27. ročník inšpiroval filmami, prednáškami, ale aj diskusiami s mladými tvorcami.
Mesto Košice / 14. – 22. jún 2019 / 9. dní / 17 sekcií / 55 krajín / 164 filmov / 222 projekcií
Súčasťou programu 27.ročníka Art Film Festu boli po prvýkrát tzv. Inspirational Days. Trojica mladých európskych tvorcov počas nich diskutovala o svojich celovečerných filmových debutoch a v spoločnej diskusii porovnali prístupy a možnosti nakrúcania v jednotlivých krajinách. Špeciálny bol aj program VFX Day, v rámci ktorého predstavilo svoju tvorbu viacero domácich tvorcov špeciálnych efektov.
Záverečná tlačová správa
27.ročník Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest premietol počas 9 dní viac ako 150 filmov, medzi nimi množstvo premiér domácich snímok a svetových diel, ktoré zarezonovali na najprestížnejších festivaloch. Priniesol však aj viacero sprievodných podujatí pre filmových fanúšikov i profesionálov, vrátane niekoľkých noviniek.
Festival vyvrcholil v Košiciach v sobotu 22. júna 2019 záverečným ceremoniálom, ktorého súčasťou sa stalo odovzdávanie cien Modrý anjel. Ocenenia putovali do Kolumbie, Spojených štátov amerických, Rakúska, Ruska, Francúzska či Rumunska, no naprázdno neobišli ani slovenskí tvorcovia.
O víťazoch v Medzinárodnej súťaži hraných filmov rozhodovala päťčlenná porota, ktorú tvorila slovenská herečka Éva Bandor, český filmový režisér, scenárista a spisovateľ Ivan Fíla, grécky novinár a filmový kritik Panagiotis Kotzathanasis, chorvátska filmová kritička a festivalová dramaturgička Dina Pokrajac a iránsky filmový režisér, scenárista a producent Mohammad-Ali Talebi.
Modrého anjela za najlepší celovečerný film získala snímka Monos (réžia: Alejandro Landes, 2019). Najlepším režisérom sa stal známy americký herec Jonah Hill, ktorý si porotu získal režisérskym debutom s názvom Deväťdesiate (Mid90s, 2018).
Modrého anjela za najlepší ženský herecký výkon si na svoje konto pripísala rakúska herečka Patrycja Planik. Cenu za Najlepší mužský herecký výkon si na pódiu košickej Kunsthalle osobne prevzal ruský herec Alexey Agronovich, predstaviteľ hlavnej úlohy vo filme Humorista (Yumorist, réžia: Michael Idov, 2019).
V trojčlennej porote Medzinárodnej súťaže krátkych filmov sa stretli festivalový koordinátor a dramaturg Jose Cabrera Betancort z Tenerife, švédsky režisér a scenárista Jerry Carlsson, a nórska režisérka Gunhild Enger. Držiteľom ceny Modrý anjel za najlepší krátky film sa vďaka ich rozhodnutiu stala francúzska animovaná snímka Skočím si po cigarety (Je sors acheter des cigarettes, réžia: Osman Cefron, 2019). Porota sa rozhodla udeliť aj Zvláštne uznanie. Rumunská snímka Vianočný darček (Cadoul de craciun, réžia: Bogdan Muresanu, 2019) si ju získala tým, ako na ploche krátkej metráže pracovala s tradičnými elementmi rumunskej Novej Vlny.
Okrem dvojice medzinárodných porôt vybralo dva ocenené filmy aj publikum Art Film Festu. Televízia JOJ vyhlásila divácku súťaž o najlepší dlhometrážny film, ktorý návštevníci vybrali prostredníctvom internetového hlasovania. Sympatie festivalového obecenstva si získala slovenská novinka, komédia Loli paradička (2019) režiséra Richarda Staviarskeho.
Divácky najobľúbenejším krátkometrážnym dielom sa stal ruský film Kolotoč (Lalay-Balay, réžia: Ruslan Bratov, 2017), sledujúci osud opitej trojice, ktorá v snahe utiecť banditom uviazne na atrakcii zábavného parku.
Okrem ocenení Modrý anjel a dvojice diváckych cien bola odovzdaná aj cena Zlatá kamera, ktorú Art Film Fest udeľuje tvorcom a tvorkyniam za ich výrazný prínos v oblasti kinematografie. Jej tohtoročným laureátom sa stal maďarský režisér Kornél Mundruczó, viackrát ocenený na Festivale v Cannes, s množstvom celosvetovo úspešných filmov na svojom konte. Milan Lasica udelil na záverečnom ceremoniáli Cenu prezidenta festivalu za rozvoj filmového umenia v domácom i zahraničnom kontexte. Získal ju slovenský herec Štefan Kvietik, ktorý ju prevzal z rúk svojej dlhoročnej hereckej kolegyne Emílie Vášáryovej.
