3 otázky pre… Margarethe Tiesel

Vo filme Raj: Láska režiséra Ulricha Seidla, ktorý dnes v exkluzívnej premiére uvedie Art Film Fest, stvárnila Margarethe Tiesel svoju prvú veľkú filmovú rolu. Ale na festival do Trenčianskych Teplíc prišla rakúska herečka, aby zasadla aj v Hlavnej porote festivalu.

Aký je rozdiel medzi hraním v divadle či televíznych filmoch a hraním v kinofilme, ako ste si ho mohli naplno vychutnať pri nakrúcaní snímky Raj: Láska?
Úloha, ktorú hrám vo filme Ulricha Seidla, sa mi hrala omnoho ľahšie, ako všetky role, čo som vo filme stvárnila doteraz. Isto aj preto, že to bola moja prvá veľká filmová rola. Azda by som tak ani nemal hovoriť… Je to však niečo úplne iné, ako hrať vedľajšiu postavu a objaviť sa na pľaci na jeden, dva dni, za ktoré sa človek ani poriadne nedostane do atmosféry. Navyše pod Ulrichovým vedením herec rastie, a nie vyplašene pozerá na režiséra, čo zase spravil zle.
Nesklamalo vás, že Raj: Láska, ktorý sa na Art Film Fest dostala aj s vašou výraznou pomocou, si z festivalu v Cannes neodniesla prestížne ocenenie?
Nemohlo to sklamať nikoho. Veď taký výsledok bol od začiatku jasný. Režisérom bol Ulrich Seidl a predsedom festivalovej poroty Nanni Moretti. Nie je tajomstvom, že majú výrazne odlišný pohľad na svet.
Ako sa teraz pôsobí vám v Hlavnej porote na Art Film Feste?
V Trenčianskych Tepliciach je veľmi príjemne. Páčia sa mi ľudia, ktorých som na tomto festivale stretla, páči sa mi atmosféra, ktorá tu vládne. A v porote je veľmi dobrá atmosféra. Srdjan Karanovič je veľmi príjemný predseda. Nie je ako niektorí iní šéfovia, ktorí nepočúvajú názory ostatných a silou presadzujú ten svoj.