Slávnostne znovuotvorili vyše storočné kino Prameň

V rámci 21. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest dnes v Trenčianskych Tepliciach znovuotvorili vyše storočné kino Prameň. Vďaka iniciatíve kúpeľného mestečka a podpore Audiovizuálneho fondu sa ho podarilo zdigitalizovať a prvým filmom, ktorý sa po oficiálnom otvorení premietal bola digitálne zreštaurovaná snímka z roku 1961, režiséra Stanislava Barabáša Pieseň o sivom holubovi.  

,,Digitalizácia je len začiatok a držím palce, aby sa tu premietalo celý rok. Nielen počas Art Film Festu. Kino patrí do tohto mesta,“ uviedol riaditeľ Audiovizuálneho fondu Martin Šmatlák

Na oficiálnom znovuotvorení slávnostne predstavili aj výnimočnú reprezentatívnu publikáciu Petra Hamesa Best of Slovak Film 1921-1991, ktorú pri príležitosti 50. výročia svojho vzniku vydal Slovenský filmový ústav. Kniha obsahuje výber 35 slovenských filmov od 20 režisérov od Jánošíka (1921) Jaroslava Siakeľa až po Nehu (1991) Martina Šulíka. Ku každému filmu je pripojený odborný text, profil režiséra, ocenenia filmu, citáty z tlače a ďalšie zaujímavé informácie. Autorom jednotlivých textov tejto publikácie s bohatým fotografickým materiálom je renomovaný britský filmový kritik a publicista Peter Hames, ktorý sa špecializuje na východoeurópsku a česko-slovenskú kinematografiu a vydal na túto tému už niekoľko kníh.