Počas 27.ročníka boli udelené aj dve ceny Hercova misia. V roku 2019 si ich z Košíc odniesli Roman Luknár a Jiří Lábus.
Katalóg, Program, Novinky
Festivalové denníky
Festivalová televízia
Master – Medzinárodná súťaž hraných filmov – AFF 2019
ART FILM FEST 2019 – oficiálny TV spot
ART FILM FEST 2019 – animácia nového loga
ART FILM FEST 2019 – Deň 1
ART FILM FEST 2019 – Deň 2
ART FILM FEST 2019 – Deň 3
ART FILM FEST 2019 – Deň 4
ART FILM FEST 2019 – Deň 5
ART FILM FEST 2019 – Deň 6
ART FILM FEST 2019 – Deň 7
ART FILM FEST 2019 – Deň 8
ART FILM FEST 2019 – Záverečný zostrih
ART FILM FEST Košice 2018
Prekvapenie pre Ivanu Chýlkovú
ART FILM FEST Košice 2018
Záverečné zdravice
ART FILM FEST Košice 2018
Oficiálne záverečné video
Festivalové minúty
Festivalové minúty – epizóda 1
Festivalové minúty – epizóda 2
Festivalové minúty – epizóda 3
Festivalové minúty – epizóda 4
Festivalové minúty – epizóda 5
Festivalové minúty – epizóda 6
Festivalové minúty – epizóda 7
Festivalové minúty – epizóda 8
Festivalové minúty – epizóda 9
Rozhovory a reportáže
Režisér Ján Sabol
o filme Casino.$k
Richard Staviarsky a Víťo Staviarsky
o filme Loli Paradička
Režisér Erik Praus
o novom slovenskom filme Volanie
Scénarista Pavel Hajný
o filme BATAstories
Režisér Nimrod Eldar o svojom filme
Keď som zomrela – Hayom Sheachrey Lechti
Režisér Michał Bielawski
o filme VIETOR – Wiatr
Režisér Armand Rovira o filme
Listy pre Paula Morrisseyho
ART FILM FEST 2019 uvádza
režisér Evgeniy Bushmakin
ART FILM FEST 2019 uvádza
režisér Emmanuel Hamon
Michael Kaboš a Noro Držiak
o filme Štefánikova cesta do nemožna
ART FILM FEST 2019 uvádza
Valentin Novopolskiy
ART FILM FEST 2019 uvádza
Zorica Nusheva (herečka)
ART FILM FEST 2019 uvádza
režisér Mikhail Idov
Porota
Porota krátkych filmov:
- Anne Gaschütz – Narodila sa v roku 1983 v Drážďanoch. Ihneď po škole sa presťahovala do Anglicka a neskôr študovala film na waleskej Univerzite v Newporte. Po niekoľkých rokoch sa vrátila do Drážďan, kde sa v miestnej produkčnej spoločnosti Filoufilm venovala všetkým fázam filmovej produkcie. Odvtedy pracovala ako asistentka produkcie a produkčná na množstve krátkych filmov a v súčasnosti produkuje nové filmové dobrodružstvo miestnych hrdinov Günthera & Hindricha, ktoré už v minulosti získalo cenu divákov na festivale Filmfest Dresden. Od roku 2013 je členkou výberovej komisie medzinárodnej súťaže festivalu Filmfest Dresden a zodpovedá aj za koordináciu festivalu a platformu Visegrád in Short(s).
- Marika Kupková – Česká filmová historička a kurátorka. V oblasti filmovej histórie sa zameriava na inštitucionálnu históriu a vývoj kultúrnej politiky v českej kinematografii 40. a 50. rokov, ale aj na „situáciu“ pohyblivého obrazu v rozmanitých režimoch uvádzania a diváckej percepcie. Pôsobí ako umelecká riaditeľka medzinárodného festivalu krátkeho filmu Brno 16, ktorý je orientovaný na experimentálny film a alternatívnu filmovú produkciu. Pracuje ako kurátorka v brnenskej Galérii TIC zameranej na súčasné výtvarné umenie; prednáša v odbore teórie interaktívnych médií na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne.
- Szymon Stemplewski – Tvorca množstva kultúrnych a umeleckých projektov, špecializujúci sa na propagáciu a uvádzanie krátkych filmov. Zakladateľ a riaditeľ festivalu Short Waves Festival, medzinárodného filmového festivalu krátkych filmov organizovaného v Poznani od roku 2009. Dramaturg, člen poroty filmových festivalov v Poľsku aj v zahraničí.
