23. ročník AFF
Pokorili sme rekord v návštevnosti

23. Art Film Fest sa konal poslednýkrát v Trenčíne a Trenčianskych Tepliciach. Počas osemdňového filmového maratónu uviedol 126 filmov z päťdesiatich krajín. Program bol rozdelený do 14 sekcií vrátane pôct oceneným osobnostiam.

Copyright Art Film Fest, autori fotografií: Radovan Stoklasa, Andrej Luprich, Ctibor Bachratý.

126

filmov

50

zastúpených krajín

14

súťažných ocenení a pôct

19012

divákov

1500

predaných cinepassov

3100

predaných lístkov

97

filmových profesionálov

87

novinárov

Modrý anjel za najlepší film
Sopka Ixcanul

Modrý anjel za najlepší ženský herecký výkon
Maria Telón (Sopka Ixcanul)

Modrý anjel za najlepší mužský herecký výkon
Krystian Ferrer (600 míľ)

Modrý anjel za najlepšiu réžiu
James Napier Robertson (Čierny kôň)

Zvláštne ocenenie za zvukový dizajn
Marek Poledna, Michal Holubec a Ivo Špalj (Malá z rybárne)

Modrý anjel za najlepší krátky film
Umenie

Zvláštne uznania krátkych filmov
Objekt
Muž so psom
Dom nevedomia

Ocenenie Hercova misia za mimoriadny prínos hereckému umeniu
Anna Geislerová
Juraj Kukura

Ocenenie Zlatá kamera za výrazný prínos do oblasti kinematografie
Ján Ďuriš
Peter Hledík

Hlavná porota
Laura Aimone
Emir Bajgazin
Václav Kadrnka
Tina Leisch
Gyula Nemes

Porota krátkych filmov
Per Fikse
Anna Veilande-Kustikova
Michail Železnikov

Najlepší film

Spomedzi 11 filmov v medzinárodnej súťaži hraných filmov získal hlavnú cenu Art Film Festu, Modrého anjela za najlepší film, guatemalský film Sopka Ixcanul. Je príbehom 17-ročného dievčaťa, ktoré pochádza z kmeňa kaqchikelských Mayov a s rodičmi žije pri kávovej plantáži na úpätí aktívnej sopky. Mala by nasledovať tradície, no ona túži objaviť neznámy svet na druhej strane pohoria a ujsť do Ameriky. Sopka Ixcanul si z Art Film Festu odnáša aj Modrého anjela za najlepší ženský herecký výkon pre Máriu Telón za úlohu matky.

Najlepšia réžia

Modrého anjela za najlepšiu réžiu získal James Napier Robertson za novozélandský film Čierny kôň, ktorý prináša pravdivý a dojemný príbeh výnimočného muža, ktorý sa usiloval zlepšiť budúcnosť sociálne slabších detí a učil ich hrať šach.

Najlepší mužský herecký výkon

Modrým anjelom za najlepší mužský herecký výkon bol ocenený Krystian Ferrer za úlohu Arnulfa v mexickom filme 600 míľ režiséra Gabriela Ripsteina. Predstavuje tínedžera, ktorý pašuje zbrane pre drogový kartel, netušiac, že mu je v pätách nebezpečný agent zo zvláštnej americkej policajnej jednotky.

Zvláštne ocenenie za zvukový dizajn

Porota sa rozhodla udeliť aj Zvláštne ocenenie. Za zvukový dizajn v českom filme Malá z rybárne ju získali Marek Poledna, Michal Holubec a Ivo Špalj.

Krátke filmy

Modrého anjela za najlepší krátky film si spomedzi 36 filmov „vybojoval“ rumunský film Umenie režiséra Adriana Sitaru. Okrem hlavnej ceny udelila trojica porotcov aj tri Zvláštne uznania. Prvé sa ušlo krátkemu poľskému filmu Objekt v réžii Pauliny Skibińskej. Zvláštne uznanie číslo dva získal krátky francúzsky film Muž so psom režiséra Kamala Lazraqa. Tretie zvláštne uznanie získal estónsky Dom nevedomia režiséra Priita Tendera.

Hercova misia

Cenu Hercova misia za mimoriadny prínos hereckému umeniu vo filme dostala česká diva, držiteľka piatich Českých levov, Anna Geislerová a jeden z najvýznamnejších slovenských hercov, ktorý sa svojím umením presadil doma aj v zahraničí – Juraj Kukura.

Zlatá kamera

Ocenenie Zlatá kamera za výrazný prínos do oblasti kinematografie si na otváracom ceremoniáli tohtoročného Art Film Festu prebral významný slovenský kameraman Ján Ďuriš. Počas záverečného ceremoniálu ňou riaditeľ Peter Nágel prekvapil režiséra a zakladateľa AFF Petra Hledíka.