Tri otázky pre Mariána Labudu

Keď prichádzal prvý raz na Art Film Fest, vraj ho ako hosťa zapreli. Dnes na to herec Marián Labuda spomíma s úsmevom. A do Trenčianskych Teplíc sa vždy rád vracia.

Pravidelne ste hosťom Art Film Festu. Ako sa tu cítite?
Veľmi dobre! A najmä, keď som tu len ako hosť. Môžem striedať všetky tie rozkoše festivalu – dívať sa na zaujímavé filmy, chodiť do kúpeľov, teraz dokonca aj vonku na námestí, posedieť s priateľmi, tváriť sa, že som juhoslovanský inžinier na penzii a dívať sa na mladé dievčatá. Povedzte, čo môže byť krajšie?
Art Film Fest oslavuje 20. narodeniny. Ako si spomínate na jeho začiatky?
Nedá mi, aby som nespomenul môj prvý príchod. Ráno som počúval Slovenský rozhlas, ktorý vysielal rozhovor s vtedajším šéfom festivalu Petrom Hledíkom. A na otázku, kto nový príde na festival, ma pán Hledík zaprel. Ako Svätý Peter Krista! Hovorím to, aby sa to zaznamenalo, lebo on má tendenciu tváriť sa, že sa to nestalo. A odvtedy vždy prichádzam na festival veľmi opatrne a čakám, kto ma zaprie. Ale vďaka tomuto rozhovoru sa teraz môžem priznať, že som tu! (úsmev)
A akú váhu má pre vás ocenenie Hercova misia, ktoré ste si prevzali na 15. ročníku festivalu?
Peter Hledík mi rozprával, že som vyoral prvú brázdu, keď som s tabuľkou na znejúcu hudbu urobil choreografiu a zatancoval som. Vraj sa na to nedá zabudnúť. Pretože tým, ako vyzerám, preto, že nie som štíhle pierko, dostala aj tá choreografia značnú váhu. A keď vyskočím, tak keď pri tej hmotnosti zase spadnem, obecenstvo naozaj ani nedýcha.