Medzinárodnej porote bude veliť srbský režisér Karanović

Tradičnou dominantou programu Art Film Festu je Medzinárodná súťaž hraných filmov. Blížiaci sa 20. ročník, ktorý sa bude konať od 16. do 23. júna v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne, predstaví 12 diel z celého sveta, ktoré už majú na svojom konte významné ocenenia zo svetových festivalov. Na Art Film Feste sa budú uchádzať o ceny Modrý anjel za najlepší film, réžiu, herca a herečku. O tom, kto trofeje získa, rozhodne päťčlenná medzinárodná porota.

Predsedať jej bude srbský režisér Srdjan Karanović. Okrem viac než 70 dokumentov nakrútil aj film Nevernica (1974), ktorý bol vyhlásený za jeden z desiatich najlepších televíznych filmov bývalej Juhoslávie či snímku Hlavou proti múru (1975), ktorý je najlepší televízny seriál bývalej Juhoslávie. Jeho Vôňa poľných kvetov (1978) získala cenu FIPRESCI na prestížnom festival v Cannes. Na konte má aj ďalšie oceňované filmy ako Petrin osud (1980), ktorý získal cenu za najlepší juhoslovanský film roka, Niečo medzi (1983) s Grand Prix z festivalu vo Valencii či Virdžina (1991) so Zlatou palmou z Valencie. Jeho filmy sa premietali na všetkých významných medzinárodných festivaloch sveta. Vyučoval filmovú réžiu na Fakulte dramatických umení v Belehrade, Newyorskej univerzite, Brooklyn College, Wesleyanskej univerzite a Bostonskej univerzite.

Jeho porotcovský tím budú na Art Film Feste tvoriť ďalší štyria odborníci na film. Ronald Bergan, ktorý dlhé roky vyučoval literatúru, divadlo a film na univerzite v Sorbonne, v Britskom filmovom inštitúte a na Univerzite v Lille. Bol podpredsedom FIPRESCI, za ktorú predsedal porotám na množstve festivalov. Je predsedom Fedeory, nového združenia Európskych a stredomorských filmových kritikov.

Peter Hames je čestný výskumný pracovník a tematický vedúci na katedre filmových a mediálnych štúdií Stafford-shirskej univerzity a dramaturg Londýnskeho filmového festivalu. Vydal publikácie Československá nová vlna a Český a slovenský film: Téma a tradícia. Jeho články vychádzajú v časopisoch Sight and Sound, Vertigo, Studies in Eastern European Cinema, KinoKultura a Kinoeye. Bol členom poroty na festivaloch v Karlových Varoch, Bratislave, Plzni, Soči a Ivanove.

Slovenský filmár Martin Repka je autorom a režisérom niekoľkých medzinárodne úspešných a ocenených krátkych filmov, ako napríklad Plávanie, Posledná večera alebo Zlodeji. Jeho celovečerný filmový debut Návrat bocianov bol slovenskou národnou nomináciou na Oscara.

Rakúska herečka Margarethe Tiesel vystupovala na scénach divadiel po celom Rakúsku a Nemecku. Hrala v 48 celovečerných a televíznych filmoch a seriáloch. Postava Teresy v prvej časti novej „rajskej“ trilógie Ulricha Seidla Raj: Láska, ktorá mala svetovú premiéru na tohtoročnom Cannes, je jej prvou hlavnou úlohou na striebornom plátne. Snímku uvedie aj Art Film Fest.

K najpestrejším súčastiam Art Film Festu patrí Medzinárodná súťaž krátkych filmov. Tento rok vo filmovom ringu zabojuje o ocenenie 37 snímok z celého sveta, niektoré z nich už získali aj nominácie na Oscara. Víťaz Art Film Festu získa Modrého anjela pre najlepší krátky film. Rozhodne o tom trojčlenná medzinárodná porota.

Tvoriť ju bude čilský filmár Jairo Boisier Olave, ktorý nakrútil niekoľko krátkych filmov,
z ktorých k najvýznamnejším patria Nový/El nuevo a Šaty/Vestido. Boli uvedené na slávnom festivale v Clermont-Ferrand a ďalších viac než 30 festivaloch na celom svete. V roku 2010 napísal a režíroval svoj prvý celovečerný film Na odpočinku/La jubilada, s ktorým vyhral Cenu Work in Progress na filmovom festivale v Belforte. Jeho medzinárodná premiéra sa uskutočnila v Rotterdame. Je členom Cinéfondation Filmového festivalu v Cannes.

Britský filmový kurátor Tim Redford pracoval pri organizácii významného Medzinárodného filmového festivalu krátkych filmov v Clermont-Ferrand. Posledných šesť rokov je riaditeľom Medzinárodného filmového festivalu krátkych filmov Curtocircuito v španielskom Santiagu de Compostela.

Česká odborníčka Radka Weiserová pracovala v rokoch 2000 až 2006 na oddelení Film Industry na festivale v Karlových Varoch a od roku 2003 spolupracuje na niekoľkých projektoch Českého inštitútu dokumentárneho filmu v Prahe. Od roku 2007 organizuje Medzinárodný festival prvých a študentských filmov Fresh Film Fest, ktorého sa nedávno stala riaditeľkou. Organizuje tiež Pražský festival krátkych filmov založený v roku 2005, pre
ktorý vyberá filmy.

Art Film Fest 2012 – 20. Medzinárodný filmový festival Trenčianske Teplice/Trenčín
Festival sa koná pod záštitou predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica.

Organizátori: ART FILM, n.o., FORZA, a.s.

Spoluorganizátori: Mesto Trenčianske Teplice, Mesto Trenčín, Kúpele Trenčianske Teplice
Festival finančne podporil: Audiovizuálny fond

Generálni reklamní partneri: KOOPERATIVA poisťovňa Vienna Insurance Group, Privatbanka

Hlavní reklamní partneri: Omnia Holding SE, Slovnaft, AquaCity Poprad, cestovná kancelária Hydrotour

Oficiálny prepravca: Lancia

Logistický partner: DHL
Cinepass pre študentov len za 5 EUR prináša Prvá stavebná sporiteľňa, a. s.

Reklamní partneri: TIPOS, Slovak Telekom, Penzión Baske, Cinemax, Forza CZ, Omnia Motors, Omnia 2000, DOMO Omnia, Omnia KLF

Oficiálni dodávatelia: značka Moët, festivalový kúpeľný hotel Pax, NAY Elektrodom, Esterle&Esterle, MF team, LampART, Stredná odborná škola polygrafická

Hlavní mediálni partneri: Rozhlas a televízia Slovenska, Pravda, Rádio FM, zoznam.sk

Mediálni partneri: TA 3, TV JOJ, Film Europe Channel, Central Europe Television, Rádio Europa 2, .týždeň, Eurotelevízia, Pardon, OK!, Kinečko, Kam do mesta, Focus, GONG SK, Boomerang Media, SITA tlačová agentúra, Pay-Per Vision Media, euroAWK, Bittner-print, moviemania.sk, filmneweurope.com

Partneri: Trenčiansky samosprávny kraj, Európska komisia – zastúpenie na Slovensku, Slovenský filmový ústav, Veľvyslanectvo Izraela na Slovensku, Česká centrála cestovného ruchu, Celtima SK, hotel Flóra, KURSALON, versity, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, Hollywood Classic Entertainment, Niagara, Magic Box Slovakia, Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, Istituto Luce – Cinecittá, Character – Film Development Association