Romantické komédie, akčné snímky, gangsterky. Art Film Fest prinesie to najlepšie z ázijského filmu

Ázijská  kinematografia nie je len o kung fu alebo meditácii. Jej inú – dravšiu, živšiu a aj vášnivejšiu stránku a najmä otvorenejšiu pre publikum, ukáže aj tento rok sekcia Prísľuby z Východu, ktorá už neodmysliteľne patrí do programu Art Film Festu. Tento rok poteší filmových fanúšikov od 21. do 26. júna v Trenčíne a Trenčianskych Tepliciach. Na festivalové plátna prinesie opäť výnimočné snímky, ktoré nemožno bežne vidieť v slovenských kinách.

Filmy z Japonska, Južnej Kórey, Číny, Taiwanu a Hongkongu – či už komédie, romantické filmy, trilery, gangsterky, ale aj akčné „mlátičky“ si už našli svoje pevné miesto u festivalových návštevníkov. „Diváci vítajú možnosť vidieť snímky rozprávané iným štýlom a poetikou v kontraste k známej európskej či americkej kinematografii,“ povedali zostavovatelia sekcie Prísľuby z Východu Adrián Žiška a Kristína Aschenbrennerová.

„Prvý rok sme pracovali s označením „ázijská filmová kuchyňa“. Ak by sme na túto metaforu nadviazali, dá sa povedať, že nejde len o hadiu krv a ryžovú kašu, ale sú tu rôzne iné chute a treba ich ochutnať,“ dodali.

Divákom zbehlým v ázijskej kinematografii poskytnú Prísľuby z Východu možnosť vidieť tie najlepšie filmy z ázijskej kuchyne a "nováčikom" zas ukážu nevídaný kus exotického sveta.

Jedným z najlákavejších filmov sekcie bude kórejská „gangsterka“ Nový svet/Sinsegye. Na festivalové plátna prinesie príbeh policajta, ktorý sa v utajení infiltruje do radov vplyvného gangu. Samozrejme, diváci si užijú aj hromadný súboj, ktorý, ako typický pre tento žáner nie je len povinným cvičením, ale nadchne svojou výbornou choreografiou.

Akčnú atmosféru vo festivalových kinách zas vystrieda romantika v podobe taiwanskej komédie O ovečke, ktorá chcela lietať /Nan fang xiao yang mu chang. Postará sa o to dvojica hlavných hrdinov, ktorí sú “divní” aj na miestne pomery a z ich netypického postoja k životu a najmä k práci vyplynú mnohé čarovné situácie. On sa, nevediac zabudnúť na svoju bývalú lásku, presťahuje do blízkosti školy, kde jeho expriateľka študuje, aby nakoniec našiel niekoho iného – ju, ktorá kreslí ovečky a počíta lietadlá. Samo vzplanutie lásky a prvá pusa čerstvo spečatenej dvojice zahrajú až druhé husle.

To, ako sa sny môžu splniť v každom veku, ukáže aj čínsky film Dobehni svoj sen/Fei yue lao ren yuan. Úsmevný príbeh partie penzistov, ktorí usilovne nacvičujú svoje číslo na vystúpenie v televíznej súťaži a naplánujú si útek z domova dôchodcov, je výnimočná road movie o ceste plnej príhod, o sile priateľstva a najmä o tom, že život sa naozaj nekončí v momente odchodu na dôchodok.

Snímky z najprestížnejších zahraničných festivalov, najnovšie filmy z dielní slávnych režisérskych mien, novinky domácich tvorcov aj pozoruhodné kinematografické diela zo vzdialených kontinentov. To najlepšie a najpozoruhodnejšie zo svetovej aj slovenskej kinematografie ponúkne blížiaci sa 21. ročník Art Film Festu, ktorý sa uskutoční od 21. do 26. júna 2013 v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne. Šesťdňový filmový maratón prinesie na festivalové plátna snímky, ktoré si diváci budú môcť pozrieť v exkluzívnej slovenskej premiére.

Organizátori: ART FILM, n.o., FORZA, a.s.
Spoluorganizátori: Mesto Trenčianske Teplice, Mesto Trenčín, Kúpele Trenčianske Teplice
Festival finančne podporil: Audiovizuálny fond
Hlavní reklamní partneri: FORSONO HOLDING LIMITED, SYNOT TIP, TEMPEST, SLOVNAFT
Logistický partner: DHL
Cinepass pre študentov len za 5 EUR prináša: Prvá stavebná sporiteľňa
Reklamní partneri: PPC Power, Slovak Telekom, Barzzuz
Oficiálni dodávatelia: značka Moët, ad one
Hlavní mediálni partneri: Rozhlas a televízia Slovenska, Pravda, Rádio FM
Mediálni partneri: TA 3, Film Europe Channel, Central Europe Television, Rádio Europa 2, zoznam.sk, rozhovory.sk, Eurotelevízia, Pardon, OK!, Kinečko, Kam do mesta, Slovak Lines, GONG SK, SITA tlačová agentúra
Partner: Európska komisia – zastúpenie na Slovensku, Česká centrála cestovného ruchu