Ak mu zapnete mikrofón a položíte otázku, dozvíete sa informácie a súvislosti, o ktorých ste ani len netušili. Rád sa prirovnáva k ikonickému filmovému robotovi Číslo 5, pretože má neustále potrebu nasávať nové informácie. Hoci je fanúšikom dobrého filmu a v jeho zbierke nosičov sú už doslova tisícky kusov, medzi jeho „guilty pleasure“ patrí aj sledovanie filmov s najhorším hodnotením od recenzentov aj divákov. „Podobne ako v iných oblastiach je to jeden zo zázrakov môjho života,“ hovorí o IFF Art Film jeho hovorca Juraj Čurný.
Juraj o Jurajovi
„Pôvodne som študoval zahraničný obchod a popri tom trochu aj žurnalistiku aby som nakoniec celoživotne pendloval medzi médiámi, hudobnými vydavateľstvami a neskôr aj v SOZA, Slovenskom futbalovom zväze a Art Filme. Všade som sa dostal k zaujímavej práci, ktorá je súčasne aj mojím koničkov. Obvykle pôsobím na viacerých „frontoch“ súčasne a je to o to zaujímavejšie.“
Čo pre Vás znamená MFF Art Film?
„Podobne ako v iných oblastiach je to jeden zo zázrakov môjho života. Je to podujatie, kde okrem skvelých filmov a iného programu sa môžete stretnúť a rozprávať s ľuďmi, ktorí tvorili a tvoria dejiny slovenského, československého ale aj svetového filmu. Vôbec po prvýkrát som sa osobne festivalu zúčastnil v roku 2009, kedy ho navštívil Jan Harlan, dlhoročný spolupracovník geniálneho Stanelyho Kubricka, ktorý ešte na klasických filmových kotúčoch priniesol dovtedy na slovenskú neuvedenú „extended“ verziu legendárneho horroru The Shining s Jackom Nicholsonom. Súčasťou zážitku bol aj jeho podpis do päťkilovej knihy o filmoch Stanelyho Kubricka z renomovaného knižného vydavateľstva Taschen.“
Aká je Vaša úloha na festivale a môžu Vás návštevníci niekde stretnúť?
„Oficiálne som hovorcom festivalu, takže všade tam, kde je potrebný môj (moderátorský) hlas – či už na tlačových konferenciách, master classoch alebo aj uvedeniach filmov. V období príprav sa ho snažím čo najaktívnejšie propagovať v médiách a sem tam prispejem svojím návrhom aj do programu – napríklad v roku 2018 na legendárnu kreslenú beatlesovku Yellow Submarine, ktorú prišiel osobne uviesť Meky Žbirka. Alebo vlani keď som mal prednášku o význame „hmotných“ filmových nosičov aj v dnešnej online dobe.“
Ktoré sú Vaše obľúbené filmy a prečo?
„V mojej zbierke je viac ako 4000 filmových nosičov, takže „poctivá“ odpoveď presahuje možnosti tohto dotazníka – ale pokúsim sa:
zahraničné:
AMADEUS (Miloš Forman)
MOULIN ROUGE (Baz Luhrman)
INDIANA JONES AND LAST CRUSADE (Steven Spielberg)
A CLOCKWORK ORANGE (Stanley Kubrick)
BLADE RUNNER (Ridley Scott)
HODINY (Stephen Daldry)
VERTIGO (Alfred Hitchcock)
12 ANGRY MEN (Sidney Lumet)
DIE BLECHTROMMEL (Volker Schlöndorff)
INTERSTELLAR (Christopher Nolan)
slovenské:
PRÍPAD BARNABÁŠ KOS (Peter Solan)
OBCHOD NA KORZE (Ján Kadár, Elmar Klos)
MEDENÁ VEŽA (Martin Hollý)
OBRAZY STARÉHO SVETA (Dušan Hanák)
PACHO, HYBSKÝ ZBOJNÍK (Martin Ťapák)
české:
SPALOVAČ MRTVOL (Juraj Herz)
PANE, VY JSTE VDOVA! (Václav Vorlíček)
LIMONÁDOVÝ JOE (Oldřich Lipský)
BARON PRÁŠIL (Karel Zeman)
MARKÉTA LAZAROVÁ (František Vláčil)
Jednoduchá odpoveď prečo neexistuje – niečo ma musí „pribiť“ k filmovému alebo televíznemu kreslu – obvykle, keďže film je (primárne) vizuálne umenie tak obraz, ale ak sa k nemu pridajú aj ostatné zložky filmového diela – scenár, herci, strih a veľmi významne aj hudba tak vtedy zažívam tie okamihy takmer absolútneho očarenia – čo sa mi pri týchto filmoch (a aj mnohých ďalších) stáve kedykoľvek si ich pozriem. A je úplne jedno o aký filmový žáner ide.“
Čo by mal podľa Vás návštevník na festivale vidieť / zažiť na festivale?
„Výhodou Art Filmu a jeho programu je skutočnosť, že tam si to svoje vie nájsť filmový fanúšik akéhokoľvek druhu – od cinefilov pátrajúcich po najnovších trendoch nezávislej kinematografie, cez filmovú klasiku až po detského diváka. Plus k tomu úžasná ponuka sprievodného programu opäť v neuveriteľnej šírke. Od toho super odborného až po divácky mainstreamový.“
Čo si beriete vždy so sebou na festival? (povinná výbava 😊)
„Dobré sandále. Neuveriteľnou výhodou festivalu je, že sa komplet (teda všetky jeho priestory) dá obsiahnuť v rámci pešej chôdze v širšom okolí nádherného centra Košíc, čo mu ešte viac pridáva na jeho skvelej atmosfére. Antónia Lišková, ktorá sa vlani preberala Hercovu misiu, sa priznala, že v Košiciach bola po prvý raz – a aj toto ju neuveriteľne očarilo.“
Ako by ste pozvali diváka na festival?
„Príďte a neoľutujete. A budete chcieť poradiť, som Vám plne kedykoľvek k dispozícii.“