskych Tepliciach a v Trenčíne odštartoval piatkovým slávnostným ceremoniálom, na ktorom zažiarili vtipkujúci maďarský herec János Bán, predstaviteľ povestného Otíka z kultového filmu Vesničko má středisková, a svetoznámy režisér Emir Kusturica, ktorý si prevzal cenu Zlatá kamera
,,Když vidím, jak dlouho žije pan Otakar Vávra, tak musím doufat, že je to cena za první polovinu života,” povedal na galavečere po česky Kusturica, ktorý študoval na pražskej FAMU práve u profesora Vávru.
Jean-Claude Carrière
Za vyše 50. rokov kariéry si na svoje konto pripísal najprestížnejšie filmové ceny – Oscara, francúzske ocenenie Cézar, britskú BAFTU či Veľkú cenu poroty z Cannes. Na Art Film Feste si svetoznámy scenárista Jean-Claude Carrière počas záverečného ceremoniálu preberal ocenenie Zlatá kamera za výrazný prínos do oblasti kinematografie.
Legendárny filmový umelec, herec, režisér, producent, ale predovšetkým scenárista Jean-Claude Carrière pricestoval do centra filmového festivalu Art Film Fest – do Trenčianskych Teplíc už vo štvrtok.
Spolupracovník režisérov svetových mien – Buñuela, Formana, Wajdu, Schlöndorffa, Malleho či Godarda vo štvrtok ponúkol prednášku na Master Class, a na tlačovej konferenci si zaspomínal na svoje začiatky – ako trikrát do týždňa chodieval do parížskych kín, ako ho kinematografia fascinovala a ako sa k nej vlastne náhodou dostal. A po celý život jej zostal verný.
Milan Čorba
Výtvarník Milan Čorba si prebral Art Film Feste ocenenie Zlatá kamera. ,,Na druhý deň po ocenení musí človek znova pracovať, aby ho ocenili znova. Ocenenia si všímajú najmä tí, ktorí sú čakatelia,“ povedal kostýmový výtvarník.
Ako by ste pre film obliekli výtvarníka, ktorý práve získal ocenenie Zlatá kamera?
Záleží na postave a charaktere výtvarníka vo filme. Vzhľadom na prostredie Kúpeľnej dvorany môže prísť mierne nepatrične v smokingu, alebo v spoločenskom obleku, neformálne, dokonca v tričku. Výročné filmové príležitosti ponúkajú veľkú pestrosť u všetkých profesií.
Možno teda kostýmom vyjadriť aj aktuálnu emóciu?
Aj charakter, aj emóciu. V prvom rade ide o to, aby si divák povedal, že kostýmy boli naozaj dobré.