O trofeje na Art Film Feste zabojujú aj laureáti z Cannes

Už tradične je dominantou Art Film Festu Medzinárodná súťaž hraných filmov. Aj počas blížiaceho sa 21. ročníka, ktorý sa uskutoční od 21. do 26. júna v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne, sa vo filmovom „ringu“ stretnú diela talentovaných debutujúcich režisérov, ktoré však už majú na konte ocenenia aj aplauz z prestížnych festivalov ako Cannes, Sundance či Berlinale. O festivalovú trofej – Modrého anjela sa bude uchádzať 11 filmov.

Priamo z prestížneho Cannes sa podarilo riaditeľovi Art Film Festu a zostavovateľovi sekcie Petrovi Nágelovi získať do súťaže dve snímky. A obe ovenčené cenami z Francúzskej riviéry.

Kriminálna dráma Heli, ktorá odráža hrozivú mexickú realitu v príbehu dvoch zaľúbencov, vyniesla v Cannes Amatovi Escalantemu ocenenie pre najlepšieho režiséra. „Moji hrdinovia sú sužovaní násilnými činmi, v dôsledku ktorých pod nátlakom objavia samých seba. Ukazujem hraničné situácie. V Mexiku žije každý s istým druhom strachu. Násilie je neustále prítomnou realitou, aj keď sa vás priamo netýka,“ povedal mladý režisér.

Mexická snímka Zlatá klietka/La jaula de oro, ktorá sa v Cannes predstavila v svetovej premiére a hneď získala ocenenie A Certain Talent s prihliadnutím na výkony mladých nehercov, zobrazuje tiež brutálny príbeh z Južnej Ameriky. Dlhú a strastiplnú cestu troch tínedžerov z guatemalských slumov, ktorí sa vydajú za lepším životom do Ameriky. „Zmyslom tohto filmu je od srdca vyrozprávať pravdivý príbeh migrantov. Zo svedectiev stoviek migrantov sme vytvorili príbeh s poetikou odysey. Objavili sme rozdelené rodiny, malé deti odtrhnuté od matiek a deti trýznené počas deportácií. Vo väzniciach sme videli tisíce ľudí, ktorých jediným zločinom je prekročenie absurdnej hranice,“ povedal režisér Diego Quemada-Diez.

Po ročnej absencii vstúpi do súťažného filmového bojiska aj slovenský film. Snímka Môj pes Killer Miry Fornay o mladom skinhedovi Marekovi má už na konte – ako vôbec prvý slovenský film – prestížneho Tigra z festivalu v Rotterdame. „Pre mňa je tento film okrem hlavnej témy rasizmu aj o snahe prežiť a niekam patriť. Hlavnou hybnou emóciou filmu je hanba, ktorá nenápadne zachvacuje hlavného introvertného hrdinu a je absurdnou podstatou rasizmu,” povedala režisérka.

S hlavnou cenou Hivos Tiger Awards z Rotterdamu prichádza na Art Film Fest aj rakúska snímka Vojačka Jana/Soldate Jeannette, ktorá si svetovú premiéru odbila na festivale Sundance. „Je to príbeh dvoch žien, ktoré sa vzoprú vžitým konvenciám každodenného života. Čelia tomu, čo sa zdá byť zabudnuté: Nerob to, čo nechceš robiť!,“ priblížil režisér Daniel Hoesl.

S prestížnou cenou prichádza na festivalové plátna afganská rodinná dráma Wajma s podtitulom Afganský ľúbostný príbeh/Wajma: An Afghan Love Story. Získala ocenenie za najlepší scenár na tohtoročnom najslávnejšom festivale nezávislých filmov v americkom Sundance. „Podľa príbehov, ktoré som počul, a ľudí, s ktorými som sa zoznámil, som napísal scenár a sám som režíroval a produkoval film, ktorý je pre mňa veľmi dôležitý. Ak sa povie Afganistan, vieme si predstaviť len vojnu. Ja som chcel zobraziť život mladých ľudí a ich ľúbostné príbehy,“ povedal režisér Barmak Akram, ktorý sa angažoval v boji za práva žien a bol preto aj vyšetrovaný políciou.

Do súťaže sa zapojí aj najlepší škandinávsky film roka, vyhlásený na festivale v Göteborgu, Pred snežením/Før snøen faller. Je netradičnou road movie mladého Kurda, ktorý je nútený sa vydať na nebezpečnú cestu z Iraku cez Nemecko až Nórska, kde musí čeliť osudovým výzvam vyplývajúcim z kolízie tradičnej kultúry a moderného západného života, aby odčinil potupu a pokúsil sa obnoviť oddávna uctievanú rodinnú česť.

V sekcii sa predstaví aj vôbec prvý kazašský film vybraný do hlavnej súťaže Berlinale, kde získal Strieborného medveďa za „výnimočný umelecký prínos“ – Hodiny harmónie/Uroki garmonii. Príbeh chlapca, ktorý sa odváži vzoprieť násiliu, čo môže priniesť jeho záhubu, je namierený proti vzrastajúcej brutalite verejného života.
______________________________________________________________

Art Film Fest 2013 – 21. Medzinárodný filmový festival Trenčianske Teplice/Trenčín
Festival sa koná pod záštitou predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica.
Organizátori: ART FILM, n.o., FORZA, a.s.
Spoluorganizátori: Mesto Trenčianske Teplice, Mesto Trenčín, Kúpele Trenčianske Teplice
Festival finančne podporil: Audiovizuálny fond

Generálny reklamný partner: KOOPERATIVA poisťovňa, Vienna Insurance Group
Partner projektu: TIPOS
Hlavní reklamní partneri: Dr. Max, SYNOT TIP, TEMPEST, SLOVNAFT, AquaCity Poprad, Pow-en
Oficiálny prepravca: Hyundai
Logistický partner: DHL
Cinepass pre študentov len za 5 EUR prináša: Prvá stavebná sporiteľňa
Reklamní partneri: PPC Power, Slovak Telekom, AVI Studio, Barzzuz, cestovná kancelária Hydrotour
Oficiálni dodávatelia: Anext, značka Moët, ad one, Toshiba, pivo Zlatý Bažant, Dendra, tuli, značka Relax, euro Print Hall, Elesko
Hlavní mediálni partneri: Rozhlas a televízia Slovenska, Rádio FM, Pravda
Mediálni partneri: Film Europe Channel, Central Europe Television, Rádio Europa 2, zoznam.sk, rozhovory.sk, Eurotelevízia, Pardon, OK!, Kam do mesta, Slovak Lines, GONG SK, SITA tlačová agentúra, BigMedia, moviemania.sk,filmneweurope.com
Partneri: Európska komisia – zastúpenie na Slovensku, Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických v Bratislave, Trenčiansky samosprávny kraj, Slovenský filmový ústav, Slovenská agentúra pre cestovný ruch, Česká centrála cestovného ruchu, Character – Film Development Association, Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Talianske veľvyslanectvo v Bratislave, Poľský inštitút v Bratislave, in film, Maďarský inštitút v Bratislave, Veľvyslanectvo Španielskeho kráľovstva, Švédske veľvyslanectvo vo Viedni, Veľvyslanectvo Fínska v Bratislave,Veľvyslanectvo Islámskej republiky Afghanistan v Prahe, Považský cukor, Europe´s Finest, hotel Flóra, AutoCont, Contest, Esterle&Esterle, Kinoservis, Cinemax, lampART, Kursalon Trenčianske Teplice, spicybrown, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko