25fps.cz o programových tipoch tohtoročného ART FILM FESTu

125 filmů ve 13 programových sekcích, mezi nimi řada ožehavých titulů z Cannes, Berlinale, Sundance či Benátek, je připraveno v tradičně velmi lákavém programu 23. ročníku Art Film Festu.

Ten v Trenčianských Teplicích a Trenčíně už za týden zahájí komediální drama Druhá míza (Danny Collins, 2015) režiséra Dana Fogelmana. Komediální snímek představí hvězdného Ala Pacina v roli zestárlého rockového zpěváka, který se pokouší o comeback poté, co najde čtyřicet let starý nedoručený dopis, který mu napsal John Lennon a Yoko Ono, v němž mu mj. vzkázali, aby zůstal věrný sám sobě a svojí hudbě. Ve zcela odlišné poloze se pětasedmdesátiletý americký herec ukáže v nezávislém snímku Manglehorn (2015) režiséra Davida Gordona Greena, který bude uveden v sekci Okolo světa. V dramatu situovaném v texaském Austinu plného bizarních postaviček hraje Al Pacino muže s tajemnou minulostí, který ve společnosti svojí kočky vzpomíná na ztracenou lásku svého života. V roli jeho chráněnce se objeví největší provokatér současné americké kinematografie Harmony Korine.

Do téže sekce se dramaturgům podařilo získat novinku další režisérské ikony amerického nezávislého filmu Hala Hartleyho Ned Rifle (2014) volně navazující na jeho předchozí filmy Henry Fool (1998) a Strach Fay Grimové (Fay Grim, 2006). V komediálním dramatu plném pro režiséra typického absurdního humoru a ironie se titulní protagonista vydává po stopách svého otce, aby jej zabil, protože zničil život jeho matce. Neméně divácké pozornosti si jistě vyslouží i mrazivý oscarový dokument Laury Poitras Citizenfour (psali jsme o něm zde), který v reálném čase zachycuje odhalení ilegálních praktik odposlouchávání americké Národní agentury pro bezpečnost. Rada dalších pozoruhodných titulů současné americké nezávislé scény bude k vidění v sekci American Indies. Hned dvěma tituly bude zastoupena tvorba Noaha Baumbacha – černobílým minimalistickým portrétem bezstarostné newyorské dívky ztělesněné hereckou ikonou mumblecore filmů Gretou Gerwig (Frances Ha, 2012) a komedií o generačním střetu dvou manželských párů z New Yorku While We’re Young (2014), v níž si zahráli Ben Stiller a Naomi Watts. Viac na www.25fps.cz