Porota hraných filmov:
- Lívia Filusová – Slovenská producentka. V rokoch 1983 – 1989 pracovala ako asistentka produkcie v Slovenskej filmovej tvorbe. V roku 1991 absolvovala štúdium na VŠMU v Bratislave v odbore filmovej a televíznej produkcie. V rokoch 1993 – 1995 bola manažérkou MFF Forum Bratislava a v rokoch 1994 – 2006 MFF Art Film Trenčianske Teplice. V roku 2006 založila produkčnú spoločnosť FURIA FILM, v ktorej sa venuje filmovej a televíznej produkcii. Na svojom konte má už vyše tridsať filmov. Dokument Mesto lietajúcich slov (2006, r. Tina Diosi) a hraný film V tichu (2014, r. Zdeněk Jiráský) boli uvedené na MFF Karlove Vary. Nedávno dokončila drámu Pivnica (r. Igor Vološin) so Jeanom-Marcom Barrom v hlavnej úlohe.
- Marianna Kavka – Herečka, režisérka, novinárka a učiteľka. Vyštudovala herectvo na Hudobnej akadémii v Ľvove, nemeckú filológiu na Fakulte cudzích jazykov Štátnej univerzity Ivana Franka v Ľvove a réžiu na Divadelnej, filmovej a televíznej univerzite Karpenko-Karya v Kyjeve. Hrala vo filmoch Wima Wendersa, Jerzyjho Wójcika a ďalších a režírovala divadelné predstavenia štátnej ukrajinskej televíznej spoločnosti. Od roku 2004 je redaktorkou a moderátorkou spoločenskopolitického programu Dialóg, ktorý sa vysiela v nemeckom jazyku v medzinárodnej rozhlasovej stanici Rádio Ukrajina (NSTU). Na Univerzite Karpenko-Karya učí dejiny vizuálnych umení. Je členkou poroty FIPRESCI a ako filmová kritička robí reportáže pre ukrajinský rozhlas a televíziu z filmových festivalov v Berlíne, Cannes, Mníchove a Karlových Varoch.
- Joanna Kos-Krauze – Jedna z najvýznamnejších režisérok súčasnej poľskej kinematografie. Za filmy, na ktorých sa režisérsky podieľala, získala viac než dvesto medzinárodných aj poľských cien. K prelomovým okamihom jej tvorivého života patrí stretnutie s Krzysztofom Krauzem (1953 – 2014), jedným z najvýznamnejších poľských filmárov. Je autorkou námetu na film Môj Nikifor, príbeh naivistického maliara z Krynice spred pol storočia, ktorý sa stal najväčším poľským festivalovým hitom od začiatku 90. rokov. V Karlových Varoch získal 6 cien – okrem iného za najlepší film a najlepšiu réžiu. V autorskom a režisérskom tandeme nakrútili filmy Námestie Spasiteľa, Papusza a Vtáci spievajú v Kigali, ktoré sa tešili vrelému prijatiu kritiky, divákov aj filmových festivalov. Je predsedníčkou Zväzu poľských filmových režisérov.
- Ivan Švedov/Ivan Shvedoff – Herec, učiteľ a filmár. Narodil sa v roku 1969 v Petrohrade, kde v roku 1991 absolvoval Štátnu divadelnú akadémiu. Ešte v tom istom roku získal prvú hlavnú úlohu vo filme. Hral vo viac než 80 filmoch a televíznych produkciách na celom svete vrátane medzinárodne známych snímok ako Nepriateľ pred bránami (Enemy At The Gates, 2001), Bournov mýtus (The Bourne Supremacy, 2004), Mission: Impossible – Ghost Protocol (2011) a Babylon Berlin (TV, 2017). Pracoval s tvorcami ako Jean-Jacques Annaud, Brad Bird, Věra Chytilová, Daniel Espinoza, Wolfgang Murnberger, Alice Nellis, Rodo Seji, Hartmut Schoen, Steven Spielberg, bratia Tavianiovci, Tom Tykwer a ďalšími režisérmi. V roku 2014 sa začal venovať výučbe hercov. Od roku 2015 učí filmové herectvo na Pražskej filmovej škole.
- Christoph Thoke – Vďaka skúsenostiam z televízie, filmových štúdií a veľkých filmových festivalov pracuje ako hlavný výkonný producent nezávislých filmov na celom svete. Jeden z jeho posledných filmov, O koňoch a ľuďoch, islandsko-nemecká koprodukcia, získal 30 cien a uviedli ho na viac než 100 filmových festivaloch. Postupne sa začína venovať aj mentorstvu, prednášaniu a poradenstvu a ako odborník zasadá v porotách, hodnotiacich komisiách a podobných subjektoch. Je prezidentom nemeckej spoločnosti Mogador Film.